fotowoltaika a ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi – czy to możliwe?

Podróżując przez cały kraj, można zobaczyć coraz więcej gospodarstw domowych z zamontowaną na dachu fotowoltaiką. Nic w tym dziwnego. To przecież bardzo popularny i jednocześnie opłacalny system, dzięki któremu pozyskuje się energię elektryczną ze słońca. Ale czy tylko taką ma główną zaletę? Czy może jednak potrafi coś więcej? Tak. Okazuje się bowiem, że wykorzystuje się panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja taka składa się ze specjalnych „inteligentnych” modułów, wykonanych z solidnego i odpornego na zniszczenia materiału krzemowego i złożonych z mniejszych elementów – ogniw. Montuje się je zarówno na dachu, jak i na gruncie. Dalej wszystko zależy od samych promieni słonecznych. One właśnie padają na ogniwa i w ten sposób generowane jest odpowiednie napięcie elektryczne.

Potrzebne jest jeszcze urządzenie o nazwie inwerter. W jakim celu? To element, którego zadaniem jest przekształcanie wytworzonego prądu zmiennego na stały. Dopiero wtedy domownicy będąc mogli cieszyć się z pełnych funkcji fotowoltaiki, a także po pewnym czasie z wyraźnie mniejszych rachunków ze energię elektryczną. Zobacz także nasz wpis: Fotowoltaika na co zwrócić uwagę.

Ogrzewanie domu

Jak już wspomniane było na wstępie, to nie wszystkie plusy takiego nowoczesnego systemu. Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi także jest jak najbardziej możliwe. Jak to dokładnie wygląda? Poniżej znajdziecie ogólne wyjaśnienie tej niezwykle ciekawe kwestii.

Zacząć należy od tego, że samo tradycyjne ogrzewanie elektryczne jest po pierwsze nieekologiczne, a po drugie mało efektywne. Dlaczego tak się dzieje? Winny jest węgiel i drewno. Jednak przy zastosowaniu dodatkowo fotowoltaiki sprawa przedstawia się inaczej – znacznie korzystniej.

Wtedy otrzymujemy bardzo nowatorskie rozwiązanie. Do tego bezpieczne i przyszłościowe. Pozwalające na ochronę środowiska i naszej pięknej planety o nazwie Ziemia. Zanim jednak konkretne osoby zdecydują się na taką formę pozyskiwania ciepła, muszą najpierw dowiedzieć się najważniejszych informacji w tym temacie.

Uwaga! Panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu (zgodne z normami Unii Europejskiej) będą spełniać swoją funkcję, ale pamiętajmy, że niezbędne będzie najpierw odpowiednie przerobienie dotychczasowej instalacji grzewczej. Na taki system, który do ogrzania całego (mniejszego albo większego) mieszkania wykorzysta prąd.

fotowoltaika co warto wiedzieć

Rodzaje ogrzewania

Jeśli chcemy ogrzewać gospodarstwo domowe za pomocą fotowoltaiki, to do wyboru mamy nie tylko zwykłą instalację elektryczną (przekształconą i zaadaptowaną do nowych warunków). Można tutaj także skorzystać z modułów i dodatkowo pompy ciepła.

Wówczas sam koszt jest podobny albo większy. Ale należy sobie zdawać z czegoś sprawę. Mianowicie w tej samej cenie wspomniane moduły nie będą mieć identycznej mocy. Mało tego, ich liczba będzie mniejsza. Nie zajmą więc sporo miejsca na dachu czy gruncie (w zależności, gdzie każdy zdecyduje się je zamontować).

Powiedzmy, że mamy przykładowo budynek o powierzchni 240 metrów kwadratowych. Jak wówczas wygląda samo ogrzewanie? A konkretniej, jakiej mocy potrzebujemy oraz przestrzeni przeznaczonej na ogniwa? Sprawdźmy.

Kiedy wybierzemy tradycyjną instalację, to wtedy będzie ona działać jak należy w nasłonecznionym miejscu mającym około 100 metrów kwadratowych. Natomiast wydajność, którą może osiągnąć, wynosi około 16 kWp (kilo watt peak).

Teraz zobaczmy, jaka jest różnica, jeśli użyje się tak zwanej pompy ciepła. Wystarczy wtedy moc około 5 kWp. Ewentualnie do 10 kWp maksymalnie – w przypadku, gdy mowa o dodatkowym, codziennym wykorzystaniu energii.

Warto nadmienić, jak pracuje taka „inteligentna” pompa. Okazuje się bowiem, że do ogrzania domu stosuje energię elektryczną, ale w taki sposób, że dzięki niej pobiera ciepło z pobliskiego obszaru (np. z gleby, wody czy powietrza), a następnie zajmuje się jej transportem do obiegu. Brzmi bardzo ciekawie. To faktycznie dobre rozwiązanie.

Czy ogrzewanie za pomocą fotowoltaiki jest opłacalne?

Powoli przechodząc do meritum, czyli do podsumowania tego artykułu, trzeba zadać najważniejsze pytanie: czy to się opłaca? Odpowiedź jest natychmiastowa i oczywista. Tak! Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi to dobry wybór.

Po pierwsze dlatego, że nasze polskie ustawodawstwo umożliwia bardzo korzystny system opustów. Chodzi o to, że cały nadmiar wytworzonej energii, która jest niewykorzystana w pełni, odbiera się w trakcie roku.

Po drugie nowoczesna fotwoltaika pozwala na generowanie zysków tuż po jej zamontowaniu. Możemy więc liczyć na dużo niższe rachunki za energię elektryczną. To oczywiście nie wszystkie zalety. Ekologiczny charakter też jest sporym plusem. Nie ma mowy o żadnym zanieczyszczeniu powietrza, a co za tym idzie – emitowaniu bardzo szkodliwych substancji do ziemskiej atmosfery.

fotowoltaika zimą

Inwestycja na długie lata, która przyciąga klientów

W dłuższej perspektywie instalacja fotowoltaiczna do ogrzewania domu to rozwiązanie, z którego będą zadowoleni wszyscy klienci (ludzie, którzy odłożyli sporo grosza na tę nowoczesną technologię). Dowody widoczne są jak na dłoni. Szczególnie w postaci ograniczonych kosztów prądu i samego ogrzewania.

Nie ma co się długo zastanawiać. Zainwestowane w taki system pieniądze zwrócą się już po kilku latach. Aby jednak tak się stało, należy zużywać energii elektrycznej w dużej ilości. Ogniwa na dachu muszą być naturalnie założone pod odpowiednim kątem (np. 40 stopni). Wiele zależy również od pogody, a więc od niespodziewanych warunków atmosferycznych.

Podsumowanie

Po takim wyczerpującym tekście każda osoba będzie już wiedziała, że zamontowanie fotowoltaiki ma sens. Wcześniej panowało ogólne przekonanie, że system ten służy jedynie do produkcji prądu. Tymczasem jest to błędne myślenie.

Wystarczy trochę cierpliwości i dodatkowych kosztów, a cała instalacja będzie wtedy ogrzewać nasz budynek. Jednak, aby do tego doszło, trzeba ją odpowiednio i umiejętnie przystosować (przebudową zajmą się bardzo doświadczeni specjaliści z danej firmy świadczącej usługi związane z fotowoltaiką). Jeżeli się jej nie przekształci, to jedynie można cieszyć się z ciepłej wody.