refinansowanie kredyt hipoteczny

Refinansowanie kredytem hipotecznym

Obecnie wiele osób szuka możliwości na dodatkowy zarobek. Jedną z nich jest inwestycja w nieruchomości. Kupując nieruchomość na kredyt, warto pamiętać o możliwości jej refinansowania. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest spłacenie starego kredytu poprzez zaciągnięcie nowego na atrakcyjniejszych warunkach, drugim z kolei jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego jeżeli nieruchomość została kupiona za gotówkę. Jakie dodatkowe możliwości daje refinansowanie?

Czym w ogóle jest refinansowanie?

Refinansowanie posiada dwa znaczenia. Pierwszym typem refinansowania nieruchomości jest spłata starego kredytu poprzez pobranie nowego na lepszych warunkach. Drugim typem refinansowania jest wzięcie kredytu po tym jak nieruchomość zostanie kupiona za gotówkę, w celu pozyskania funduszy na normalne życie.

Czym się charakteryzuje refinansowanie za pomocą nowego kredytu hipotecznego?

Refinansowanie polega na spłacie pozostałej części kredytu poprzez zaciągnięcie nowego na lepszych warunkach. Jest to obecnie powszechna możliwość, którą można znaleźć w wielu bankach. Jedynym warunkiem jest to, że kredyt hipoteczny musi być zaciągnięty w złotówkach. Osoby posiadające kredyt w innej walucie, jak frank czy euro, są pozbawione możliwości refinansowania kredytu.

Chcąc dokonać refinansowania należy być przygotowanym na szereg procedur, które miały już miejsce podczas zaciągania pierwszego kredytu. Dzieje się tak, gdyż samo refinansowanie polega na wzięciu nowego kredytu dlatego takie czynności jak ponowna wycena nieruchomości muszą zostać przeprowadzone. W związku z tym, że wycena musi zostać ponownie przeprowadzona należy liczyć się z dodatkowym kosztem rzędu 500 złotych.

Należy również pamiętać o warunkach, na jakich został zaciągnięty pierwszy kredyt hipoteczny. Banki najczęściej zabezpieczają się w taki sposób, że przy wcześniejszej spłacie zadłużenia kredytobiorca jest zobowiązany do zapłaty prowizji za wcześniejszą spłatę. Wysokość prowizji jest zmienna i zależy przede wszystkim od oferty banku. Najczęściej jest to prowizja w wysokości 1 – 5 %. Należy zatem zadać sobie pytanie, w którym momencie refinansowanie będzie najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim warto pomyśleć nad refinansowaniem na początku spłaty kredytu, kiedy naliczane odsetki są najwyższe.

Czym jest refinansowanie kredytem hipotecznym nieruchomości kupionej za gotówkę?

Refinansowanie można również zastosować w przypadku kiedy nieruchomość została kupiona za gotówkę, a kredytobiorca chce pozyskać pewną pulę pieniędzy na życie. warto przejrzeć oferty banków, gdyż oferują one refinansowanie w ciągu od 12 do nawet 24 miesięcy od kupna nieruchomości. Należy zapoznać się z ofertą banku i przyjrzeć się warunkom na jakich jest udzielane refinansowanie, jednak najczęściej są one zbliżone do tych standardowych związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.

Czy refinansowanie jest opłacalne?

Kupując mieszkanie od dewelopera za gotówkę i chcąc lekko podreperować swój budżet, refinansowanie jest dość atrakcyjną opcją. W przypadku kupna mieszkania na kredyt, należy możliwość refinansowania rozważyć jeszcze przed zakupem nieruchomości. W przypadku refinansowania kredytu hipotecznego należy przeliczyć w jakim momencie refinansowanie staje się jeszcze rentowne. Jeżeli decyzja zostanie podjęta za późno, może się okazać, że jest to proces, który nie prowadzi do żadnego logicznego wyjścia i przyniesie straty. Warto odwiedzić bank w celu szczegółowej konsultacji obecnych warunków. Jest to najlepsze źródło wiedzy odnośnie refinansowania.