ogród nowoczesny minimalistyczny

Nowoczesne ogrody minimalistyczne i ich rola w kształtowaniu krajobrazu

Nowoczesna aranżacja ogrodów w znacznym stopniu przypomina analogiczny wystrój wnętrz. Subtelność, symbolika, elegancja i prostota – to podstawowe cechy ogrodów minimalistycznych. W nowoczesnej, ogrodowej aranżacji jest mnóstwo przestrzeni, ale też sporo nowinek technicznych. Można nawet powiedzieć, że – w pewnym stopniu – ogród minimalistyczny jest mariażem natury i technologii.

Słów kilka o formie

Forma ogrodów minimalistycznych jest bardzo zróżnicowana. Podstawą jest tu geometria i wynikający z niej porządek. Nowoczesny ogród minimalistyczny opiera się przede wszystkim na motywach kwadratów i kół, a więc figurach, które są bardzo dobrze znane wszystkim ludziom. Mimo to, symbolika takiego ogrodu nie zawsze jest przejrzysta i raczej na pewno nie ma charakteru powierzchownego.

Oczywiście kwadrat i koło nie są jedynymi wyznacznikami ogrodowej aranżacji minimalistycznej. Dozwolone są tu formy i bryły nieregularne, ale nie mogą one zbyt obciążać obserwatora. W przeciwnym razie zaburzona zostanie czytelność kompozycji, a przecież nie o to chodzi w stylu minimalistycznym.

ogród minimalistyczny

Zobacz również: Ogród w stylu francuskim

Nowoczesny ogród a klasyczny dom

Nowoczesne ogrody minimalistyczne wcale nie wymagają nowoczesnego budownictwa. Wręcz przeciwnie – mogą być one dodatkiem dla pięknie zaaranżowanych budynków z klasycznej cegły. Uzyskany wtedy efekt będzie z pewnością zaskakujący. Jeśli posiadamy duży ogród i uda nam się nim przesłonić budynek, to zaskoczenie naszych Gości będzie jeszcze większe.

Jeśli chcemy w efektowny sposób połączyć ze sobą nowoczesność i klasykę, możemy to zrobić za pomocą… żywopłotu. Łączy on w sobie prostotę geometryczną (łączoną z minimalizmem) i klasycyzm, gdyż taka forma dekoracji ogrodowej jest typowa dla większości standardowych aranżacji.

ogród nowoczesny

Rośliny – na co warto postawić?

Nowoczesne ogrody minimalistyczne to ciekawa forma dekoracyjna, w której nie ma miejsca na dużą liczbę gatunków roślin. Najlepiej, jeśli całą kompozycję opiera się na zwartych grupach, w których dominującą rolę odgrywa tylko jedna, konkretna roślina. Efekt zwartej bryły może zostać dodatkowo spotęgowany przez odmiany roślin o regularnym i zwartym pokroju. W ten sposób tworzy się wrażenie, jakoby rośliny stały się rzeźbami.

Dobrym pomysłem będzie postawienie na rośliny, które doskonale znoszą formowanie. Dzięki temu można je zamienić w prawdziwe dzieła sztuki. Bardzo dobrze nadają się do tego celu cisy, które – dzięki zwartej budowie – mogą być “budulcem” dla przepięknie i różnorodnie kształtowanych żywopłotów. Nie trzeba chyba przypominać, że tak zaprojektowana kompozycja będzie idealnym rozwiązaniem na cały rok.

minimalistyczny ogród

Które z roślin sprawdzą się w ogrodzie minimalistycznym? Oprócz wspomnianego cisu będą to brzoza, grab, klon, sosny karłowe, tawuły, bukszpany a nawet czosnek ozdobny i szczypiorek.

Zobacz również: Krzewy do ogrodu

Podsumowanie

Nowoczesny ogród minimalistyczny to ciekawe rozwiązanie dekoracyjne, w którym główny nacisk kładzie się przede wszystkim na oszczędność formy. Dzięki temu można uzyskać niezwykły efekt przestrzenny, który urzeknie naszych Gości i nas samych!

nowoczesny ogród