ogrzewanie podłogowe do domu

ogrzewanie podłogowe do domu

Najlepsze ogrzewanie podłogowe do domu

Ogrzewanie podłogowe to instalacja, która pozwala znacznie podnieść komfort w domu. Można ją stosować zarówno w całym budynku, jak i w pojedynczych pomieszczeniach. Dostępne są różne rodzaje ogrzewania podłogowego — można je wykonywać w formie instalacji wodnej lub elektrycznej. Oba rodzaje mają wady i zalety.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe składa się z sieci elastycznych rur, które są podłączone do kotła grzewczego i zatopione w warstwie pokrywającej podłogę. Stosuje się tutaj tak zwane pętle grzewcze, które najczęściej mają kształt spirali. Dzięki temu podłoga może być równomiernie podgrzewana. Rury muszą być zlokalizowane w taki sposób, aby były ułożone w określonych odstępach od takich miejsc jak okna czy drzwi wejściowe. Warto dodać, że instalacja wodna nie jest montowana pod sprzętami takimi jak wanna czy brodzik oraz w kuchni pod szafkami. Utrzymanie określonego kształtu rur oraz ich odległości jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych klipsów.

Należy pamiętać, że wodne ogrzewanie podłogowe wymaga zastosowania wylewki, która jest mieszanką piasku, żwiru, wody oraz odpowiedniego spoiwa. Zaprawa powinna być odporna na pękanie oraz zmienną temperaturę wody w rurach. Zwykle używa się wylewki samopoziomującej, która jest bardziej wytrzymała i elastyczna. Całkowita grubość tej warstwy powinna wynosić około 4,5 centymetra. Należy pamiętać, że grubość ma podstawowe znaczenie w domach poddawanych modernizacji, bowiem cieńsza warstwa zapewnia mniejsze obciążenie stropu.

Między warstwą podłogową a ścianami należy pozostawić tak zwaną dylatację, czyli szczelinę o szerokości co najmniej 5 milimetrów. Dokładny rozmiar zależy od wielkości wylewki. Podłoga odkształca się na boki w rezultacie ogrzewania, dlatego nie może ściśle przylegać do murów.

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Tradycyjne ogrzewanie połączone z instalacją wodną jest kłopotliwe w montażu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Warto je zainstalować tam, gdzie przebywamy najczęściej — w łazience, salonie czy sypialni. W ofercie sklepów znajdziemy elementy składające się na kompletny nowoczesny system ogrzewania podłogowego.

Mata grzewcza

Pomieszczenia ogrzewane podłogowo uzyskują dużo lepszą cyrkulację powietrza. Ciepło oddawane na całej powierzchni posadzki zapewnia optymalną temperaturę w całym pomieszczeniu. Trzeba jednak wybrać odpowiednią matę grzewczą. Dostępny jest szeroki wybór tych produktów, o różnej mocy i powierzchni. Trzeba wybrać odpowiedni model, biorąc pod uwagę planowane wykończenie posadzki.

Montaż maty może być wykonany szybko i bez wcześniejszego przygotowania. Dotyczy to także innych elementów systemu grzewczego. Instalacja nie wymaga kompletnego remontu pomieszczeń, jak również nie ma tu ryzyka zalaniem tak, jak w przypadku ogrzewania wykonanego na bazie instalacji wodnej.

Regulatory, czujniki, przełączniki

Poza matami grzewczymi elektryczne ogrzewanie podłogowe wymaga zastosowania innych elementów. Przykładem są regulatory termiczne temperatury, które są podłączane do przewodów i pozwalają kontrolować ilość i czas wydzielanego ciepła. Ponadto potrzebne będą czujniki temperatury powietrza, przełączniki oraz inne elementy składające się na kompletny system ogrzewania podłogowego. W sklepach znajdują się materiały instalacyjne pozwalające na właściwy montaż ogrzewania i wykonania izolacji.

Dzięki prawidłowemu doborowi oraz rozplanowaniu wszystkich elementów unikniemy komplikacji związanych z montażem i obsługą elektrycznego ogrzewania podłogowego. Ważna jest też estetyka. Nowoczesna oferta wielu sklepów pozwala nie tylko wykonać wysokiej jakości podłogowe ogrzewanie elektryczne, ale także zachować estetykę wnętrza bez konieczności długotrwałych prac wykończeniowych. Przykładem są przewody grzejne zintegrowane z termostatem. Są odporne na działanie temperatury i można je schować, wykonując tylko niewielką bruzdę w ścianie.

Ogrzewanie podłogowe to dobry sposób na poprawienie komfortu cieplnego w każdym domu, przy zachowaniu niewielkich kosztów obsługi. Wysokiej jakości produkty zapewniają łatwą obsługę oraz długi czas eksploatacji. Jest to doskonałe rozwiązanie do każdego pomieszczenia.

Więcej na temat ogrzewania w domu możesz przeczytać tutaj: https://dogged.pl/ogrzewanie