pokój dla dziecka

Ciekawe wyposażenie pokoju dla przedszkolaka

Wyposażanie pokoju dla naszej pociechy stanowi jeden z najprzyjemniejszych momentów aranżowania przestrzeni domowej. Pokój dla przedszkolaka kojarzy się bowiem z bajkowymi sceneriami, tęczowymi kolorami, dużą ilością uroczych zabawek i ozdób przyciągających oko. Nie bez znaczenia pozostają także meble dziecięce, które znacznie różnią się od tych, które umieszczamy w salonie, sypialni przy kuchni. Jak zatem ładnie, rozsądnie i dobrze wyposażyć pokój dla małego dziecka, które coraz intensywniej zaczyna poznawać świat? Oto kilka najważniejszych kwestii, nad którymi warto się zastanowić.

Meble dziecięce to najważniejszy element, zaraz po dobraniu kolorystyki wnętrza

Zacznijmy od barw, które będą stanowić podstawę całego pokoju. To do koloru ścian, sufitów czy podłóg będziemy dopasowywać elementy takie jak łóżeczko, biurko czy szafki. Nie chcemy bowiem, aby elementy gryzły się ze sobą i rozpraszały dziecko w codziennych obowiązkach związanych z przedszkolem. Pokój dla przedszkolaka, mimo iż powinien być kolorowy, to jednak zbyt duża jaskrawość i “rozstrzał” barw będzie działać na jego niekorzyść. Podstawowym elementem wyposażenia pokoju są oczywiście meble dziecięce, z największym naciskiem na łóżko. Warto wyposażyć się w takie, które nie będzie zbyt małe – nasza pociecha będzie przecież intensywnie rosła, a po kilku miesiącach może okazać się, że łóżko nie spełnia już swojej roli. Na początku warto kupić większy egzemplarz, który wymienimy dopiera za kilka lat na nowy. Łóżko powinno być w stonowanych barwach, gdyż te mocno zdobione i z motywami bajowymi są zwykle dużo droższe. Aby urozmaicić jego wygląd, możemy zastosować kolorową narzutę, która doda nieco kolorytu wnętrzu.

pokój dla przedszkolaka

Zobacz także: Jak zaaranżować mały przedpokój

Szafki, biurko, stolik. W jakie meble dziecięce warto wyposażyć pokój dla przedszkolaka?

Dzieci, które wkraczają w wiek przedszkolny, bardzo intensywnie się uczą. Mimo, iż nie zawsze to zauważamy, to jednak nasza pociecha w niezwykle dużym stopniu zaczyna poznawać otaczającą ją rzeczywistość. W tym niełatwym procesie możemy jednak naszemu dziecku skutecznie pomóc, aranżując jego pokój “z głową”. Pokój powinien posiadać duży regał na książki, który będzie zachęcał dziecko do sięgania po bajki i czy zabawkowe książeczki. Z czasem będziemy dokładać tam kolejne książki, dzięki czemu dzieciak nie będzie się nudzić i zawsze będzie ciekawy nowych rzeczy. Obowiązkowym elementem wyposażenia pokoju dla dziecka w wieku przedszkolnym jest biurko. To przy nim chłopczyk lub dziewczynka będą rozwiązywać lekcje, rysować, bawić się. Na biurku, jeśli mamy zbyt mało miejsca na stolik nocny, może znajdować się także budzik, który będzie narzędziem nauki wczesnego wstawania. Inne meble dziecięce, które mogą znaleźć się w pomieszczeniu, to krzesła (w tym dziecięce krzesła biurowe), szafa na ubrania, regał z szufladami oraz niezwykle użyteczne kosze na zabawki i inne przedmioty.

pokój dla dziewczynki

Nie zapomnij o dekoracji, czyli pokój dziecięcy musi tętnić życiem

Bez elementów dekoracyjnych pokój dla przedszkolaka będzie nieco jałowy i smutny. Kolorowy wazon z bukietem kwiatów, jaskrawa lampka biurowa, zestaw kredek, mapa czy globus – te wszystkie elementy będą dobrym rozwiązaniem. Problemem może być ciekawe zaaranżowanie ścian, gdyż w dużej części przypadków są to duże przestrzenie, które niełatwo zagospodarować. W tym przypadku można jednak wykorzystać obrazy, albo stworzyć duży kolaż ze zdjęciami. Można wykorzystać również plakaty z bajek, fototapety. Pomysłów jest nieskończenie wiele. Nad łóżkiem możemy umieścić ciekawą ozdobę, np. gwiazdki i księżyc, kojarzące się ze spokojnym, nieprzerwanym snem. Będzie to kolejny element, który upiększy pokój dla przedszkolaka.