francuskie ogrody

Ogród w stylu francuskim – czym jest?

Ogród w stylu francuskim jest inaczej nazywany ogrodem barokowym. Został tak nazwany, ponieważ wywodzi się z siedemnastowiecznej Francji. Ogrody francuskie słyną z idealnie wystrzyżonych drzewek oraz krzewów, które sprawiają, że całość prezentuje się bardzo regularnie. Zwykle w tego typu ogrodach nie ma zbyt wiele cienia, gdyż mało jest wysokiej roślinności. Czasami z tym problemem radzono sobie tak, że stawiano konstrukcje łukowe, po których pięła się roślinność dającą upragniony cień w upalne dni. Ścieżki, którymi można sobie spacerować, są wyżwirowane.

Jak wygląda ogród w stylu francuskim?

Ogrody francuskie są podzielone na tzw. partery ogrodowe. Każdy z nich posiada inny wzór. Są one wyznaczone za pomocą równo wystrzyżonego bukszpanu lub żwirowanej ścieżki. Przycinana roślinność tworzy różne wzory, które przybierają bardzo ciekawe wizualnie rozwiązania. W środku parterów ogrodowych posadzona jest kolorowa roślinność jako dopełnienie zieleni. Są to zazwyczaj róże, aksamitki czy pelargonie. Warto wspomnieć, że partery ogrodowe przybierają prostokątny kształt. Zobacz jakie krzewy wybrać do ogrodu.

Cechy charakterystyczne ogrodów francuskich

francuski ogród

To, co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności, to strzyżenie roślinności w ogrodach francuskich. Na pierwszy rzut oka widać, jak osoba uprawiająca ogród w stylu francuskim stara się zachować regularne kształty i idealnie wystrzyżone żywopłoty oraz drzewka i krzewy. Odpowiednio dobrana kolorystycznie niższa roślinność jest znakomitym wypełnieniem wolnych przestrzeni w parterach ogrodowych. Końcowy efekt dobrze prowadzonego oraz zadbanego ogrodu francuskiego robi bardzo ogromne wrażenie. Pełno w nim przeróżnych geometrycznych elementów, które nadają przestrzeni niesamowitego wyglądu.

Ogród francuski podziwiany z wyższego punktu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Znajdując się jednak w samym ogrodzie, łatwo jest się w nim zagubić, dlatego najczęściej wszelkie ścieżki są wysypywane specjalnym jasnym żwirem. Dzięki takiemu rozwiązaniu można beztrosko przechadzać się po tego typu ogrodzie.

Roślinność i dekoracje w ogrodzie francuskim

Sposób sadzenia roślin w ogrodzie francuskim jest dowolny. Nie wszystko musi znaleźć się w gruncie. Wiele roślinności znajduje swoje miejsce w pięknie zdobionych donicach, które są rozstawione po całym ogrodzie. Przypominają one często wysokie wazony, co tym bardziej przyczynia się do estetycznego wyglądu całości.

W ogrodzie w stylu francuskim nie znajduje się jedynie samej roślinności sadzonej na różne sposoby. To także możliwość umieszczenia w nim zbiorników wodnych, które są albo prostokątne albo okrągłe – w zależności od wielkości oraz charakteru danego ogrodu. Wypełniają one estetycznie wolne przestrzenie zieleni. Zbiorniki wodne są elementem niemal nieodłącznym w tworzeniu ogrodów francuskich. Niemal wszystkie tworzone tego typu przestrzenie posiadają je obok otaczającej kolorowej roślinności. Zbiorniki wodne to najczęściej fontanny, które przypominały bardzo oryginalne postacie.

ogrody barokowe

Ogród francuski to bardzo estetyczne miejsce, o które jednak trzeba nieustannie dbać, by niesamowity efekt utrzymywał się nieprzerwanie. Czas poświęcony na pielęgnację ogrodu w stylu francuskim jest uzależniony od jego powierzchni, ale najczęściej trudno sobie samemu poradzić z całą roślinnością. Przycinanie krzewów oraz drzewek musi być powtarzane regularnie, by zachować idealne kształty przez cały czas. Ogród ten tworzy coś na kształt labiryntu, który jest udekorowany rozmaitą roślinnością oraz dekoracjami. Poza roślinnością umieszcza się w ogrodach francuskich fontanny oraz elementy żeliwne podkreślające charakter całej przestrzeni. Nie brakuje również antycznych rzeźb, które przedstawiają różne postacie. Tworząc ogród francuski, najczęściej prowadzi się główną ścieżkę przecinającą całą powierzchnię, a od niej wiele rozgałęzień, które przyczyniają się do tworzenia parterów ogrodowych. Ogród tego typu wymaga ciągłej pielęgnacji, ponieważ tylko takim sposobem uzyskuje się najlepszy możliwy efekt, który zadziwi wszystkich odwiedzających.