Elementy ocynkowane pożyją dłużej.

Są dwie metody cynkowania, a kryterium ich wyróżnienia jest temperatura oraz gabaryty przedmiotów, do których są stosowane. Jest więc cynkowanie odlewów wysokotemperaturowe przeznaczone do przedmiotów drobnych i niskotemperaturowe dedykowane elementom większym.

Rodzaje cynku i sposoby nanoszenia

Powłoka wykonana z cynku musi charakteryzować się odpowiednią jakością i spełniać przewidzianą dla niej normę. Prościej rzecz ujmując, po prostu nie może mieć takich miejsc, które szybko stałyby się podatne na pojawienie się korozji. Wiele mówi się także o tym, że już na etapie projektowania określonych elementów należy wziąć pod uwagę, że będzie prowadzone cynkowanie odlewów i po prostu zaplanować dany element z uwzględnieniem tego faktu. Na jakość powłoki ma wpływ wiele parametrów, a wśród nich także długość czasu, podczas którego dany element był zanurzony w kąpieli, ale nie tylko. Ważne jest także chociażby to, jak gruby był dany przedmiot oraz jaka była struktura powierzchni. Jeśli chodzi o temperaturę, to jest ona bardzo wysoka i sięga powyżej 400 stopni Celsjusza. Może także sięgać powyżej 500 stopni Celsjusza i wtedy mówmy o wysokotemperaturowym cynkowaniu. W niektórych przypadkach jest to uzasadnione i są ocynkownie, które oferują tego typu możliwości.

Powstała na powierzchni zanurzonego w kąpieli cynkowej przedmiotu warstwa jest dość skomplikowana pod względem swojej budowy, jednak jej najważniejszą funkcją jest po prostu skuteczne chronienie przed niekorzystnymi warunkami otoczenia.

Zaplecze techniczne firm cynkujących

Tak więc, jeśli interesuje nas cynkowanie odlewów, to z pewnością musimy szukać takiej firmy, która działa zgodnie z normami i której procesy produkcyjne są pod ścisłą kontrolą i sterowane są komputerowo, dzięki czemu wykluczone są pomyłki wynikające z niedopatrzenia albo nieuwagi jakiegoś pracownika, co przecież się może zdarzyć. Bierzmy także pod uwagę możliwości produkcyjne determinowane konkretnym zapleczem technicznym, czyli tym, jakimi piecami dysponuje dana cynkownia oraz jakie najdłuższe elementy może pokryć ochronną warstwą.