kute bramy

Kute bramy – gwarancja solidności i niepowtarzalnego stylu

Bramy kute to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jakie stosuje się przy ogradzaniu swojej posesji. Mają niewątpliwe zalety oraz zapewniają niepowtarzalny design, co zdecydowanie znacznie trudniej uzyskać zakupując bramę u masowego producenta. Często również pasują do innych elementów zdobniczych przy posesji jak ogrodzenia balkonów czy poręczy przy schodach.

Gdzie najlepiej sprawdzi się kuta brama?

Trudno się nie zgodzić, że tego rodzaju bramy są unikalne i często również bardzo oryginalne. Jest to zasługa tego, że powstają głównie na zamówienie i każdy klient ma możliwość wybrania wzoru, który mu najbardziej odpowiada. Może podrzucić również własny pomysł, który zostanie zgodnie z jego życzeniem zrealizowany. Wykonana przez kowala – najczęściej rzemieślnika o zacięciu artystycznym, charakteryzuje się niepowtarzalnością i niezwykłą precyzją. Inspiracją do tego rodzaju bram mogą być różnorodne motywy, wystarczy przyjrzeć się ogrodzonym w ten sposób posesjom. Znajdziemy tam motywy roślinne, zwierzęce, a czasem jeszcze zupełnie inne – zazwyczaj wykonane zgodnie z preferencjami klienta.

Gdzie najlepiej sprawdzą się tego rodzaju bramy? Oczywiście wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z posesjami, które również odznaczają się podobnym stylem. Mogą to być więc zarówno klasyczne domy, nieco starsze zabudowania, jak i takie w stylu dworków, pałaców z dużymi parkami i ogrodami. Pasują do solidnych murów i cegły. Bramy kute jednak nie zawsze muszą charakteryzować się bogatym zdobnictwem, a wtedy z powodzeniem można założyć je właściwie na każdej posesji.

balustrady kute
Balustrady kute

Bramy kute i ich zdecydowane zalety

Tego rodzaju brama cieszy się powodzeniem nie tylko ze względu na niepowtarzalność, ale również niezwykłą precyzję wykonania. Są one wytwarzane ręcznie, a każdy element montowany osobno. Potrzebna jest do tego dokładność i co za tym idzie, na ich powstanie trzeba nieco poczekać. Ma to jednak niewątpliwe zalety, ponieważ każda najmniejsza część powstaje pod okiem specjalisty, nie ma więc obaw co do ich jakości. Pod tym względem stoją znacznie wyżej od bram produkowanych masowo w zakładach. Stosowany do ich produkcji metal jest wyjątkowo trwałym i wysokiej jakości materiałem.

Bramy kute są więc solidne, wytrzymałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Tym samym są również bardzo ciężkie. Odpowiednio zabezpieczone są także odporne na zmienne warunki pogodowe. I co tu dużo mówić – z powodzeniem wytrzymują dziesiątki lat w bardzo dobrym stanie. To zdecydowanie nie jest element ogrodzenia, który trzeba wymienić po dekadzie. Inwestując w kute bramy zyskujemy niepowtarzalność i wysoką jakość. Zobacz także: Kowalstwo artystyczne

Zabudowana kuta brama
Zabudowana kuta brama dla ceniących spokój

Brama kuta i jej możliwości stylizacyjne

Jako że zazwyczaj powstają na zamówienie, można je wystylizować w dowolnym stylu. Często więc elementy dekoracyjne przy posesji jak ozdobne balustrady, poręcze, kute zawiasy, ozdobne lampy i inne zdobienia, które nadają posesji klimatu i stylu rustykalnego, idealnie współgrają z bramą kutą. Takie ozdoby mogą również znajdować się wewnątrz domu w postaci świeczników, kinkietów czy zdobień przy kominkach. Tworzy to elegancki i niezwykle urokliwy klimat tego rodzaju domów. Jeśli efektowne zdobienia nie są w naszym stylu, to bramy kute mogą być również wykonane w sposób znacznie bardziej skromy, aby jak najlepiej skomponować je z budynkiem i otoczeniem.

Drobna wada, czyli wysoka cena, ale zawsze adekwatna do jakości

Kute bramy zamawiane u kowala na pewno są znacznie droższe od tych kupowanych w sklepach. Wiadomo jednak, co składa się na tę różnicę. Są to przede wszystkim wysokiej jakości materiały, precyzja i dokładność wykonania. Jest to zajęcie pracochłonne, ale efekty są widoczne na pierwszy rzut oka. Oczywiście cena jest również uwarunkowana ilością i różnorodnością zdobień. Im więcej tego rodzaju dodatków, tym cena rośnie w górę. Trzeba także pamiętać o tym, że wszystkie kute bramy wytwarzane są zgodnie z osobistymi preferencjami klienta. Mamy więc gwarancję, że zyskujemy produkt oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. A to również niewątpliwe przekłada się na wyższą cenę.