wiatrołap

Wiatrołap – jak go zaprojektować i zaaranżować

Przy projektowaniu nowego domu zawsze należy łączyć estetykę z funkcjonalnością. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudnym jest to zadaniem, aż do momentu gdy sami muszą się zmierzyć z tym problemem. Na szczęście każdy dobry projektant jest w stanie zapewnić, że cały projekt jest wykonany poprawnie i łączy życzenia przyszłych właścicieli domu z praktycznością i estetyką.

Wiatrołap wewnętrzny

Wśród elementów domu, których zastosowania mogą nie wydawać się oczywiste na pierwszy rzut oka, jest wiatrołap. Wiatrołap znany jest lepiej jako przedsionek lub ganek i jest to pewnego rodzaju wstęp do domu. Musi być on obecny w każdym domu, co kontroluje samo prawo polskie. Jego zastosowanie jest zatem powszechne, zwłaszcza jeżeli chodzi o wiatrołapy wewnętrzne. Oddzielają one część mieszkalną od zewnętrza. Zobacz jak zaaranżować przedpokój.

Ganek

Przedsionek taki często używany jest jako przedpokój, gdzie składowane są płaszcze, kurtki i buty. Oprócz tego zazwyczaj odkłada się tam mokre parasole i inne przedmioty, które przynosi się z dworu. Tego jaką rolę pełni wiatrołap można łatwo się domyślić. Jest to oczywiście sposób na to, aby zapewnić pewną izolację termiczną dla pozostałych pomieszczeń w domu.

Dodatkowa izolacja termiczna dla domu

Jego głównym zadaniem jest zatem powstrzymanie napływu chłodnego powietrza z zewnątrz. Po wejście do domu, powietrze te wpada do przedsionka, ale ze względu na to, że jest on oddzielony od innych pomieszczeń, chłód nie dociera dalej. Oznacza to, że nie jest konieczne bardziej intensywne ogrzewanie i można łatwiej utrzymać stałą temperaturę w domu. To z kolei pomaga obniżyć koszty ogrzewania, które w przypadku domów jednorodzinnych mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza na okres trwania zimy czy wczesnej wiosny.

Wiatrołap zewnętrzny


Bardzo dużą popularnością cieszą się także wiatrołapy zewnętrzne, które częściej określa się jako ganki.
Wiatrołap zewnętrzny może być bardzo dobrym sposobem na to, aby dodać do projektu domu dużo charakteru. Wszystko jednak zależy od tego jak będzie zaprojektowany i czy jego styl dobrze komponuje się z całą resztą danego budynku.

Nowoczesny dom


Wiatrołap przed wejściem do domu jest dobrym pomysłem dla praktycznie każdego domu jednorodzinnego. Może on pozytywnie wyróżnić ten dom na tle innych sąsiednich budowli, dlatego też na pewno dobrze jest się zastanowić nad tym jak zaprojektować i wykorzystać to pomieszczenie. Na podłodze najlepiej położyć kafelki lub płytki, które można bez problemu utrzymać w czystości. Dzięki temu błoto i inny brud jaki znosi się z dworu nie będą rozprzestrzeniał się po całym domu i będzie szybko usuwany. Pomimo że biały wiatrołap zewnętrzny wydaje się świetnym pomysłem, w rzeczywistości jest to mało praktyczne rozwiązanie. Biel oznacza, że każda smuga i zabrudzenie będzie jeszcze lepiej widoczne niż zwykle. To z kolei powoduje, że cały zachwycający efekt jaki zapewnia jasny przedsionek jest bardzo szybko zepsuty. Zobacz także co to jest kubatura budynku.

Aranżacja wiatrołapu


Wiatrołap to także miejsce, które można urządzić. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaką przestrzenią ktoś dysponuje. Jednakże w większych przedsionkach można wstawić pojedyncze meble, takie jak komody. Na pewno dobrze jest zainwestować w wieszak, ponieważ to w przedsionku często przechowuje się okrycia wierzchnie domowników, jak i gości.

Wiatrołap zewnętrzny
Wiatrołap zewnętrzny


Jak zatem widać, wiatrołap przed wejściem do domu to element domu nad którym dobrze jest się zastanowić nieco dłużej na etapie projektowania i urządzania. Przy odpowiednim zagospodarowaniu tej przestrzeni każdy dom na pewno zyska i będzie się lepiej prezentować w oczach gości. Jeżeli jednak projekt ten nie będzie przemyślany, wiatrołap zewnętrzny może stać się źródłem wiecznym problemów z utrzymaniem czystości i zapewnieniem odpowiedniej izolacji od niskiej temperatury na zewnątrz.

Dlatego też przy planowaniu swojego wymarzonego domu nigdy nie wolno lekceważyć roli jaką gra przedsionek. Zamiast tego lepiej jest usiąść z projektantem i dokładnie omówić każdy element domu, skupiając się także na wiatrołapie i jego roli w całym designu. Przy odpowiednim zaplanowaniu każdy na pewno będzie zachwycony z tego, jakie wrażenie wywołuje wiatrołap zewnętrzny.