Z fikcji w rzeczywistość, czyli inteligentne domy

W wielu filmach i książkach fantastyczno naukowych czy też stricte rozrywkowych filmach science – fiction z początków lat pięćdziesiątych dwudziesty pierwszy wiek wygląda zupełnie inaczej niż czasy, w których my żyjemy. Wiadomo nie od dziś, że wizje artystów i wielkich ludzi często nie spełniają się. Tak samo jest  z twórcami science – fiction gdyby poczytać powieści tych autorów to wizja naszych czasów może być bardzo różna od tego co osiągnęliśmy jako ludzkość. Czasem może być jednak bardziej pozytywna niż to co wieszczyli nam pisarze z lat pięćdziesiątych. Ich wizje choć z rozmachem opisujące kosmos i podbój przez człowieka niezmierzonych jego otchłani to jednak jeśli chodzi o życie codzienne na ziemi byli bardzo staroświeccy.

Domy jak marzenie

Na przykład ciekawe czy przyszło im do głowy, że całkiem możliwe będzie stworzenie domu, który będzie sam dbał o czystość, sam będzie wiedział kiedy wymienić mleko czy też będzie zamykał okna gdy zacznie padać deszcz. Takie rzeczy być może wciąż są mrzonką przyszłości, ale ludzkość obecnie posiada środki do tego, by sprawić, że ta wizja stanie się prawdziwa i będzie mogła się urzeczywistnić.

Co potrafią nowoczesne domy

Domy inteligentne są tuż za rogiem naszej przyszłości. Pierwsze kroki w Fotolia_50347906_Subscription_Monthly_Mich kierunku już postawiliśmy uzbrajając niemal wszystkie domowe urządzenia w dostęp do sieci i na przykład możemy za pomocą smartfona sprawdzić czy mamy mleko w lodówce. To coś niesamowitego i jednocześnie bardzo futurystycznego. Domy inteligentne to domy zarządzane przez komputer wyposażony w specjalny program oraz zestaw czujników rozsianych po całym domu, dzięki którym dom wie, że na przykład w drugim pokoju jest otwarte okno i trzeba zamknąć gdyż przeciąg może zaszkodzić małemu dziecku śpiącemu w drugim pokoju.

Domy inteligentne tuż tuż

Taka czeka nas przyszłość i niedługo każdy dom będzie stanowił dla nas przyjaciela, który wyręczy nas w wielu codziennych czynnościach dzięki czemu będziemy mieć więcej czasu dla siebie. Domy inteligentne to już nie wymysł futurystów tylko rzeczywistość, która właśnie zostaje wcielona w życie.