pokój dziecięcy

Wyposażenie dziecięcego pokoju

Urządzając pokój dla swojego dziecka bierzemy pod uwagę wiele różnych czynników oraz jego upodobania. Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest maluch. Jeśli jednak chcemy urządzić pokój dla dziecka, które chodzi już do szkoły musimy wziąć pod uwagę wygospodarowanie mu strefy do nauki i strefy do zabawy.

Podłoga i ściany – istotne elementy

Wielu rodziców decyduję się na modne meble, które pozwalają pomieścić wszystkie rzeczy i ubrania dziecka. Warto pamiętać o tym, żeby funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń w pokoju. Dobrze jest wybrać taki kolor ścian, który będzie dobrze korespondował z klimatem pokoju. Rodzaj podłogi i kolor ścian to najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę na początku remontu. Dobra podłoga odporna na uszkodzenia jest istotną częścią każdego pokoju. Kolor ścian powinien z nią dobrze korespondować. Sprawdzą się zawsze kolory neutralne, ale jeśli zależy nam na bogactwie barw, można wprowadzić edukacyjne grafiki, które ożywią wnętrze. Niektóre z nich są kolorowe i przyciągają wzrok – z pewnością spotkają się z zadowoleniem i aprobatą dziecka. Zobacz także co powinna zawierać umowa z deweloperem.

Łatwe utrzymanie czystości

pokój dla dziecka

Niektóre dzieci lubią majsterkować czy spędzać czas układając klocki. Powinny mieć wtedy przestrzeń, która pozwoli im realizować swoje zainteresowania. Niezależnie od metrażu pokoju można stworzyć z niego wyjątkowe miejsce, w którym dziecko będzie się świetnie czuło. Niebagatelne znaczenie mają również dekoracje. Aranżacja wnętrz to dobre dopasowanie mebli do ozdób. Warto zadbać, aby w pokoju dziecięcym wszystkie elementy dekoracyjne miały praktyczne zastosowanie. Dobrze jest przemyśleć jak zaaranżować pokój, aby jego utrzymanie w czystości nie sprawiało większego kłopotu. Zbyt wiele mebli, zabawek, komód, w których jest dużo rzeczy, których dziecko tak naprawdę nie używa powoduje gromadzenie się bałaganu. Takie pomieszczenie sprząta się niechętnie. Dlatego dobrze jest zadbać o to, aby pokój dziecięcy miał wszystko, co powinno się w nim znaleźć. Rzeczy zbędne można oddać lub wyrzucić. Czasem jest nam żal wyrzucać niektóre rzeczy, bo wydaje nam się, że mają jeszcze wartość i się przydadzą. Często rodzice decydują się na schowanie zabawek, których dziecko nie używa, a po kilku miesiącach może się okazać, że chętnie do nich wróci.

Funkcjonalne wyposażenie pokoju

pokój dziecięcy

Jeśli pokój dziecięcy jest duży i dociera do niego sporo światła słonecznego, zapewnia to duży potencjał do stworzenia wyjątkowych przestrzeni. Duże znaczenie ma okno i warto zadbać o praktyczne zasłonki lub rolety, które nie będą kłopotliwe w użytkowaniu. Dużą popularnością cieszą się również żaluzje drewniane, które mają ponadczasowy charakter i sprawdzają się nie tylko w pokojach dziecięcych, ale również w salonach czy w sypialni. Drewniane półki oraz dobre biurko i ergonomiczne krzesło to elementy, o których nie należy zapomnieć urządzając pokój dla dziecka. Zazwyczaj towarzyszy temu wiele radości. Sporo zależy również od budżetu, jaki chcemy na to przeznaczyć, jednak nie wszystkie estetyczne rozwiązania muszą być bardzo kosztowne.