fotowoltaika w pochmurne dni

Czy fotowoltaika działa w pochmurne dni?

Zakładanie fotowoltaiki jest dzisiaj bardzo opłacalne i popularne. Nic w tym dziwnego. Energia elektryczna ze słońca to przecież świetne rozwiązanie i do tego spora oszczędność. Wiele osób ma jednak obawy, że taki system będzie dobrze funkcjonował tylko latem. Warto więc zadać dwa pytania. Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni? I co z innymi porami roku?

Wytwarzanie prądu bez względu na pogodę

Na szczęście fotowoltaika radzi sobie bez czystego nieba. Oczywiście, zachmurzenie ma pewien wpływ na pracę ogniw, ale jest on stosunkowo niewielki. Generowane energii elektrycznej odbywa się bez problemu, ale jest jej po prostu nieco mniej niż w trakcie słonecznego dnia. W dłuższej perspektywie (czytaj: w ciągu całego roku) i tak bilans wychodzi na plus – na fakturze otrzymuje się przecież dane na temat energii pobranej i przekazanej do sieci nie po jednym miesiącu.

Zdecydowana większość modułów produkuje wystarczającą ilość prądu. Korzystają one bowiem z rozproszonego światła. Promieni słonecznych latem nie brakuje, więc efektywność paneli wtedy wzrasta. Nadmiar jest na tyle spory, że nie jesteśmy nawet w stanie zużyć tej energii w gospodarstwie domowym (domku jednorodzinnym).

Fotowoltaika w pochmurne dni sprawdza się, bo pod uwagę brana jest zawsze liczba bardzo słonecznych godzin pojawiających się w trakcie wszystkich 365 dni. Aura pogodowa w czasie konkretnej doby nie jest tutaj aż tak istotna.

To świetne informacje dla ludzi, którzy zamierzają zamontować panele na dachu swojego domu. Pamiętać trzeba, że wydajność całorocznej instalacji nie ma związku z lokalizacją (południe, północ, wschód czy zachód), gdzie będzie ona założona. Niebo zachmurzone 90 procentach także nie ma dużego znaczenia. Dlatego nikt nie powinien się za bardzo przejmować, że fotowoltaika odmówi posłuszeństwa.

Energia elektryczna nawet wtedy jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki panelom fotowoltaicznym oszczędność kosztów będzie szybko widoczna. Ale niskie rachunki za prąd to nie wszystko. Montując takie ogniwa, przyczynić się można również do – jakże ważnej dzisiaj – ochrony środowiska.

Zobacz także: fotowoltaika o ogrzewanie domu

fotowoltaika co warto wiedzieć

Zimowe noce nie są takie straszne

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni? Odpowiedź już jest znana. Teraz pora dowiedzieć się, czy system działa także w nocy, szczególnie tej mroźnej (jesiennej i zimowej)? A może jednak generowanie energii elektrycznej nie odbywa się wówczas wcale? Tutaj nie jest już tak bardzo optymistycznie.

Panele nie zachwycają więc wtedy swoją wydajnością, bo nie są równie sprawne, jak w trakcie dnia. Wiadomo też, że położenie geograficzne naszego pięknego kraju warunkuje zmiany konkretnych pór roku. Od listopada do stycznia występuje najniższe nasłonecznienie i niestety właśnie zimą produkowana będzie mniejsza ilość energii elektrycznej.

Co zaskakujące, to jednak nie minusowa temperatura negatywnie wpływa na funkcjonowanie fotowoltaiki. Chłód poprawia bowiem przepływ elektronów. Bardziej przeszkadza zalegający na dachu puszysty śnieg (należy się go pozbyć szczotką).

W nocy jest ciemno. Banalne, ale prawdziwe stwierdzenie. Co się wówczas dzieje z panelami? Po prostu przestają produkować prąd. To jak najbardziej oczywiste. Na szczęście można się tutaj odpowiednio przygotować. Chodzi o to, aby balansować zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona w niezwykle inteligentne licznik typu smart. Dodatkowo ma także różne specjalne aplikacje, dzięki którym wylicza się, ile energii wygenerowały moduły słoneczne, a ile zostało zużyte w trakcie każdej doby. To bardzo ciekawe. W ten sposób wyraźnie ograniczy się bowiem konsumpcję do samej ilości prądu wygenerowanego przez nowoczesne ogniwa.

Wyjaśniając w prostych słowach: wszystkie gospodarstwa domowe, które pobierają energię z sieci, nie zostaną więc obciążone żadnymi dodatkowymi rachunkami. Dlatego, że będą one zasilane tzw. „nadwyżką” bilansową, która będzie wyprodukowana w ciągu jednego dnia.

Kiedy jednak nie ma wspomnianych liczników smart, to wtedy przyda się jakaś inna, równie pomocna, alternatywa. Jaka? Na przykład idealnym pomysłem okaże się przydomowy magazyn energii. Potrafi on bez problemu zapewnić dostawy prądy i to przez każdą noc. Należy tylko zdawać sobie z czegoś sprawę. Otóż, aby posiadać taki magazyn, trzeba dodatkowo zapłacić niemałe pieniądze.

Zobacz również jak działa fotowoltaika zimą

sprawność paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika w pochmurne dni

Fotowoltaika w pochmurne dni, zimowe albo nocą. O tym już wyżej pisaliśmy. Na koniec warto jeszcze nadmienić, że ważne są też inne warunki. Jesteście ciekawie, o czym dokładnie jest tutaj mowa? Już wyjaśniamy.

Chodzi o odpowiednie miejsce, gdzie będą zamontowane (ulokowane) panele fotowoltaiczne. Jest to bardzo kluczowa kwestia. Ogniwa muszą więc znajdować się w takiej strefie, aby być możliwie najbardziej eksponowanymi na działanie promieni słonecznych. Nie bez znaczenia jest też kąt (zależny oczywiście od dokładnego położenia geograficznego) oraz samo zorientowanie na stronę południową. Tylko tak można bowiem osiągnąć idealne, maksymalne skupienie na źródle światła!