Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym. Montaż i opłacalność
Od pewnego czasu w naszym kraju można coraz częściej spotkać w wielu gospodarstwach nowoczesne instalacje fotowoltaiczne. I nic w tym dziwnego, gdyż jest to bardzo opłacalna inwestycja, która zwraca się z czasem w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. Dziś panele słoneczne są bardzo często zakładane nie tylko na dachach budynków mieszkalnych, lecz także na wielu dachach budynków gospodarczych oraz garaży. Czy panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym to dobre rozwiązanie?
Czy montaż paneli fotowoltaicznych jest opłacalny?
Dziś mnóstwo gospodarstw domowych decyduje się na korzystanie z energii pochodzącej z promieni słonecznych. Z roku na rok coraz bardzie modna staje się fotowoltaika na garażu, różnorodnych wiatach samochodowych, pergolach oraz budynkach gospodarczych. I nic w tym dziwnego, gdyż korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest bardzo opłacalne finansowo.
Otóż zazwyczaj bywa tak, że przeciętna rodzina każdego miesiąca płaci za prąd około 100 -150 zł, tymczasem korzystanie z paneli fotowoltaicznych pozwala na korzystanie z darmowego prądu. Z kolei koszty poniesione na montaż instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj zwracają się w przeciągu kliku lat.
I co najważniejsze korzystanie z paneli słonecznych jest w pełni ekologiczne. Otóż dzięki posiadaniu instalacji fotowoltaicznej, każdy właściciel mieszkania nie przyczynia się do wytwarzania dwutlenku węgla powstającego podczas produkcji energii tradycyjnym sposobem. Zobacz również: Fotowoltaika a kolektory słoneczne
Kiedy wskazana jest fotowoltaika na budynku gospodarczym?
O montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku gospodarczego powinny pomyśleć ci właściciele gospodarstw, którzy w niedługim czasie planują remontować dach swego domu. W takiej sytuacji inwestycja ta byłaby nie opłacalna. Za pewien czas byłby bowiem konieczny demontaż wcześniej zainstalowanych paneli, co wiąże się ze znacznymi kosztami.
Ponadto montaż paneli na garażu czy budynku mieszkalnym jest wskazany wówczas, gdy budynki te znajdują się w dogodnym miejscu.
Gdzie warto umieścić panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem zainstalowane na garażu lub budynku gospodarczym zawsze wówczas, gdy budynki te znajdują się od strony południowej lub zachodniej.
Podczas montażu paneli ogromne znaczenie ma także kąt ich nachylenia. Fachowcy z tej branży uważają, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych powinien zawsze wynosić około 35 stopni. Co prawda nachylenie takie jest mniej korzystne zimą, ale za to w znacznym stopniu poprawia uzysk energii wiosną oraz latem.
Warto także pamiętać o tym, że poszczególne moduły fotowoltaiczne nigdy nie powinny być montowane na dachach tych budynków gospodarczych, które znajdują się w dużym zacienieniu. Poszczególne ogniwa nigdy nie mogą być zasłaniane przez cień rzucany na przykład przez komin czy rosnące wokół drzewa. Ważne jest także, aby zamontowane panele fotowoltaiczne nie były brudzone przez ptasie odchody. Nie warto zatem montować paneli na takim budynku gospodarczym, w którym hodowane są np. gołębie pocztowe.
Zacienienie oraz zabrudzenie poszczególnych ogniw jest bowiem bardzo szkodliwe i może przyczynić się do znacznego zmniejszenia uzysku energii słonecznej.
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych warto także zadbać o to, aby poszczególne ogniwa były skierowane na różne strony świata. Panele których część znajduje się na słońcu, a część w cieniu powinny zawsze posiadać osobne falowniki oraz pozostały osprzęt.
Montaż paneli na budynku gospodarczym jest wskazany przede wszystkim wówczas, gdy dach jest spadzisty. Z kolei niewskazane jest umieszczanie paneli na płaskich dachach.
Niezwykle ważną rolę odgrywa także właściwe dobranie inwertera, zwanego powszechnie falownikiem. Moc tego urządzenia musi zawsze w pełni odpowiadać mocy zainstalowanych modułów PV.
Panele na dachu domu czy budynku gospodarczego?
Od pewnego czasu coraz więcej instalacji fotowoltaicznych powstaje na gruncie, budynkach gospodarczych oraz na wiatach samochodowych. Dlaczego takie rozwiązanie cieszy się popularnością?
Takie rozwiązanie zazwyczaj wybierają ci inwestorzy, którzy posiadają budynki gospodarcze w dobrze nasłonecznionej lokalizacji. Ponadto dużą rolę odgrywa nachylenie dachu. Zazwyczaj bywa tak, że montaż paneli na dachu budynku mieszkalnego o dużym pochyleniu połaci jest znacznie trudniejszy oraz bardziej niebezpieczny, niż montaż na wiacie samochodowej, która to bardzo często jest znacznie niższa. Wówczas to nie trzeba transportować poszczególnych modułów paneli na wysoki dach budynku mieszkalnego.
Niemniej pewną niedogodnością podczas montażu paneli na budynku gospodarczym może być znaczne oddaleni od rozdzielnicy domowej lub złącza kablowego. Może to bowiem przysporzyć dodatkowych kosztów, które wynikają z konieczności zastosowania odpowiednio długich oraz o nieco większych przekrojach kabli elektrycznych.
Z założenia paneli na budynku gospodarczym są przeważnie zadowoleni zwolennicy okresowego mycia oraz czyszczenia poszczególnych modułów. Wykonanie tej czynności jest bowiem wówczas o wiele łatwiejsze, niż na wysokim, stromym dachu.
Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w odpowiednim miejscu pozwala na korzystanie z darmowego prądu, który to zazwyczaj wystarcza na potrzeby każdego indywidualnego gospodarstwa domowego.