Jakie zostosowanie mają grysy w ogrodzie?

Grysy należą do tej grupy kamieni, która jest często wykorzystywana do różnych celów i w dużej mierze są one po prostu zależne od naszych potrzeb i upodobań, bo wielu wykorzysta je tylko i wyłącznie w ozdobnych celach. Jednak mnogość ich rodzajów i kolorystyki upoważnia nas do tego, bo są one po prostu piękne i jak żadne inne elementy potrafią podkreślić egzotykę naszego ogrodu czy wyjątkowość niektórych okazów roślin.

Wiele gatunków grysów ma bardzo egzotyczne kolory, jak i pochodzenie i za nie i to w niewielkich ilościach trzeba zapłacić, bo jednak ich cena za kilogram może być wysoka. Z drugiej strony nie kupujemy takich w ogromnych ilościach, bo byłoby to nie opłacalne i nie osiągnęlibyśmy też takiego efektu dekoracyjnego o jakim marzyliśmy, ponieważ z tego rodzaju ozdobami nawet w ogrodzie trzeba uważać, aby jednak nie przesadzić. Przecież po to dekorujemy nasz ogród, aby zachwycał nie tylko nas, ale naszych znajomych i krewnych, którzy nas odwiedzą, bo jednak wiele rzeczy robimy nie tylko po to, aby cieszyć swoje oczy, ale też po to, aby inni mogli podziwiać nasz gust, smak i klasę. A nic tak dobrze się nie spełnia w celach zdobniczych, jak grysy właśnie i to dlatego, że istnieje ich ogromna różnorodność, kolorystyka, a nawet wielkość, co pozwala na ich wykorzystanie w taki sposób, jaki tylko nam odpowiada. Możemy mieć grysy krajowe lub zagraniczne, które pozwolą nam na jeszcze większy wybór i możliwość pochwalenia się niezwykle pięknymi i ekspresyjnymi nazwami, jakie takie grysy mają.

Zwłaszcza przyciągają nas kolorowe zdjęcia, które zamieszczane są na stronach internetowych sklepów czy producentów, gdzie każdy gatunek grysów jest szczegółowo opisany i pokazany, łącznie z informacją o jego pochodzeniu, właściwościach i zastosowaniu oraz cenie. Na pewno trzeba uważnie czytać zamieszczone opisy i to czy cena jaka jest na stronie informuje o cenie worka dwudziestopięciokilogramowego, pięciokilogramowego czy pojedynczego kilograma, ponieważ niektóre gatunki są bardzo drogie i mogą kosztować minimum kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych za kilogram zwłaszcza, gdy jest to grys zagraniczny. Nasz krajowy w zależności od gatunku i miejsca pochodzenia także może osiągać znaczące ceny, ale niekoniecznie musi nam odpowiadać jego  kolorystyka, bo właściwości raczej będą podobne. Bardzo ważna w budownictwie jest mrozoodporność, wytrzymałość na nacisk i klasa ścieralności, nasiąkliwość wilgocią itd., ponieważ decyduje to o późniejszym użytkowaniu dróg czy stanie betonów, ale do naszych ogrodów nie jest to, aż tak bardzo ważne. Czytaj więcej.

Autor:  www.slagrecycling.com.pl