alarmy do domu

alarmy do domu

Alarmy do domu – jak skutecznie zabezpieczyć swój dom?

Kiedy czujesz się niewystarczająco bezpiecznie w swoich czterech kątach, albo jesteś na etapie budowy własnego, nowego domu, z pewnością zastanawiałeś się nad założeniem w nim systemu alarmowego. To w końcu dzięki niemu domownicy będą czuć się bezpiecznie. Jakie więc alarmy do domu wybrać?

Przed czym chronić siebie i swój dom?

Alarmy do domu – najczęściej wybierane rodzaje

Bez wątpienia, najlepiej działają te alarmy, które dopasowane są swoją funkcjonalnością i sposobem działania do oczekiwań konsumenta oraz jego posesji. Aktualnie, głównym ryzykiem, przed którym starają bronić się mieszkańcy, są złodzieje. Są oni główną przyczyną inwestowania w skuteczne alarmy i systemy monitoringu. Ludzie chcą czuć się bezpiecznie w swoich własnych domach, a drogocenny dobytek, który jest owocem ich ciężkiej pracy, zachować na zawsze. Właśnie dlatego warto zdecydować się na jak najlepsze zabezpieczenia, a przy okazji chronić siebie przed innymi zagrożeniami jak:

  • gaz,
  • woda,
  • dym,
  • ogień.

Systemy chroniące przed wymienionymi czynnikami są istotne, gdyż to właśnie one są często w stanie w porę zasygnalizować wydobycie się niebezpiecznych substancji i uratować ludzkie życie. Do wyżej wymienionych warto również dołożyć czujniki zbicia szyby oraz piloty napadowe, które wezwą natychmiastową pomoc w razie napadu. Profesjonalne firmy, zajmujące się sprzedażą i instalacją systemów alarmowych, często umożliwiają konfigurację sprzętu pod konkretne preferencje klienta. Wraz z nim dopasowują optymalną liczbę potrzebnych czujników, kamer, sygnalizatorów i aplikacji, które maksymalnie zwiększą bezpieczeństwo posiadłości.

Rodzaje alarmów do domu

Bez względu na podział rodzaju instalacji, wszystkie modele składają się z czujników zbierających sygnał z otoczenia, centrali, do której trafia sygnał, manipulatora do sterowania instalacją oraz elementów wykonawczych takich jak syrena czy moduły przesyłające komunikat do agencji ochrony. 

Głównym podziałem, którego dokonuje się podczas początkowej decyzji o wyborze alarmu do domu, jest ustalenie, czy instalacja ma być kablowa czy bezprzewodowa.

System kablowy

Bez wątpienia, najlepiej działającym i niezawodnym jest system kablowy, chociaż współcześnie również te działające w sposób radiowy mają mnóstwo zalet. Jeśli jesteś wciąż na etapie budowy domu, a najlepiej przed samym tynkowaniem ścian, to jest to najlepszy moment na zamontowanie alarmu kablowego. Jego główną zaletą jest stabilne działanie i pewność, że sygnał będzie równie silny ze wszystkich czujek, a nie tylko tych znajdującej się bliżej centrali. System kablowy jest zwyczajnie mniej awaryjny i można zapomnieć o wymianie baterii. Zamontowanie alarmu kablowego podczas budowy ma również tę zaletę, że można wybrać rodzaj połączenia czujników między układem promieniowym a szeregowym. Droższym, lecz korzystniejszym jest układ promieniowy, który umożliwia połączenie każdej czujki osobno z centralą. Ekonomiczniejsza wersja szeregowa, jest bardziej narażona na awarie, ponieważ trudno odszukać miejsce awarii, a przy tym jedno uszkodzenie eliminuje zwykle kilka czujek jednocześnie. 

Kiedy alarmy są instalowane w trakcie budowy domu, warto także pomyśleć o zainwestowanie w magnetyczne czujki kontaktronowe. Jest to niewielkie urządzenie magnetyczne, które skutecznie chroni przed włamaniem. Z ich pomocą można skutecznie zabezpieczyć okna, drzwi, garaże czy bramy. Stosując kontaktrony wpuszczane wewnątrz okien lub drzwi mamy pewność, że estetyka wykonania nie zdradzi ich obecności. Możliwa jest również instalacja nawierzchniowa lub garażowa, którą stosuje się w bramach wjazdowych i garażowych. 

System radiowy

Alarm radiowy, bezprzewodowy ma tę zaletę, że jego instalacja jest bezinwazyjna. Nie wymaga ona kucia ścian i jest najlepszą metodą uniknięcia poważniejszego remontu, przez co jest o wiele tańsza. Ponadto montaż trwa zwykle kilka godzin, a same czujki mogą być z łatwością przenoszone w różne miejsca, co pozwala chronić nowe przestrzenie użytkowe. 

Alarmy do domu – koszt inwestycji

Na rynku dostępnych jest mnóstwo ofert z wielką rozpiętością cenową, od alarmów za kilkaset złotych do kilkudziesięciu tysięcy. Decydującym czynnikiem jest tu rodzaj alarmu oraz możliwość jego rozbudowania. Po sprecyzowaniu charakteru miejsca, które ma być chronione (mieszkanie, dom czy opuszczona posiadłość) — oferta jest dopasowana i wyceniana indywidualnie. Na początek, warto zamontować solidny alarm, koniecznie z możliwością rozbudowy i najlepiej kompatybilny z jak największą liczbą urządzeń. Pozwoli to dopasować funkcjonalność urządzenia do przyszłych wymogów. Niestety, takie alarmy domowe są dużo droższe niż te, które mają w swojej ofercie tylko kilka komponentów bez możliwości rozbudowy. Jest wiele opcji, które można zastosować w bardziej rozbudowanych wersjach. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie alarmu domowego z oświetleniem przydomowym, aby spłoszyć włamywacza. Innym sposobem jest zainstalowanie cichego alarmu do domu, który po wykryciu zagrożenia najpierw wysyła informację do organów ścigania, a dopiero przed samym uchwyceniem rabusia rozlega się alarm i wycie syren, aby złapanie go było łatwiejsze. 

Instalacja alarmu domowego to sprawa dość kompleksowa i rozbudowana, dlatego warto skorzystać z ofert profesjonalistów, aby maksymalnie wykorzystać potencjał urządzeń w Twoim domu.