odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera

Zakup własnego mieszkania, to chyba jedna z najważniejszych chwil w życiu młodego człowieka. Odebranie kluczy od dewelopera jest chwilą, na którą czeka każdy, kto marzy o własnym M. Warto jednak przygotować się na to wydarzenie, chociażby poprzez rzetelne sprawdzenie stanu technicznego całego domu. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów, które mogłyby pojawić się w bliższej lub dalszej przyszłości.

Samemu czy osobno?

Odbiór mieszkania od dewelopera to złożony proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Czasami warto na tym etapie skorzystać z pomocy profesjonalisty, dzięki któremu uniknie się ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów. W trakcie odbioru deweloper zapewnia możliwość skontrolowania wszystkich parametrów nowego lokum, dzięki czemu jego nabywca sprawdza, czy wszystkie czynności deklarowane przez dewelopera, są w nim zrealizowane zgodnie z umową.

Zobacz co powinna zawierać umowa z deweloperem

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Własnoręczny, techniczny odbiór mieszkania od dewelopera wymaga sporej wiedzy z zakresu budownictwa. Skontrolować trzeba każdy element wyposażenia wnętrza, począwszy od tynków a kończąc na instalacji elektrycznej.

1. Ściany i tynki

W trakcie kontroli należy sprawdzić, czy ściany nie posiadają żadnych ubytków, przebarwień, pęknięć i innych niedoskonałości. Bagatelizowanie takich niedoróbek będzie wiązało się z koniecznością poniesienia kosztów z tytułu kompleksowego remontu ścian. Nie można zapominać, że obowiązkiem dewelopera jest zadbanie o stan techniczny ścian i tynków!

2. Płaszczyzny poziome i pionowe

W trakcie oględzin warto też zwrócić uwagę na to, czy wchodzące w skład bryły płaszczyzny, są rzeczywiście płaskie. Jakiekolwiek krzywizny i inne niedociągnięcia, mogą doprowadzić do poważnych utrudnień np. w trakcie nakładania warstwy elewacyjnej. Oczywiście nie wszystkie krzywizny kwalifikują się do reklamacji. Jeśli ich wartość jest znikoma, nie należy się tym przejmować.

3. Stolarka okienna i drzwiowa

Szczególną uwagę należy zwrócić na stan techniczny okien i drzwi. Warto sprawdzić, czy nie posiadają one pęknięć, odbarwień , rys i uszkodzonych uszczelek. Tutaj należy zgłaszać każdą nieprawidłowość, gdyż jej długotrwałe skutki mogą być opłakane dla domowego budżetu nabywcy mieszkania.

4. Stan podłóg

Nabywca mieszkania powinien pamiętać o konieczności skontrolowania stanu technicznego podłóg i wylewek. Ważne jest, by podłoga w łazience miała zapewniony lekki przechył do odpływu. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy podłoże w pozostałych pomieszczeniach nie sprężynuje. Jeśli tak, to jest ono najprawdopodobniej oznaką źle położonej wylewki, która jest poddana niepotrzebnym przeciążeniom. Koniecznie trzeba też sprawdzić stan fug!

5. Jakość wykonana balkonu

Jeśli mieszkanie posiada balkon, to koniecznie należy zwrócić uwagę na stan mocowania balustrad. To tyle, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Pozostałe problemy (np. pęknięte płytki, zarysowane balustrady) można łatwo wyeliminować.

powierzchnia całkowita a powierzchnia użytkowa

Instalacje – co warto sprawdzić?

W trakcie odbioru mieszkania, nabywca powinien zwrócić uwagę również na zabudowane w nim instalacje grzewcze, elektryczne i wentylacyjne. W związku z tym, że od ich stanu technicznego może zależeć ludzkie życie, konieczne będzie zweryfikowanie ich w obecności specjalisty. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na zgodność przebiegu instalacji z planem mieszkania. Po drugie – na napięcie w gniazdkach, sposób podłączenia grzejników i rozmieszczenie klatek wchodzących w skład instalacji wentylacyjnej. Koniecznie trzeba też sprawdzić ich ciąg, gdyż to od niego zależy efektywność pracy systemu wentylacyjnego.

Na koniec koniecznie trzeba sprawdzić stan wszystkich pomieszczeń podlegających pod dane mieszkanie. Mowa tu przede wszystkim o wydzielonej piwnicy, komórkach i innych lokacjach.

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta: zawsze! Odbiór mieszkania zawsze wiąże się z wieloma emocjami, które mogą doprowadzić do zaniedbania kontroli nabywanego mieszkania. Co więcej, “zwykły Kowalski” nie posiada wiedzy i umiejętności, które pozwalałyby mu skontrolować każdy aspekt funkcjonowania wybranej nieruchomości. Do tego jest potrzebny specjalista z wyższym wykształceniem i to najlepiej w wielu różnych, technicznych dziedzinach.

Zobacz także: powierzchnia użytkowa a powierzchnia całkowita mieszkania

Jest problem? Trzeba go zgłosić!

Dlaczego warto notować wszystkie nieprawidłowości? Obowiązkiem dewelopera jest ustosunkowanie się w ciągu 14 dni od przeprowadzenia odbioru, do wszystkich wpisów znajdujących się w protokole zdawczo – odbiorczym. Jeśli żądania nabywcy mają rację bytu, to deweloper jest zmuszony do ich naprawienia. Nie można zapominać, że odbiór techniczny mieszkania jest wiążący dla obydwu stron. Oznacza to, że podjęte w jego trakcie decyzje, mają umocowanie prawne zarówno w kontekście dewelopera, jak i nabywcy.

Reasumując, odbiór techniczny mieszkania to ważny krok na drodze do pełnej, mieszkaniowej niezależności. I właśnie dlatego tak ważne jest, by uzyskać po jego zakończeniu stosowną gwarancję, instrukcję użytkowania domu i dokumentację od podwykonawców.