narzędzia do pras krawędziowych

narzędzia do pras krawędziowych

Narzędzia do pras krawędziowych – dobór optymalnego oprzyrządowania

Narzędzia do pras krawędziowych to specjalistyczne oprzyrządowanie, które znacząco wpływa na proces gięcia blachy w krawędziarce. Elementy te muszą być odpowiednio zaprojektowane i wykonane ze stali narzędziowej, a także poddane skrawaniu, szlifowaniu i hartowaniu celem uzyskania optymalnej wytrzymałości oraz odpowiedniej twardości krawędzi. Do podstawowych narzędzi tego typu należą stemple i matryce, które zawsze należy bardzo starannie dobierać pod kątem specyfikacji prasy krawędziowej oraz docelowych zastosowań. 

Stemple do prasy krawędziowej

Stemple to wyjątkowo popularne i często wybierane narzędzia do prasy krawędziowej, które montuje się do górnej belki maszyny. W celach mocujących zastosowanie znajdują specjalne adaptery, pozwalające na efektywne uchwycenie elementu oraz jego szybki demontaż w razie potrzeby. Narzędzia tego typu klasyfikowane są przede wszystkim ze względu na specyfikę mocowania – wyróżnić można stemple typu A, T, W, L oraz R. Ich rodzaj zależy od adapterów, które znalazły się na wyposażeniu danej prasy krawędziowej. Stemple występują w odcinkach 835 mm i 415 mm, a także w wersji dzielonej 835 mm. Stemple mogą być również promieniowe, proste czy hakowe.  Sprawdź ofertę na stronie Bi-top

Matryce do prasy krawędziowej 

Matryce do prasy krawędziowej to z kolei narzędzia montowane na stole dolnej belki, co odbywa się z wykorzystaniem prowadnic mocujących lub adapterów. Od ich specyfikacji zależy cały proces cięcia, dlatego celem rozszerzenia dostępnych możliwości i zakresu zastosowań występują w różnych kształtach. Wyróżnia się matryce typu A, T, W oraz L, klasyfikowane na rolkowe i składane oraz standardowo dostępne w odcinkach 835 mm, 415 mm lub 835 mm w wersji dzielonej. Elementy te występują ponadto w wersji jedno-rowkowej, dwu-rowkowej lub wielo-rowkowej. 

Odpowiednie dopasowanie narzędzi do pras krawędziowych

Wyposażenie dodatkowe pras krawędziowych zawsze powinno być odpowiednio dopasowane do wymagań produkcyjnych, a tym samym specyfiki procesów realizowanych przez takie maszyny. Istotne znaczenie ma optymalna kalibracja linii gięcia, aby prasa na całej długości uzyskiwała identyczny kąt i zapewniała wysoką precyzję pracy. Stemple i matryce do pras krawędziowych muszą być również solidnie wykonane. Narzędzia te powinny powstawać z najlepszych jakościowo surowców, dobranych specjalnie pod kątem realizacji konkretnych zadań. Znaczenie mają jednak nie tylko same materiały, ale również sposób ich obróbki.

Wysoka jakość narzędzi do pras krawędziowych

Produkty o takim zastosowaniu muszą charakteryzować się bardzo precyzyjnym szlifem, zapewniającym odpowiednią współpracę z urządzeniem. Do najlepszych zabiegów wzmacniających należy laserowe hartowanie stali, które skutecznie podnosi trwałość materiału wykorzystanego do produkcji narzędzi. W porównaniu z hartowaniem indukcyjnym czy piecowym, technologia ta pozwala na uzyskanie powierzchni o zdecydowanie drobniejszej sieci krystalicznej. W praktyce stal zyskuje dodatkową warstwę wierzchnią, odporną na występowanie uszkodzeń. Zabieg ten znacząco podnosi jakość matryc i stempli do pras krawędziowych, a tym samym zwiększa wydajność i precyzję podczas pracy.

Optymalny dobór narzędzi do pras krawędziowych

Wysokiej jakości narzędzia do prasy krawędziowej posiada w swojej ofercie firma BITOP, która poza ich sprzedażą zajmuje się również specjalistycznym doradztwem technicznym pod kątem doboru najlepszego oprzyrządowania. W asortymencie dostępne są zarówno stemple oraz matryce, jak i uchwyty, adaptery czy podkładki mocujące. Serwis firmy zajmuje się ponadto wszelkiego rodzaju regulacjami pras krawędziowych, które w rezultacie przyczyniają się do poprawy jakości produkowanych detali. Oferta obejmuje wysokiej klasy narzędzia o zróżnicowanej specyfikacji pod względem długości czy typów końcówek. Na szczególną uwagę zasługują specjalne zestawy do składania, w których znajdują się matryce, stemple oraz odpowiednio dopasowane wkładki. Firma świadczy ponadto usługi w zakresie dopasowywania poszczególnych elementów do rodzaju maszyny czy doboru najlepszych zamienników.