Zobacz jakie wybrać odwodnienie wokół domu.

Odwodnienie linioweTrudno wyobrazić sobie funkcjonowanie większej utwardzonej powierzchni bez zamontowanego odwodnienia liniowego. Sztuką jest tylko takie dobranie materiału, aby odwodnienie było zarówno łatwe w transporcie jak i funkcjonalne już po wykonaniu montażu.

Odwodnienia liniowe to systemy umożliwiające odpływ wody deszczowej z tych powierzchni, które zostały utwardzone. Chodzi tu zarówno o ciągi dla pieszych, jezdnie jak i lotniska. Nie żyjemy w suchym klimacie, o nie. Dni z opadami to prawie jedna trzecia roku. Dlatego odwodnienia są konieczne.

Materiały odwodnień liniowych

Z materiałami używanymi kiedyś do wykonywania odwodnień liniowych dużych zewnętrznych powierzchni bywały różne kłopoty. Na przykład betonowe odwodnienia liniowe były bardzo trudne do transportu. Współczesne materiały cechują się prostotą transportu – są lekkie i łatwe do spakowania, tak jak na przykład odwodnienia liniowe wykonane z PE-HD, czyli polietylenu o wysokiej gęstości. Dzięki swojej lekkości i dodatkowym usprawnieniom są one bardzo proste w montażu, dzięki czemu prace przebiegają szybko i nie opóźniają generalnego tempa realizacji inwestycji, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy to firmy umawiają się z inwestorami na konkretne terminy odbioru. Oczywiście to nie transport odgrywa najważniejszą rolę tylko funkcjonowanie odwodnienia liniowego już po zainstalowaniu, przy czym także na tym polu doskonale widać, jak dobrej jakości jest to materiał.

Materiał PE-HD

PE-HD wydaje się być jednym z najbardziej interesujących i obiecujących materiałów, z których produkowane jest odwodnienie liniowe (choć oczywiście materiał ten znajduje także inne zastosowanie, między innymi w inżynierii ochrony środowiska lub branży rolniczej). Jest on w stanie poradzić sobie z wieloma wyzwaniami począwszy od wysokiej i niskiej temperatury poprzez promieniowanie UV, po różnorodny nacisk. Odwodnienie wykonane z PE-HD można stosować nawet na lotniskach, a więc w miejscach, gdzie obciążenie sięga 90 ton. Odwodnienie wykonane z PE-HD jest zarówno łatwe w instalacji jak również bardzo funkcjonalne. Woda łatwo przez nie przepływa dzięki dużemu poślizgowi, nie powstają więc osady i ewentualne czyszczenie także nie jest problemem. Ponadto odwodnienia liniowe stabilnie trzymają się na swoim miejscu ze względu na ich ożebrowanie, które uniemożliwia poruszanie się systemu.

Firmy produkcyjne

Poza odpowiednim materiałem należy także wybrać odpowiednią firmę produkującą odwodnienia liniowe, najlepiej taką, która z sukcesem prowadzi działalność i która może pochwalić się wieloma udanymi realizacjami. Takie przedsiębiorstwo, które doskonale wie, jak wyprodukować materiał, który będzie spełniał standardy wynikające z europejskich norm, a nawet je przekraczać. Taką firmę, w której ciągle prowadzone są badania zmierzające do ulepszenia zarówno samego materiału jak i wykonywania odwodnień liniowych coraz to bardziej efektywnych.

Odwodnienie liniowe PE-HD z pewnością poprawia bezpieczeństwo na różnego rodzaju jezdniach, parkingach i placach. Jest wręcz niezastąpione, tym bardziej, że w Polsce opady deszczu są bardzo częste i bez odwodnienia następowałby paraliż komunikacyjny a w każdym razie korzystanie byłoby o wiele trudniejsze.

Źródło: http://odwodnienia-liniowe.net/