domy hybrydowe zeroenergetyczne

Domy hybrydowe – czym są i czy warto się na nie decydować?

Domy hybrydowe są w Polsce pewnego rodzaju nowością. To domy ekologiczne, które równocześnie różnią się od domów pasywnych i energooszczędnych, ale też spełniają stawiane im wymogi. Domy hybrydowe są nowoczesne. Są dobrze odizolowane i zabezpieczone przed stratami ciepła. Mają też zamontowane urządzenia, które umożliwiają zamienianie naturalnej energii w ciepło i prąd elektryczny. Czy warto się na nie decydować?

Tanie koszty utrzymania w domu hybrydowym

Domy hybrydowe zeroenergetyczne charakteryzują się niskimi kosztami utrzymania. Wynikają one z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest to, że dom jest bardzo dobrze odizolowany od warunków zewnętrznych. Dzięki temu straty ciepła są niewielkie, więc mniej energii jest potrzebne do jego ogrzania. Po prostu jest ono bardziej wydajne. Drugą sprawą jest to, że budynek korzysta z energii elektrycznej uzyskiwanej ze źródeł naturalnych. Inwestycją w nie jest przygotowanie niezbędnej instalacji, ale korzystanie z nich jest już bezpłatne. Korzystanie z takich instalacji jest dość opłacalne. Udowodniono, że wysokie koszty ponosi się jedynie przy wykonywaniu inwestycji. Później już właściwie nie generuje ona dodatkowych kosztów. Dzięki temu zwraca się już po kilku latach. Biorąc pod uwagę, że dom kupuje się zwykle przynajmniej na kilkadziesiąt lat, to jest to opłacalne rozwiązanie.

 

Dom zeroenergetyczny – Niezbędne urządzenia

Domy hybrydowe charakteryzują się określonymi cechami. Takie domy mogą być energooszczędne (gdy roczne zużycie energii nie przekracza 40 kWh/m2) lub pasywne, gdy to zużycie jest niższe niż 15 kWh/m2. Jednak, by budynek mógł osiągnąć takie parametry, musi mieć zainstalowane:

  • panele fotowlotaiczne – ich zadaniem jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania różnego rodzaju urządzeń. Panele często generują nadwyżki energii, które można odsprzedawać. Dzięki temu generuje się oszczędności, a rachunki z elektrowni są dużo niższe.
  • kolektory słoneczne – wykorzystują one energię słoneczną do zamiany w ciepło. Mogą one też podgrzewać wodę, która będzie wykorzystywana w domu.
  • pompa ciepła – wspomaga ona działanie kolektorów słonecznych. Pompa ciepła odzyskuje ciepło bezpośrednio z gruntu. Pozwala to na uzyskiwanie ciepła do ogrzewania budynku oraz wody niezależnie od nasłonecznienia i pogody na zewnątrz.
  • wentylacja mechaniczna – wspomagana wymiana powietrza jest niezbędna w każdym budynku, który jest szczelny. Dom spełniający wymogi budynku pasywnego, potrzebuje, więc wymuszonej wentylacji. Podnosi to komfort mieszkańców budynku, którym lepiej się oddycha. Wymiana powietrza zmniejsza też rozwój pleśni i grzybów, które doskonale czują się w szczelnych pomieszczeniach. Wentylacja jest, więc konieczna by pomieszczenia były przyjazne dla zdrowia ludzi.
  • rekuperator – pod tą tajemniczą nazwą ukrywa się urządzenie, które odzyskuje ciepło podczas wymiany powietrza. Pewnie wiesz, że Twój dom zimą wypuszcza na dwór drogocenne ciepło, a latem wpuszcza do wnętrza ciepło z otoczenia. W ten sposób w pomieszczeniach może zrobić się bardzo gorąco i nieprzyjemnie. Rekuperator pozwala, więc na zaoszczędzenie na ogrzewaniu oraz na klimatyzacji.

panele fotowoltaiczne

Dom hybrydowy – Czy się opłaca?

Z pewnością zastanawiasz się teraz, czy postawienie domu hybrydowego jest opłacalne. Na pewno widzisz już, że lista przydatnych urządzeń jest długa, a montaż każdego z nich to przecież całkiem poważne koszty. Trudno z tym dyskutować. Postawienie domu hybrydowego jest niewątpliwie droższe niż postawienie budynku o zbliżonym metrażu, ale budowanym w technologii tradycyjnej. Montaż instalacji jest kosztowny, ale opłacalny. Pamiętajmy, że każde rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie wydatków związanych z utrzymaniem budynku, jest też sposobem na oszczędność. Po prostu rachunki za energię elektryczną oraz za paliwo potrzebne do ogrzewania są dużo niższe niż w budownictwie tradycyjnym. Oznacza to, że inwestycja i wkład finansowy włożony w opłacenie nowoczesnych technologii zwraca się już po kilku latach. Warto też wiedzieć, że na budowę domów hybrydowych można zdobyć dotacje i kredyty preferencyjne, które zmniejszają koszty samej inwestycji.