Ogrodzenia boisk i obiektów sportowych
Ogrodzenie boiska sportowego nie jest wybierane przypadkowo. Bardzo ważne jest, aby było ono zgodne z aktualnymi wymogami. Musi zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, tak aby korzystanie z obiektu było w pełni komfortowe. Na uwagę zasługuje fakt, że polskie przepisy prawa odnoszą się w sposób ogólny do budowy ogrodzeń. Kluczową rolę odgrywa również rodzaj konstrukcji. Priorytetem jest osiągnięcie wysokiego poziomu stabilności, wytrzymałości mechanicznej, żywotności. W tym wpisie zamieszczono zbiór przydatnych informacji, dzięki którym wszystko stanie się jasne.
Ogrodzenie boiska sportowego vs przepisy prawne
Jak już wspomniano, podczas budowy ogrodzenia obiektu sportowego należy stosować się do ogólnych przepisów. Jeśli konstrukcja będzie wyższa niż 2,2 m konieczne jest zgłoszenie zamiaru jej wzniesienia. W tym celu wystarczy złożyć pismo do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Warto pamiętać, że płot nie może stanowić zagrożenia dla otoczenia (ludzi i zwierząt). Z tego powodu zakazane są wszelkie ostre elementy na wysokości poniżej 1,8 m.
Na uwagę zasługuje również minimalna szerokość furtki (0,9 m) oraz bramy (2,4 m). Zgodnie z normami muszą one otwierać się do wewnątrz. Odrębną kwestią są przepisy sanitarne oraz przeciwpożarowe. Należy wyznaczyć drogę ewakuacji na wypadek pożaru. Podczas budowy ogrodzenia trzeba również stosować się do przepisów wewnętrznych, o ile takie istnieją. Dla przykładu – minimalna wysokość ogrodzenia boiska piłkarskiego to 1,8 m (dotyczy obiektów sportowych nadzorowanych przez ZPN). Własne wytyczne posiadają także szkoły i inne placówki edukacyjne.
Rodzaje ogrodzeń obiektów sportowych
Trudno wyobrazić sobie obiekt sportowy bez ergonomicznego ogrodzenia. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko wydzielenie terenu, ale również ochrona zawodników czy przechodniów. Faktem jest, że nie istnieje rozwiązanie idealne, które sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku. Bardzo ważne, aby zostało ono dopasowane w sposób indywidualny. Poniżej scharakteryzowano podstawowe rodzaje ogrodzeń boisk i innych obiektów sportowych.
Siatka ogrodzeniowa
Siatka ogrodzeniowa jest uniwersalna, dzięki czemu z tego typu konstrukcją można spotkać się w wielu obiektach sportowych. Metalowa konstrukcja składa się z plecionych lub zgrzewanych prętów mocowanych do słupków. Niezaprzeczalnym atutem jest niska cena oraz wysoka dostępność. To dobra opcja w przypadku terenów o dużej powierzchni.
Piłkochwyty
Piłkochwyty to nic innego, jak mocne siatki sznurkowe. Warto pamiętać, że nie stanowią one ogrodzenia całego boiska. Są mocowane wyłącznie w wybranych strefach, ponieważ służą do wyłapywania piłek wybitych z dużą siłą. Dzięki nim kibice i przypadkowi przechodnie mogą czuć się bezpiecznie. Piłkochwyty sprawiają, że piłka nie oddala się na dużą odległość, co ma wpływ na komfort gry.
Ogrodzenie panelowe
Ogrodzenia panelowe to opcja dla tych, którzy stawiają na jakość. Chętnie stosowane są w prywatnych obiektach sportowych, które nie są dostępne dla nieupoważnionych osób. Pod nazwą paneli kryją się przęsła, bramy, furtki. Najczęściej są to elementy wykonane z wytrzymałego, grubego, stalowego drutu. Ich wysokość sięga 2,00 m, więc stworzenie płotu dopasowanego do rzeczywistych potrzeb nie stanowi żadnego wyzwania. Omawiany typ ogrodzenia nie jest skomplikowany w montażu, a ponadto można go rozbudować, jeśli powierzchnia obiektu ulegnie w przyszłości zmianie. Wbrew pozorom płot panelowy nie musi być drogi w budowie. Zobacz ogrodzenia panelowe obiektów sportowych na stronie https://sport-transfer.com.pl/ogrodzenia-panelowe.
Ogrodzenie boisk sportowych – najważniejsze cechy
Ogrodzenie musi zostać właściwie dopasowane do przeznaczenia obiektu sportowego. Chroni ono nie tylko zawodników, ale również otoczenie, szczególnie jeśli boisko zlokalizowane jest w centrum miasta czy osiedla mieszkaniowego. Płot jest niezbędny również w przypadku terenów, które nie są ogólnodostępne. Może zostać wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Minimalizuje ryzyko wtargnięcia nieupoważnionych osób, które mogłyby zdewastować sprzęt o dużej wartości.
Stabilność – ten parametr jest w dużej mierze uzależniony od wysokości oraz rodzaju ogrodzenia. Konstrukcja musi również zostać zamontowana w prawidłowy sposób, tak aby była w pełni odporna na silne uderzenia czy porywisty wiatr. Niedopuszczalne jest “złożenie” się płotu czy odłączenie jego segmentów.
Wytrzymałość – ogrodzenie obiektu sportowego jest narażone na różnego typu uszkodzenia. Mowa tutaj nie tylko o silnych uderzeniach piłką, ale także nieuniknionych aktach wandalizmu. Właśnie dlatego niezwykle istotna jest trwałość płotu, który nie powinien być podatny na odkształcenia i inne usterki.
Odporność na czynniki atmosferyczne – ogrodzenie boiska sportowego jest wyeksponowane na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak m.in. śnieg, grad, deszcz, promieniowanie UV, wiatr, skrajne temperatury. Nie można zapomnieć o anomaliach pogodowych (np. trąbach powietrznych), które coraz częściej zdarzają się w naszym klimacie. Elementy metalowe powinny zostać precyzyjnie zabezpieczone przed korozją (m.in. poprzez malowanie proszkowe lub cynkowanie ogniowe).