cynkowanie ogniowe

cynkowanie ogniowe

Cynkowanie ogniowe – zalety i wady procesu

Cynkowanie ogniowe jest uważane za najlepszą ochronę wyrobów z żelaza przed korozją. Sprawdza się również w momencie zabezpieczenia miękkich metali przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Proces cynkowania ogniowego – jak wygląda?

Grubość powłoki cynkowej uzyskanej w procesie cynkowania ogniowego waha się od 60 µm do 150 µm i jest ona w dużej mierze zależna od grubości materiału cynkowanego, składu chemicznego stali oraz czasu zanurzenia elementu w kąpieli cynkowej. Sam proces cynkowania polega na nałożeniu mechanicznie wytrzymałej powłoki cynku na stal. Należy pamiętać, że przed samym zabiegiem cynkowania właściwego elementów konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie poprzez wykonanie obróbki wstępnej.

Polega ona na oczyszczeniu elementów z wszelkich zanieczyszczeń powstałych w trakcie procesu produkcji lub transportu, czyli między innymi:

  • rdzy,
  • zendry,
  • szlaki spawalniczej,
  • smarów.
rodzaje cynkowania
Rodzaje cynkowania

Cynkowanie ogniowe – jakie są poszczególne etapy?

Po obróbce wstępnej następuje odtłuszczanie. Kolejnym etapem jest topnikowanie, które ma na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych. Gdy elementy są już gotowe, zanurza się je w płynnym cynku. Znaczącą zaletą powłoki cynkowej jest to, że chroni stal przez wiele lat. W sprzyjających warunkach powłoka ta jest bardzo trwała, jednocześnie nie wymagając konserwacji, a jej żywotność to około 40 – 50 lat eksploatacji. Biorąc pod uwagę długi okres czasu, jaki zapewnia cynkowanie stali, koszt tego procesu jest stosunkowo niski. Zależy on przede wszystkim od wielkości cynkowanych elementów oraz sposobu cynkowania, dlatego każde zamówienie jest wyceniane indywidualnie.

Jeszcze efektywniejsze cynkowanie zapewniają nowoczesne rozwiązania, takie jak Duplex. Polega on na połączeniu antykorozyjnego działania powłoki cynkowej z dekoracyjnymi powłokami malarskimi, które zapewniają dodatkowe walory estetyczne. System ten zapewnia czas efektywnej ochrony powierzchni średnio dwukrotnie wyższy niż suma trwałości powłok cynkowej i malarskiej. Nie mniej jednak powłokę cynkową można poddać oddzielnemu procesowi malowania. Najczęściej wykonywane jest to w momencie chęci zmiany koloru elementu, zazwyczaj w przypadku wymagań klienta, np. chęci dopasowania konstrukcji do kolorów firmowych. Sprawdź: rodzaje cynkowania.

Powłoki cynkowe – w jakich warunkach się sprawdzą?

Należy zaznaczyć, że powłoki cynkowe są obojętne dla środowiska, a charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na każde warunki zewnętrzne. Świetnie sprawdzają się w przypadku stosowania w dobrze wentylowanych pomieszczeniach oraz równie dobrze na zewnątrz. Bez problemu można je stosować przy elementach mających kontakt z wodą. Nie może ona jednak przekraczać temperatury 60°C. Jedyne środowisko, w którym nie sprawdzi się cynkowanie ogniowe, to kwaśne oraz silnie alkaiczne warunki.

maszyny do cięcia aluminium

Cynkowanie ogniowe – czy ma jakieś wady?

Zabieg ten posiada kilka wad. Jedną z nich jest wymagana obróbka po cynkowaniu. Podczas samego procesu na powierzchni cynkowanej powstają różnego rodzaju zacieki oraz odkształcenia otworów, które wymagają późniejszej korekty. Co więcej, niekiedy możliwe jest odkształcenie samych elementów, co może doprowadzić do ich nieprawidłowego działania. Elementy przeznaczone do cynkowania powinny posiadać również specjalną konstrukcje, a mowa tu o między innymi o otworach odprowadzających i przelewowych. 

W Polsce funkcjonuje wiele placówek, które specjalizują się w cynkowaniu elementów podatnych na rdzewienie. Przykłady takich miejsc możemy znaleźć w Chrzanowie, Kluczborku, w okolicach Częstochowy, czy Świdnicy. Ocynkownia jest nieodłącznym elementem w okolicy większych zakładów produkcyjnych, w których wymagany jest proces ochrony tworzonych elementów przed szkodliwym działaniem korozji.