przycinanie tui

przycinanie tui

Przycinanie tui – jak się za nie zabrać i kiedy przeprowadzić?

Tuje to bardzo popularne krzewy ogrodowe. Pełnią funkcję dekoracyjną, ale też są bardzo skuteczną osłoną przed ciekawskimi spojrzeniami. Dzięki temu, że szybko rosną i są łatwe w uprawie, to wiele osób decyduje się na posadzenie właśnie ich. Kiedy przycinać tuje? Jak to robić, by nie uszkodzić rośliny?

Charakterystyka tuj

Żeby zrozumieć, jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja tuj, należy najpierw dobrze poznać je same jako gatunek. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że żywotniki mają płytki system korzeniowy. Najlepiej rosną w glebach o kwaśnym odczynie. W razie potrzeby pH można obniżyć poprzez podsypanie korzeni torfem. Warto też pamiętać o regularnym i dość obfitym podlewaniu krzewów. Kolejną kwestią jest nawożenie, które może zmniejszyć ryzyko pojawienia się żółknięcia rośliny. Ważnym etapem pielęgnacji jest także przycinanie krzewów. Należy to jednak robić w odpowiedni sposób, by nie uszkodzić rośliny, ale pobudzić ją do wzrostu.

Po co tnie się tuje?

Żywotniki trzeba przycinać po to, by nadawać im odpowiedni kształt i wielkość. Zdarza się przecież, że krzew urósł zbyt duży i należy go trochę zmniejszyć lub dopasować do otoczenia. To szczególnie ważne w przypadku, gdy tuje mają tworzyć estetyczny żywopłot. Duże okazy wymagają większej ilości nawozów i zdecydowanie więcej wody, stąd też dobrym pomysłem jest ich redukcja. Przycinanie może też pomóc w zagęszczeniu krzewów oraz może ograniczyć rozrost gałęzi, które często nieestetycznie zwisają. Do cięcia najczęściej wykorzystuje się ręczne lub elektryczne nożyce – sprawdź ofertę https://gemmanarzedzia.pl/oferta/nozyce-do-zywoplotow-stihl/. Umożliwiają one formowanie rośliny w różne kształty: od stożków, poprzez kule, prostopadłościany, aż nawet po fantastyczne zwierzęta. Zgodnie z zasadami, podczas pierwszego wiosennego cięcia powinno się skrócić pędy o około ⅓–½ długości. To pozwala na lepsze rozkrzewienie rośliny. Dodatkowo można też pozbyć się przy okazji uschniętych gałązek lub takich, które są przemarznięte. Podobnie należy przyciąć roślinę w lecie. Podczas ostatniego cięcia przed zimą wystarczy skrócić pędy o 1 do 2 cm. To pozwoli na szybszy rozrost rośliny i umożliwi jej przygotowanie się do nadchodzących mrozów. 

Kiedy przycinać tuje?

W przypadku przycinania tui kluczowy jest odpowiedni termin. Zobacz także Kiedy przycinać żywopłoty: https://gemmanarzedzia.pl/jak-i-kiedy-prawidlowo-przycinac-zywoplot/. Wybranie na ten zabieg niewłaściwego czasu może doprowadzić do przemarznięcia rośliny, jej brązowienia, a w skrajnym wypadku nawet do uschnięcia. Z kolei zbyt głębokie cięcie może prowadzić do zatrzymania rozrostu rośliny, co także nie jest pożądane. Dlatego musimy skupić się na wyznaczeniu właściwego terminu. Najlepszy czas na przeprowadzenie cięcia jest od końca marca do końca lipca. W wyjątkowych sytuacjach można przedłużyć go nawet do połowy sierpnia. W sezonie cięcie żywopłotu powinno się wykonać dwa do trzech razy. Cięcie roślin wolnorosnących można wykonywać rzadziej – po prostu, kiedy zajdzie już taka potrzeba. Takie krzewy zwykle rosną wolniej niż te w żywopłocie i nie trzeba tak ściśle kontrolować ich rozmiarów. 

W żadnym wypadku nie można przycinać krzewów podczas opadów. Wilgoć może sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych. Choroby łatwiej przenikają do wnętrza rośliny przez miejsce cięcia i infekują ją. 

Kiedy wykonać pierwsze cięcie?

Warto też podkreślić, że szczególnie istotne jest pierwsze cięcie tuj po ich posadzeniu. Termin jego wykonania jest uzależniony od tego, w jakiej formie zakupione zostały rośliny. W przypadku gdy krzew został wykopany z gruntu, a jego bryła korzeniowa była zapakowana w jutę, cięcie można wykonać tuż po posadzeniu. W takim wypadku przycina się jedynie wierzchołek, co zatrzyma tempo wzrostu rośliny i umożliwi jej lepsze zakorzenienie się w glebie. Takie przycinanie tui daje też sporą szansę na równe przyrosty.

W przypadku żywotników kupowanych w doniczkach z pierwszym cięciem można poczekać. Ich system korzeniowy jest dość rozbudowany, więc nie wymagają dodatkowej pomocy w jego rozrośnięciu. Ze względów estetycznych i dla lepszej adaptacji można obciąć wierzchołek rośliny, choć nie jest to niezbędne. Kolejne cięcie powinno się wykonać dopiero po 2 lub 3 latach.