stan deweloperski co to znaczy

Co to znaczy stan deweloperski?

Stan deweloperski – czyli jaki? Stan deweloperski co to znaczy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które decydują się na zakup mieszkania lub wybudowanie domu. Zazwyczaj jest to etap kończący większość prac związanych z inwestycją, ale w zależności od dewelopera, zapisy w umowie dotyczącej wykonania mogą się różnić. Czym jest stan deweloperski i co oznacza on dla domu, a co dla mieszkania?

Stan deweloperski domu co oznacza w praktyce.

Dom w stanie deweloperskim to taki, w którym zakończone są wszystkie prace związane z przyłączami, czyli z podłączeniem wodno – kanalizacyjnym, gazowym i elektroenergetycznym. Częściowo wykonana jest również robocizna dotycząca przestrzeni wokół domu, czyli postawienie ogrodzenia, wybudowanie drogi dojazdowej do garażu, wykończenie schodów, balustrad i parapetów zewnętrznych. Montaż elewacji, podbitek dachowych, kominów, rur spustowych także wchodzi w zakres prac związanych ze stanem deweloperskim domu – wszystko to ma zapewnić całkowitą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Stan deweloperski domu to także jego ocieplenie (ściany, dach i poddasze) oraz zamontowanie instalacji kanalizacyjnych (w tym ciepłej i zimnej wody), grzewczych, elektrycznych, telefonicznych oraz telewizyjnych. Ponadto wylewki betonowe muszą być zatarte na gładko – są one konieczne do prawidłowej izolacji.

Zobacz również: Co powinna zawierać umowa z deweloperem

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Stan deweloperski co to znaczy w praktyce? W przypadku mieszkania pojęcie stan deweloperski to po prostu stan surowy, jego podstawowa wersja. Wiele osób, które decydują się na zakup nieruchomości, chce na własną rękę je wykończyć i wyposażyć ­ zależy im więc na standardzie „wyjściowym”, który mogą dowolnie zaaranżować.

Jednak każdy deweloper mieszkaniowy inaczej definiuje pojęcie stanu surowego i przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, jakie dokładnie czynności obejmuje.

Zazwyczaj stan deweloperski mieszkania to taki, w którym zakończone są ściany i sufity (białe lub przygotowane do malowania na inny kolor), parapety wewnętrzne i zewnętrzne oraz drzwi – najczęściej antywłamaniowe. Podłączone są także instalacje i media, ale bez armatury elektrycznej i sanitarnej – te elementy wyposażenia klient kupuje na własną rękę; deweloper jedynie je rozprowadza. W zakresie standardowego mieszkania znajdują się więc okna z PCV, gipsowe tynki, betonowa lub cementowa wylewka oraz drzwi antywłamaniowe; w przypadku lokali o podwyższonym standardzie dodane są również wideodomofony oraz klimatyzacja. Jeśli zaś klient decyduje się na najbardziej luksusową wersję apartamentu, deweloper używa do jego wykończenia najlepszych, ekologicznych materiałów.

 

Autorem artykułu jest Gama-M.pl