ogród wokół domu

Donice ceramiczne najlepsza ozdoba ogrodu

ogród wokół domu

 

Ceramika pozwala na postawienie doniczki w dowolnym miejscu, bez obawy, że wiejący wiatr przewróci ją i zniszczy nam kwiatki. Na rynku znajdziemy mnóstwo doniczek, wśród których będą plastikowe czy drewniane propozycje. Plastik jest jednak dość giętki i nie nadaje się do wykonywania donic o dużych rozmiarach.

Drewno, plastik czy glina

Drewno z czasem wymaga wymiany, ponieważ gnije w środku. Ponadto jeden i drugi materiał wymaga często dodatkowej izolacji, ponieważ chłód i niskie temperatury wpływają szkodliwie na rozwój rośliny. O ile drewno pozwala korzeniom oddychać, o tyle plastikowe doniczki nie posiadają takiej zalety. W jaki sposób połączyć cechy dobrej doniczki? Warto skupić się na ceramice. Jej ciężar pozwala postawić rośliny w niemal każdym miejscu, a ponadto na glinę nie wpływają szkodliwie czynniki atmosferyczne. Nie zgnije jak drewno i nie będzie wymagała częstej wymiany na nowy model.

Rozmiar ma znaczenie

doniczki do kompozycji kwiatowychDuże ceramiczne doniczki  spotykamy bardzo często na tarasach i balkonach, ponieważ nie tylko są stabilne, ale także prezentują się znakomicie. Warto zwrócić uwagę na to, ile waży doniczka wraz ze znajdującą się w niej rośliną. Jeśli powiesimy sobie nad głową zbyt ciężki kwiatek, może on zrobić nam krzywdę. Nie musi nawet w tym celu spadać na ziemię, ponieważ wystarczy, że uderzymy w niego przypadkiem głową. Stawiając ciężką donicę na podłodze, sprawdźmy, jaką klasę odporności na nacisk posiadają nasze płytki.

Może się okazać, że element, który miał ozdabiać, spowoduje pęknięcie płytki i oszpecenie tarasu. Warto wybrać odpowiednie płytki jeszcze w czasie zakupu i aranżacji tarasu czy balkonu. Muszą być nie tylko odporne na ciężar doniczek, ale także na mróz.

 

Warto także sprawdzić, czy mrozoodporne są donice, które mamy zamiar duże doniczki ogrodowepostawić na zewnątrz. Duże i ciężkie donice ceramiczne możemy spotkać w wielu miejscach. Są nie tylko solidne i mają walory dekoracyjne, ale także bardzo dobrze wpływają na rozwój roślin, ponieważ wykonane są z naturalnego tworzywa. Warto w nie zainwestować, gdy szukamy odpowiedniego rozwiązania na taras.