nachylenie paneli fotowoltaicznych

Nachylenie paneli fotowoltaicznych – optymalne i minimalne

Panele fotowoltaiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem – dzięki nim można produkować własną energię elektryczną, co niesie za sobą znaczące oszczędności. Oczywiście bardzo ważny jest prawidłowy montaż, który musi odbywać się w zgodzie z aktualnie obowiązującymi normami oraz standardami. Jeśli panele zostaną przymocowane niewłaściwie, to ich efektywność znacząco spadnie. Taka inwestycja kompletnie nie ma sensu – właśnie dlatego tak istotne jest to, aby skorzystać z usług doświadczonych wykonawców.

Jakie jest optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych?

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, ile powinno wynosić nachylenie paneli fotowoltaicznych. W naszej szerokości geograficznej jest to 30-40 stopni. Zwykle sprawdza się tutaj zasada “im bardziej wysunięta na północ powierzchnia, tym wyższy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych”. Oczywiście nie jest to sztywna reguła, gdyż wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Duże znaczenie odgrywa oczywiście kierunek ustawienia paneli. Wiadomym jest, że większą ilość energii pozyskamy z instalacji, która znajduje się po stronie południowej (z panelami nachylonymi pod kątem 30 stopni). W przypadku nachylenia pod kątem 15 stopni ilość wyprodukowanej energii będzie nieco niższa. Najmniejszą wartość tego parametru odnotowuje się w przypadku paneli nachylonych pod kątem 60 stopni.

Prawdą jest, że panele fotowoltaiczne nachylone pod dużym kątem lepiej sprawdzają się podczas produkcji energii zimą, jednak przekłada się to na niższe zyski energetyczne latem. Wszystko to sprawia, że różnice odczuwamy głównie w najcieplejsze oraz najzimniejsze miesiące. Wiadomym jest, że konieczne jest uwzględnienie również wielu innych czynników. Fotowoltaika to branża, która stale się rozwija. Istotne jest to, aby wybrane przez nas przedsiębiorstwo zapewniało fachowe doradztwo oraz wsparcie na każdym etapie współpracy. Wiadomym jest, że przeciętny użytkownik paneli fotowoltaicznych nie posiada specjalistycznej wiedzy związanej z funkcjonowaniem tego typu instalacji.

panele fotowoltaiczne

Czy zacienienie wpływa na pracę instalacji?

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest zacienienie paneli fotowoltaicznych. Parametr ten ma równie duży wpływ na pracę instalacji, jak kąt nachylenia. Trzeba wiedzieć, że poszczególne moduły są ze sobą połączone. Nawet częściowe zacienienie paneli może osłabić działanie instalacji. Właśnie dlatego stosuje się diody bocznikujące, które niwelują negatywne skutki opisywanego zjawiska. Oczywiście, jeśli jest to możliwe, to należy zadbać o prawidłowe położenie paneli. Najlepiej, aby znajdowały się one w miejscu nasłonecznionym, gdzie nie mamy do czynienia z żadnymi przesłonami.

Prawdą jest, że w zdecydowanej większości przypadków ciężko jest wybrać idealną lokalizację instalacji. Zazwyczaj jest ona narażona na mniejsze lub większe zacienienie. Właśnie dlatego przed zaprojektowaniem systemu konieczne jest wykonanie analizy zacienienia – jest to zadanie dla profesjonalistów, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę. Niektórzy wykonawcy uważają, że najrozsądniej umieścić instalację najdalej od elementu tworzącego cień, który znajduje się po stronie południowo-wschodniej. Nie jest to prawdą! Bez wykorzystania zaawansowanych narzędzi analitycznych nie można podjąć trafnej decyzji.

fotowoltaika

Jaki jest prawidłowy kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych?

Jak już wspomniano, na pracę instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników. To nie tylko kąt nachylenia paneli, czy też stopień zacienienia. Należy zastanowić się, jaki jest prawidłowy kierunek ich umiejscowienia. Przyjmuje się, że największą ilość energii można wyprodukować w przypadku, gdy generator znajduje się po stronie południowej. Okazuje się jednak, że czasami to kierunek wschód-zachód jest o wiele lepszym posunięciem. Przede wszystkim uruchamiają się one wcześniej, a także dłużej pracują. Minusem jest fakt, że nie osiągają one tak wysokich mocy w porach szczytowych, jak generatory umieszczone po stronie południowej. Należy jednak pamiętać, że każda instalacja musi zostać od podstaw zaprojektowana przez ekspertów.