ile kosztuje fotowoltaika

Ile kosztuje fotowoltaika i czy jest opłacalna?

Coraz więcej ludzi w Polsce korzysta z prostej formy wytwarzania energii elektrycznej, jaką jest tak zwana fotowoltaika. Polega ona na niczym innym, jak na zamianie promieniowania słonecznego na prąd stały przy pomocy specjalnych, założonych na dachu, paneli. Rodzi się jednak pytanie: jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej? I czy faktycznie warto przeznaczyć ciężko zarobione i zaoszczędzone pieniądze na jej montaż?

Jednorazowy i bardzo drogi wydatek

Chcąc mieć w domu taką minielektrownię słoneczną i bezpiecznie ją użytkować, musimy wyjąć z portfela od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To sporo, prawda? Ale należy pamiętać, że w tych kosztach brane są pod uwagę zarówno same moduły fotowoltaiczne i falownik, jak i wcześniejsze pomiary, a następnie profesjonalny montaż i podatek VAT wynoszący 8% (zmieniony w listopadzie 2019 roku, wcześniej był znacznie wyższy, obniżono go z 23%).

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? To już wiemy. Teraz wyjaśnijmy, co ma jeszcze bezpośredni wpływ na taką pokaźną sumę. Okazuje się, że różne czynniki decydują o ostatecznym koszcie. Ilość wysokiej jakości bezawaryjnych paneli oraz okablowania to jedno, lecz najważniejsze są jednak moc i miejsce, gdzie cały system będzie się znajdować. Dodatkowo dochodzą wydatki związane z samym użytkowaniem. Chodzi na przykład o mycie (dokładnie czyszczenie) paneli oraz liczne, regularne przeglądy (wydamy na nie kilkaset złotych rocznie). No i występuje również płatne ubezpieczenie.

fotowoltaika w pochmurne dni

Odpowiednie dofinansowanie, czyli jak zdobyć klientów

Przeliczając inaczej – najlepsza, dostępna na rynku instalacja kosztuje od czterech do sześciu tysięcy złotych za każdy 1 kWp (to jednostka określająca ilość prądu, jaką może wytworzyć cały system fotowoltaiczny). Na szczęście można otrzymać odpowiednie dofinansowanie, które pozwoli na obniżenie ceny instalacji aż o pięć tysięcy złotych. Wystarczy skorzystać z programu rządowego o przyciągającej nazwie „Mój Prąd” i nie przejmować się, ile kosztuje fotowoltaika. Co ciekawe, są także inne korzystne ulgi. Jakie? Sprawdźmy poniżej.

Pierwszą jest na przykład ulga termomodernizacyjna. W jej ramach osoba, która zdecydowała się na montaż fotowoltaiki, otrzyma ponad pięćdziesiąt tysięcy złotych. Jest jednak tutaj pewien warunek. Mianowicie musi już zacząć montaż i przeprowadzić go przez najbliższe trzy lata oraz pamiętać o odliczeniu wydatków w rocznym zeznaniu PIT. Kolejna formy dofinansowania to chociażby program „Czyste Powietrze” umożliwiający zmniejszenie kosztów związanych także z zamontowaniem pompy ciepła oraz „Agroenergia” dla polskich rolników.

Opłacalność całej inwestycji

Niektórzy ludzie nie chcą zakładać fotowoltaiki właśnie ze względu na jej dużą cenę. Obawiają się odpowiedzi na samo pytanie: ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Ale spokojnie. Nie ma co się martwić. Jak widać powyżej, dzięki wymienionym ulgom, będzie ich stać na taką inwestycję. Dlatego specjaliści polecają wybór opisywanej w tym artykule, w stu procentach skutecznej mikroelektrowni.

Warto myśleć przyszłościowo, a więc zwracać uwagę na potencjalne zyski, które prędzej czy później dadzą wyraźnie o sobie znać. Przecież płaci się miesięcznie raptem kilkanaście złotych za możliwość stałego korzystania z efektywnej sieci elektrycznej. Nie dotyczą nas żadne podwyżki za prąd. Brzmi super. Wystarczy jedynie być cierpliwym, a zobaczy się, że po kilku latach profesjonalnie zamontowana instalacja fotwoltaiczna okaże się bardzo dobrą inwestycją i zwróci się w taki sposób, że na twarzy pojawi się szeroki uśmiech.

instalacja fotowoltaiczna naziemna

Ile kosztuje fotowoltaika – czas na podsumowanie

Gdy już cały koszt zostanie obliczony, to łatwo podjąć szybką decyzję. Tym bardziej, że za zastosowaniem takich elektrowni słonecznych, a więc odnawialnych źródeł energii, przemawiają jeszcze inne ciekawe zalety. Jakie? Po pierwsze można dbać o zdrowie bliskich i środowisko naturalne – aż o 96% będzie mniejsza emisja bardzo niebezpiecznego CO2 niż w przypadki elektrowni węglowych! Aspekt ekologiczny jest zawsze mile widziany. Sporym plusem instalacji jest także fakt, że otrzyma się na nią gwarancję na wiele lat (nawet do 30).

Poza tym, jak się ławo każdy domyśli, przyciąga piękne określenie – maksymalna oszczędność. Tak. Kiedy zostanie odpowiednio dobrana moc do indywidualnych potrzeb, to jest szansa, że korzystanie z fotowoltaiki będzie darmowe – rachunki ze energię z czasem spadną nawet do zera złotych. To nie żart. Jeżeli ktoś nie wierzy, to może skontaktować się z doświadczoną firmą z tej rozwijającej się branży. Pracownicy przedstawią ofertę i pokażą symulację, będącą dowodem na to, że zyski staną się jak najbardziej realne, a cena instalacji fotowoltaicznej nie okaże się przeszkodą w zamontowaniu systemu.

Wszystko więc wskazuje, że w niedalekiej przyszłości z fotowolatiki skorzysta coraz więc rodzin w naszym kraju, wyrzucając stare piece na śmietnik. To dobra wiadomość. Warto przecież podążać za nowoczesnymi technologiami, zaoszczędzić i jednocześnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza (zmniejszyć ilość wiszącego nad miastami smogu).