przedpokój

Jak zaaranżować mały przedpokój?

Przedpokój jest jednym z najważniejszych miejsc w każdym mieszkaniu. To właśnie do niego wchodzi się najpierw do mieszkania po przekroczeniu progu drzwi wejściowych. Powoduje to, że miejsce to musi być nie tylko odpowiednio estetycznie urządzone, lecz co najważniejsze także logicznie i w pełni praktycznie. Jak jednak to zrobić?

przedpokój aranżacja

Estetyka przedpokoju

Powszechni się mówi, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Jest to prawda, jednak nie tyczy się ona tylko ludzi. Doskonale to stwierdzenie sprawdza się także w przypadku pomieszczeń, do których pierwszy raz się wchodzi. Nic zatem dziwnego, że gdy urządza się przedpokój inspiracje czerpie się przede wszystkim ze źródeł stawiających w głównej mierze na estetykę.
Rozważając różne pomysły na przedpokój i jego estetykę, należy przede wszystkim wziąć gruntownie pod uwagę jego kolorystykę. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest to pierwsze pomieszczenie w mieszkaniu po wejściu do niego, dlatego też będzie miało wpływ na odbiór całości mieszkania. Z tego powodu poleca się, aby wybrane kolory wprowadzały w styl i kolorystykę pozostałych pomieszczeń. Muszą zatem z nimi korespondować, lecz czasem także kontrastować je. Nie można także zapominać o charakterze danego przedpokoju. Jeśli korytarz jest ciemny i wąski, poleca się zastosowanie kolorów jasnych, które rozświetlą go i nadadzą mu więcej wizualnej przestrzeni. Do takich celów nie trzeba jednak wykorzystywać tylko koloru białego, ponieważ doskonale sprawdzi się też pastelowy błękit, żółć, lub też wpadająca w biel zieleń.
Często w przypadku mieszań w starym budownictwie problemem są proporcje znajdującego się w nich korytarza. Powszechne jest to, że sufity są bardzo wysokie, a korytarze niezwykle długie. Bardzo łatwo da się to skorygować wizualnie poprzez zastosowanie odpowiedniej kolorystyki. Sufit obniżyć można w zauważalny sposób poprzez nieco ciemniejszy kolor, a ściany można skrócić poprzez kolor jasny.

aranżacja przedpokoju

 

Praktyczne rozwiązania przedpokoju

Przedpokój to jednak nie tylko walory estetyczne, lecz przede wszystkim praktyczne. W końcu to w nim zarówno domownicy, jak i goście zdejmować będą obuwie i odzież wierzchnią. To w nim będą przygotowywali się do wyjścia, a co za tym idzie, ubierali się.

Zobacz także: Aranżacja sypialni
Z tego powodu przedpokój wyposażony musi być w określone meble i dodatki, które te zadania ułatwią. Z tego powodu standardowe elementy wyposażenia każdego przedpokoju to szafa na ubrania, szafka na obuwie, wieszak na ubrania, a także siedzisko do zakładania obuwia. Nie można także zapominać o lustrze oraz i odpowiednim oświetleniu.
Warto przy tym zauważyć, że z reguły przedpokoje to pomieszczenia bardzo niewielkie, dlatego kluczowe jest to, jakich rozmiarów meble do nich zostaną wybrane. Jest to bardzo ważne, aby zachować tutaj kompromis pomiędzy ich pojemnością, która przecież jest bardzo ważna, a rozmiarami i zajętą przestrzenią w przejściu korytarza.
Bardzo wskazane jest używanie także różnego rodzaju dodatków, które są w stanie przechować jeszcze więcej dodatkowych rzeczy. Idealnie w tym celu sprawdzają się różnego rodzaju kosze lub pudła, które pozwalają zaoszczędzić całkiem sporo przestrzeni.