ganek

ganek

Czy ganek to dobry wybór?

Ganek przed domem to świetny pomysł dla osób, które chcą cieszyć się większym metrażem i przebywać komfortowo na świeżym powietrzu. Można zamienić go na całoroczny ogród zimowy, co pozwoli każdego dnia patrzeć na piękną roślinność. Zabudowany ganek posłuży jako oranżeria, która świetnie sprawdza się jako strefa wypoczynkowa. Jest mnóstwo sposobów na rozbudowanie domu, w zależności od potrzeb domowników, ich preferencji i możliwości. Niestety osoby mieszkające w bloku nie mogą pozwolić sobie na takie rozwiązanie, ale właściciele domków jednorodzinnych mają wiele opcji do wyboru. Warto pomyśleć nad gankiem, który świetnie nadaje się także do przyjmowania gości.

Nowoczesny ganek

Czy trzeba mieć pozwolenie na wybudowanie ganku?

Jeśli komuś marzy się ganek, to musi mieć na uwadze, że wiąże się to z koniecznością dokonania przebudowy domu. Jest to dodatkowy obiekt, którego wybudowanie wymaga dokonania odpowiedniego zgłoszenia w urzędzie. Nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, co stanowi duże udogodnienie. Konieczne będzie jednak dostarczenie dokumentu zawierającego opis dotyczący planowanych robót, nie może zabraknąć również rysunku ganku. Po trzech tygodniach będzie można już przystąpić do realizacji inwestycji, jeśli nie pojawiają się żadne sprzeciwy ze strony urzędu. Trzeba pamiętać o tym, aby zachować odpowiednie odległości od granicy działki. Ganek znajduje się najczęściej od strony frontowej domu. Może pełnić funkcję otwartego przedsionka lub zamkniętej przestrzeni z przeszkleniami. Będzie też zapewniać dodatkową ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zobacz także: co to jest wykusz.

Ganek przed domem

Jakich materiałów użyć do postawienia ganku?

Do wyboru jest ganek drewniany, murowany, można nawet zrobić szkielet z metalu, wykorzystać szklane ściany. Jeśli ganek nie ma być ogrzewany, to nie trzeba inwestować w specjalną ochronę cieplną. Należy jednak zadbać o to, aby zapewnić przewiewność. Wentylację zagwarantują okna, które mogą być otwierane lub stałe z wywietrznikami. Bardzo ważne będzie właściwe zadaszenie, jego szczelność. Nie może być żadnych przecieków. Istotne jest zespolenie miejsc, które łączą ścianę budynku z dachem. Można do uszczelnienia użyć przykładowo silikonu dekarskiego. Ganki drewniane mają zwykle wsparcie w postaci słupów. Trzeba pamiętać o tym, że drewno wymaga regularnej konserwacji, aby nie uległo szybko zniszczeniu pod wpływem niesprzyjających warunków pogodowych. Bardziej skomplikowany w budowie będzie ganek murowany, ale stworzy on spójną całość z bryłą budynku, może być również przedłużeniem korytarza.

Ganek drewniany

Jak urządzić ganek?

W przypadku zabudowanego ganku można liczyć na ogromne możliwości aranżacyjne. Nie trzeba martwić się o to, że elementy wyposażenia będą narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Można wstawić meble wypoczynkowe, fotel wiszący, stolik, szafkę na buty, stojak na parasol, wieszak na mokre okrycia wierzchnie. Ganek z przeszkleniami rewelacyjnie sprawdza się do uprawy w nim roślin przez cały rok. Można wypoczywać w komfortowych warunkach wśród pięknych widoków. Ganek świetnie sprawdzi się także do przyjmowania gości, nie będą narażeni na deszcz, wiatr, ostre promienie słońca. Warto zadbać także o oświetlenie ganku, aby stał się on bardziej praktyczny. Ekonomicznym i efektownym rozwiązaniem jest użycie lampy led z czujnikiem ruchu. Nie będzie trzeba szukać włącznika w ciemnościach, zniknie też problem z pozostawieniem włączonego światła w nieużywanym pomieszczeniu. Oświetlenie może być także dekoracyjne, świetnie nadają się do tego cotton balls. Sprawdzą się nawet lampki choinkowe, które występują w wielu wersjach kolorystycznych, co ułatwia ich dopasowanie do aranżacji. Zobacz także: Kute bramy – wady i zalety.

Drewniany ganek

Różne sposoby aranżowania ganku

Niektórzy traktują ganek jako jadalnię i przechowalnię. W tym celu należy wstawić do niego stoły i krzesła, co pozwoli na komfortowe spożywanie posiłków przez domowników. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wraz z nadejściem chłodnych dni konieczne stanie się ogrzewanie pomieszczenia. Oczywiście można korzystać z niego jako jadalni wyłącznie latem. Warto wstawić również witrynę na talerze i kubki, przyda się kredens do przechowywania zastawy stołowej. Nie może zabraknąć również roślinności, która wprowadzi przytulność. Ganek świetnie sprawdza się w roli miejsca do zabaw, spędzania wolnego czasu z dziećmi. Może posłużyć także do zrelaksowania się. Miło będzie usiąść wieczorem z kubkiem gorącej herbaty i książką. Wygodny fotel i ciepły koc to niezbędne elementy wyposażenia. Rewelacyjną atrakcją będzie hamak w ganku, w otoczenia roślinności można poczuć się jak na wakacjach w środku lata, o każdej porze roku. Jeśli metraż na to pozwoli, to ciekawą opcją będzie także huśtawka, nie musi być ona duża. Jeśli ktoś chce wpuścić jak najwięcej światła, to wystarczy pozostawić okna puste. Można też zainstalować na nich rolety, aby zwiększyć poczucie prywatności, wygłuszyć pomieszczenie. Wspaniałą opcją są także zasłony, sprawdzą się nawet delikatne firanki. Na święta można przystroić ganek rozmaitymi ozdobami bożonarodzeniowymi lub wielkanocnymi.