fotowoltaika na bloku

Dlaczego warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne na bloku?

Można zaobserwować, że z roku na rok odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest to oczywiście spowodowane faktem, że mogą przynieść bardzo dużo oszczędności. Warto również wiedzieć że w społeczeństwie rośnie świadomość dotycząca oddziaływaniu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie człowieka. Ponadto znaczna większość osób wychodzi z błędnego założenia, że panele fotowoltaiczne przeznaczone są tylko i wyłącznie dla właścicieli domów jednorodzinnych, a ludzie, który mieszkają w blokach nie mogą sobie pozwolić na ich zainstalowanie.

Czy można zamontować panele fotowoltaiczne na dachu bloku?

Warto mieć świadomość, że osoby mieszkające w bloku mają obecnie możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych. Oczywiście będzie to wymagało nie tylko i wyłącznie znacznie większej biurokracji, ale również odpowiedniego zezwolenia spółdzielni mieszkaniowej.

Osoby, które chcą zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu bloku muszą najpierw skontaktować się ze swoją spółdzielnią, a następnie uzyskać informacje czy w tym bloku są już zainstalowane panele lub czy są plany na ich montaż.

Koniecznie trzeba także dowiedzieć się, czy dana spółdzielnia mieszkaniowa ma w planach wykorzystanie części wspólnej danego bloku do indywidualnych celów poszczególnych właścicieli. Świetnym rozwiązaniem może być bardzo dokładne zapoznanie się ze statutem spółdzielni.

W dokumencie tym można bowiem znaleźć informację dotyczącą użytkowania, a także wykorzystania części wspólnych bloku. Jeżeli statut przewidział możliwość wykorzystania części wspólnej, można bez żadnego problemu podjąć decyzję o włożeniu wniosku do spółdzielni mieszkaniowej o montaż omawianej instalacji fotowoltaicznej. Godny uwagi jest fakt, że w wniosku musi znajdować się nie tylko projekt instalacji, ale również dokładne miejsce całego przedsięwzięcia. Trzeba także uwzględnić, jaki wpływ będzie miała fotowoltaika na bloku na infrastrukturę całego budynku.

W przypadku, gdy nie będzie żadnych przeciwwskazań dotyczących zacienienia można również zdecydować się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na swoim balkonie. Konieczne jest jednak w takiej sytuacji złożenie odpowiedniego wniosku do spółdzielni mieszkaniowej o umożliwienie zabudowy zewnętrznej strony wspomnianego balkonu. Osoby, które na co dzień mieszkają w bloku mogą wytwarzać własny prąd, a także zaoszczędzać na rachunkach.

panele fotowoltaiczne na bloku

Dlaczego fotowoltaika na dachu bloku będzie świetnym rozwiązaniem?

Należy mieć świadomość, że własna elektrownia fotowoltaiczna może oddziaływać na redukcję emisji na kilka sposobów. Dana osoba przede wszystkim będzie produkowała “czysty” prąd dla siebie, dzięki czemu będzie zużywać znacznie mniej prądu, który powstaje w wyniku spalania węgla.

Ponadto można w ten sposób także odsprzedawać prąd do sieci i zmniejszać tym samym zużycie prądu z elektrowni węglowych. Atutem omawianego rozwiązania jest również fakt, że “domowa” elektrownia będzie pracowała podczas dnia, czyli w czasie, gdy jest szczyt zapotrzebowania na energię elektryczną. Oznacza to tym samym, że bloki elektrowni węglowych, które charakteryzują się stosunkowo długimi cyklami włączania, a także wyłączania nie muszą wcale produkować nadmiaru energii nocą.

Należy również zaznaczyć, że domowa elektrownia będzie produkowała zdecydowanie najwięcej energii elektrycznej podczas lata. Właśnie w tym czasie elektrociepłownie węglowe nie produkują tak dużej ilości energii elektrycznej, co podczas zimy.

Nie można oczywiście zapomnieć, że zmniejszenie produkcji energii elektrycznej w wspomnianym czasie bardzo pozytywnie oddziałuje na wydajność.

Ponadto w przypadku sieci elektrycznej dzięki wytwarzaniu energii w okolicach miejsc jej zużycia można znacznie zredukować potrzebę związaną z przesyłaniem energii. Można przyczynić się w ten sposób do ograniczenia ewentualnego ryzyka blackoutu spowodowanego przeciążeniem sieci. Z kolei w przypadku elektrowni węglowych zostanie zredukowany problem dotyczący ich chłodzenia latem.

fotowoltaika

Jak po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych będzie wyglądało rozliczenie z danym dostawcą energii elektrycznej?

Warto przede wszystkim mieć świadomość, że część energii, która będzie wyprodukowana przez elektrownię PV będzie zużywana na bieżąco. W przypadku domu oraz mieszkania wynosi to około 30%. Oznacza to tym samym, że za wspomnianą ilość energii nie trzeba się rozliczać, gdyż nie będzie przepływała przez licznik. Z kolei pozostałe 70% wyprodukowanej energii jest oddawane do sieci. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że z sieci można bez żadnego problemu pobrać bezpłatnie nawet 80% energii oddanej.

Można to tym samym potraktować, jako pewnego rodzaju magazyn energii, który charakteryzuje się skutecznością wynoszącą 80% lub kosztuje użytkownika zaledwie 20% oddawanej energii. Należy mieć świadomość, że bilansowanie wspomnianych energii oddanej, a także pobranej ma miejsce w okresach rocznych, a także będzie działać przez 15 lat od momentu uruchomienia mikroinstalacji. Osoby, które tym samym będą miały nadwyżkę energii oddanej do sieci sprawią prezent swojemu dostawcy energii.