ogród japoński

ogród japoński

Jak założyć ogród japoński?

Ogrody w stylu japońskim cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Tym co najbardziej zachwyca jest przede wszystkim różnorodność form.

Podstawowe założenia ogrodu japońskiego

Idea ogrodu japońskiego wywodzi się z buddyzmu. Powinien odzwierciedlać naturę, ale nie może jej naśladować, powinien idealnie się w nią wtapiać.

Zobacz także: Ogród w stylu francuskim

Zobacz także: Krzewy do ogrodu

Zobacz także: Ogród minimalistyczny

Ogród japoński odzwierciedla dwie siły męskość i kobiecość, które prezentowane są na zasadzie kontrastu, np. kamień i woda. Charakterystyczne cechy ogrodu japońskiego to:

  • harmonia,
  • prostota,
  • asymetria,
  • elegancja.

Każdy szczegół w ogrodzie musi być dokładnie przemyślany, nie ma tu miejsca na żadną przypadkowość.

Ogród w stylu japońskim jest pełen symboli związanych z silami natury, które powinny się w nim znaleźć:

  • woda,
  • kamień,
  • rośliny.

Woda symbolizuje życie i jego dynamikę. Rwące strumyki i wodospady są symbolem mężczyzny, natomiast stawy i spokojne potoki to symbol kobiety.

Kamień jest symbolem wieczności i niezmienności natury. Najlepsze są głazy naturalne o obłych kształtach i w jasnych kolorach.

Rośliny symbolizują długowieczność, dlatego w ogrodzie japońskim dominują przede wszystkim rośliny zimozielone.

Rodzaje ogrodów japońskich

W kraju Kwitnącej Wiśni zakładane są dwa rodzaje ogrodów:

  • tsukiyama,
  • karesansui

Tsukiyama to tzw. ogród mokry, zakładany nad wodą. Głównym elementem jest strumyk, z którego wód kształtuje się wodospady, oczka wodne, stawy.

Karesansui to ogrody suche. Nie wszystkie ogrody mogą być zakładane nad strumykami. W takim przypadku woda zastępowana jest drobnym kamieniem, który wysypywany jest na ścieżkach imitujących bieg strumienia, z niego także wykonywane są oczka wodne o nieregularnych kształtach.

japoński ogród
japoński ogród

Jak założyć ogród japoński?

Nim zdecydujemy się na ogród w stylu japońskim, musimy mieć świadomość, że jest to najbardziej pracochłonny typ ogrodu. Wszystkie elementy muszą być szczegółowo dopracowane, nie ma w nim miejsca na przypadek. To podstawowy warunek uzyskania niezbędnej harmonii.

Japońskie ogrody wymagają systematycznej pielęgnacji, krzewy i drzewka należy przycinać i nadawać im odpowiedni kształt (bonsai). To właśnie dzięki zabiegom pielęgnacyjnym ogrody japońskie zachwycają swoją elegancją.

Najlepszym terenem na założenie ogrodu japońskiego jest teren o zróżnicowanym ukształtowaniu. Naturalne pagórki, skarpy znacznie ułatwiają aranżację ogrodu.

A co zrobić, gdy teren jest płaski? Możliwości są dwie, jedna to aranżacja ogrodu japońskiego tylko za pomocą roślin i innych elementów. Drugą opcją jest stworzenie sztucznie usypanych wzniesień. To rozwiązanie jest droższe, ale efekt będzie całkowicie satysfakcjonujący.

Zakładanie ogrodu w stylu japońskim należy rozpocząć od jego podstawowego elementu, czyli wody. Jeżeli przez ogród przepływa jakiś strumyk, to wystarczy wyznaczyć przebieg rzeczki, miejsce na oczka wodne i wodospady.

W przypadku, gdy na terenie ogrodu znajduje się staw, to sprawa też nie jest zbyt skomplikowana. Jego wody można wykorzystać do zasilania małej rzeczki płynącej przez ogród.

Jeżeli nie ma w ogrodzie możliwości stworzenia elementów wodnych, to oczywiście można zastąpić je drobnymi kamieniami. W ten sposób powstanie ogród suchy.

Przed rozpoczęciem nasadzania roślin należy także wytyczyć ścieżki w ogrodzie pamiętając, że nie mogą się one przecinać.

Jakie rośliny do ogrodu japońskiego?

Japońskie ogrody wymagają także bardzo starannego doboru roślin. Dominują w nim przede wszystkim rośliny zimozielone, które bez problemu przetrwają warunki zimowe.

Najczęściej sadzone są sosny, klon palmowy, klon japoński, miłorząb, sosny czarne, ozdobne wiśnie. Wszystkie te drzewka są stosunkowo łatwe do kształtowania, dzięki któremu pięknie się zagęszczają.

Drzewka muszą być sadzone naprzemiennie, by została zachowana asymetria ogrodu japońskiego. Między nimi można nasadzić niskie krzewy, takie jak bukszpany, ligustry pospolite.

Rośliny kwitnące w ogrodzie japońskim

W ogrodach japońskich jest także miejsce dla roślin kwitnących. Mogą być to krzewy, np. jaśmin, rododendron lub byliny. Trzeb jednak pamiętać, by kolor kwiatów był jasny. Najlepiej komponują się kwiaty białe, jasnoróżowe, jasnofioletowe lub jasnozielone.

Kolory kwiatów w ogrodzie japońskim mają także znaczenie symboliczne, symbolizują zmieniające się pory roku.

Najczęściej sadzonymi bylinami w ogrodach japońskich są lilie, narcyzy, peonie, zawilce, lotosy, astry oraz chryzantemy.

Elementy dekoracyjne w ogrodzie japońskim

Nieodzownym elementem ogrodu japońskiego są różnego rodzaju rzeźby, latarenki, mostki. W celu zachowania asymetryczności, ich liczba powinna być nieparzysta. Większość z nich powinna być wykonana z kamienia, ewentualnie drewna.

Kamienne latarnie symbolizują cztery żywioły: ziemię, ogień, wiatr oraz wodę.

Dobrze zaprojektowany i wykonany ogród japoński, to nie tylko kwestia mody i pięknego wyglądu. Ogród w stylu japońskim to doskonałe miejsce do wyciszenia się i refleksji w zgodzie z naturą. Siedząc na kamiennej ławeczce można podziwiać piękno rosnących roślin, a szum wody działa uspokajająco.