mycie paneli fotowoltaicznych

mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych – jak to robić prawidłowo?

Należy mieć świadomość, że panele fotowoltaiczne powinny być wolne i czyste od kurzu. Jest to jedna z najczęściej wymienianych wad paneli słonecznych. W bardzo dużej liczbie przypadków nie jest rekomendowane samodzielne mycie fotowoltaiki, ponieważ konieczne jest posiadanie właściwego materiału czyszczącego. Ponadto problem może sprawić także wejście na dach. Jak powinno zatem wyglądać czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

O czym należy wiedzieć?

Godny uwagi jest fakt, że fotowoltaika będzie traciła na efektywności ze względu na osiadanie takich zanieczyszczeń, jak:

  • ptasie odchody,
  • mech,
  • piasek znad morza,
  • pył pochodzący z pól,
  • spaliny.

Jakie mogą być konsekwencje takich zanieczyszczeń?

Warto wiedzieć, że wspomniane czynniki będą przyczyniały się do zdecydowanego zmniejszenia skuteczności omawianych paneli słonecznych. Należy mieć świadomość, że w najbardziej skrajnych przypadkach utrata wydajności może wynieść nawet 20%. 

fotowoltaika 6kw
fotowoltaika 6kw

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest bezpieczne?

Warto wiedzieć, że mycie paneli fotowoltaicznych jest znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. W przypadku, gdy dostęp do nich nie będzie utrudniony, dana osoba może samodzielnie je wyczyścić. Sugerowane jest zlecenie wykonania tej czynności profesjonalnej firmie, ponieważ praca bez profesjonalnego środka czyszczącego może być wykonana niedokładnie. 

Ponadto istnieje ewentualne ryzyko wystąpienia wypadku. Należy mieć świadomość, że zdecydowana większość przedsiębiorstw zajmujących się montażem omawianych paneli ma w swojej ofercie roczny serwis konserwacyjny. Obejmuje on także mycie paneli fotowoltaicznych. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób korzysta z usług specjalistycznych firm zajmujących się oczyszczeniem ogniw fotowoltaicznych

Jak powinien wyglądać cały proces?

Bardzo istotne znaczenie mają produkty wykorzystywane do czyszczenia paneli PV. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że złe produkty mogą powodować ewentualne uszkodzenia, a także niewystarczająco oczyścić panele. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie mycie ogniw wodą destylowaną oraz miękką gąbką. Warto wiedzieć, że mydło nie będzie niezbędne w przypadku, gdy panele nie będą bardzo zabrudzone. 

Jeżeli natomiast będą one bardzo brudne, można z powodzeniem użyć mieszaniny stosunkowo małej ilości płynu do mycia szyb i octu winnego. Osoby, które używają mydła muszą pamiętać, by na końcu bardzo dokładnie spłukać panele destylowaną wodą. Oczywiście nie można pod żadnym pozorem stosować wody z kranu, ponieważ może ona pozostawić osad z kamienia. 

ile kosztuje fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika

Kiedy należy myć panele fotowoltaiczne?

Rekomendowane jest przeprowadzenie mycia z samego rana lub w pochmurny dzień, ponieważ pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka szoku termicznego. Czego dokładnie nie powinno się robić podczas czyszczenia paneli słonecznych? Jak już zostało wspomniane wcześniej nie można używać wody z kranu. Ponadto zakazane jest poruszanie się po modułach. Nie jest również zalecane wykorzystywanie myjki ciśnieniowej, ponieważ można w ten sposób uszkodzić łączenia paneli i doprowadzić do powstania prądów upływu. 

Czym należy czyścić panele fotowoltaiczne?

Ponadto do mycia zawsze trzeba używać wody, która nie będzie zawierała żadnych nieczystości, gdyż na panelach nie mogą pozostać żadne ślady. Warto również używać miękkiej szczotki albo gąbki – zdecydowanie najlepszą opcją będzie produkt wykonany z nylonu. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że panele słoneczne nie zostaną zarysowane i uszkodzone. 

Jak często powinny być czyszczone panele fotowoltaiczne?

Nie trzeba myć paneli w okresach, gdy często występują opady deszczu. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków fotowoltaika najbardziej będzie brudziła się wiosną i latem, kiedy rolnicy uprawiają ziemię. Jest wtedy nie tylko więcej ptaków, ale również znacznie mniej deszczowych dni. Rekomendowane jest zatem, aby panele były wtedy czyszczone częściej. W zupełności powinno wystarczyć gruntowne mycie dwa razy w roku – pierwszy raz powinien mieć miejsce na wiosnę, a drugi w połowie lata. 

Osoby, które dostrzegą punktowe zabrudzenia i będą miały możliwość ich usunięcia, powinny to zrobić. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane punktowe zabrudzenia będą miały bardzo niekorzystny wpływ na wydajność paneli. Nie wszyscy również wiedzą, że ptasie odchody są silnie korozyjne i mogą przyczynić się do odbarwienia modułu w danym miejscu. 

Czy warto postawić na samoczyszczące panele słoneczne?

Należy mieć świadomość, że w ostatnich latach zostały opracowane samoczyszczące panele słoneczne, które wyposażone są w zraszacze. W zdecydowanej większości przypadków pracują w dwóch trybach, gdzie w pierwszej fazie panel słoneczny będzie czyszczony mieszaniną wody oraz mydła

Z kolei w drugiej będzie spłukiwany samą wodą. Warto wiedzieć, że oczyszczanie będzie odbywało się pod stosunkowo niskim ciśnieniem, dlatego będzie całkowicie bezpieczne dla ogniw PV. Rekomendowane jest przynajmniej raz w roku skorzystanie z serwisu, ponieważ wtedy użytkownik będzie miał pewność, że z jego panelami jest wszystko w porządku.

Więcej na temat fotowoltaiki możesz dowiedzieć się tutaj: https://dogged.pl/ile-kosztuje-fotowoltaika-i-czy-jest-oplacalna