Rośliny sztuczne czy żywe?
O tym, jaki wpływ na nas mają różnego rodzaju roślinki, każdy doskonale sobie zdaje sprawę, choć nie do końca to rozumie. Nie trzeba być biologiem, żeby wiedzieć, że rośliny mają zbawienny wpływ na nasze powietrze. Jak to się dzieje, że są dla nas tak ważne? Otóż w procesie fotosyntezy, można w skrócie powiedzieć, że roślinki oczyszczają tlen z szkodliwego dwutlenku węgla. Dzieje się tak w ciągu dnia, gdy słońce świecie, natomiast nocą, rośliny robią zupełnie na odwrót, czyli wydalają dwutlenek węgla, a pobierają tlen. Dlatego nie należy przesadzać z kwiatami w naszej sypialni, warto pomyśleć, czy przypadkiem, do pokoju sypialnego nie nadają się lepiej rośliny doniczkowe. Ale zanim zakupimy te sztuczne roślinki, warto się zastanowić, które kwiaty nie są szkodliwe dla naszego snu i można z powodzeniem trzymać je w sypialni. Jest wiele teorii na ten temat, każdy może coś powiedzieć z własnego doświadczenia, jak wygląda tak hodowla kwiatów w domu. Jedno jest pewne, roślinki warto mieć, i nie trzeba przesadzać, z faktem, że „zabierają” nam tlen, bo przecież gdyby, tak bardzo szkodziły, to nie można by było w nocy po parku się przespacerować…
Jeśli zapytalibyśmy nasze mamy i babcie, co sądzą na ten temat, to z całą pewnością powiedziałyby, że trzeba mieć w domu aloesa, choćby jednego. W starodawnej medycynie jego lecznicze liście wykorzystywano do gojenia ran, zmniejsza zaczerwienienie skóry i jej podrażnienie. Jest bardzo wytrzymałą roślinką, nie trzeba go często podlewać, jak się zapomni raz czy dwa go podlać nic mu się nie stanie. Pamiętać trzeba tylko, że latem lubi on ciepło, z zimą trzeba go trzymać w bardziej chłodnym miejscu. Paproć, to kolejna roślina, którą uwielbiają nasze babcie, jest to niesamowicie uparta roślina, i bardzo wymagająca. Nie każdy ma tyle cierpliwości, aby ja hodować. Trzeba przygotować im odpowiednie warunki, ponieważ są to roślinki, które najczęściej rosną w poszyciu lasu. Potrzebują więc dużo wilgoci i ciemnego pomieszczenia. Są trudne w hodowaniu, ale gdy ktoś zgłębi tajniki jak to robić, będzie mógł poszczycić się tą piękna starodawną rośliną, której korzenie sięgają bardzo odległych czasów.
Takich pięknych roślin jest wiele, ale gdy chodzi o sypialnie to tutaj są inne reguły, co do wyboru kwiatów. Otóż dobrze jest mieć w swojej sypialni orchidee singapusrką, która wchłania z powietrza substancje chemiczne, które na przykład znajdują się w kosmetykach. Z kolei sansewiera produkuje nocą najwięcej tlenu, natomiast gdy mamy dużo miejsca w sypialni, to możemy tam umieścić palmę, która wchłania toksyny. Jak widać jest wiele alternatyw co do roślin w sypialni, więc można się zastanowić czy chcemy tak rośliny doniczkowe, ponieważ może i ozdobią one pięknie nasze mieszkanie, ale nic poza tym.