Zakup i przygotowanie drewna opałowego
Podczas przygotowywania się do ogrzewania domu podczas zimy możemy trafić na wiele ofert sprzedaży drewna. Większość opału kupujemy od nadleśnictwa czy leśnictwa, ale możemy nabyć je również od osoby będącej prywatnym właścicielem części lasu. W zależności od tego, w jakim stanie jest drewno oraz od tego, jaką ilość pracy musiał włożyć w jego przygotowanie sprzedający, możemy spodziewać się różnej ceny.
Jaka forma drewna opałowego
Jedną z propozycji formy, w jakiej kupujemy drewno opałowe, jest drewno łupane. Kupuje się je na metry sześcienne i na metry bieżące. Jest ono praktycznie gotowe do wykorzystania. Inną możliwością jest zakup drewna w jednostce zwanej metrem przestrzennym. Jest to stos grubych gałęzi liczony po metrze z długości, szerokości i wysokości. Jest ponadto możliwość zakupu tańszego rodzaju drewna na opał, czyli długiego. Zobacz także: pompa ciepła w domu energooszczędnym
Dodatkowe koszty
Sprzedający nie musi ponosić kosztów, które zwykle wynikają z układania gałęzi w stosy czy z dzielenia drewna na kawałki. Grube i długie kłody sprzedawane są w metrach sześciennych. O ile nie kupujemy opału gotowego do użycia, musimy jeszcze pamiętać o jego pocięciu na kawałki. Drewno lepiej i szybciej wtedy schnie, ponieważ oddaje wilgoć większą powierzchnią całkowitą.
Gałęziówka – tani sposób na opał
Można skorzystać także z tzw. gałęziówki, czyli samodzielnej obróbki drewna na terenie wyznaczonym nam przez leśniczego. Gałęziówka to odpady powstające wskutek wycinki. Jeśli potniemy je na odpowiednią długość, nadadzą się idealnie do palenia nimi i ogrzewania domu. Jest to dość tani sposób pozyskiwania opału. Podejmując się tego, że sami potniemy i przygotujemy drewno na opał, musimy zachować wszelkie wymogi bezpieczeństwa, a także korzystać z odpowiednich narzędzi, które zdecydowanie ułatwią nam pracę.
Miejsce na drewno opałowe
Pamiętajmy, że świeże drewno wymaga suszenia we właściwie przygotowanym miejscu. Jeśli nie dysponujemy paletami wiatą, które zabezpieczyłyby opał przed działaniem wilgoci, warto rozejrzeć się za specjalną budką. Odpowiednio długo i skutecznie suszone drewno zapewni nam cudowne ciepło w domu.