pokoik dziecięcy

Jak urządzić pokój maluszka?

Wymarzone dwie kreski na teście ciążowym to dla wielu kobiet moment ogromnego wzruszenia. Panie często dzielą się z partnerem radosną nowiną w oryginalny sposób – kupują małe buciki czy wręczają koszulkę z napisem “Będziesz tatą!”. Czas oczekiwania na dziecko jest naprawdę magiczny, choć czasem niebotycznie ciężki. Kobiety, zwłaszcza na początku ciąży czują się niezbyt dobrze. Niektóre panie nie są w stanie znieść intensywnych zapachów, inne mdli już sam widok jedzenia. Mimo to, kolejne trymestry są piękne – szykuje się wyprawkę i urządza pokój dziecięcy. Na początku noworodek zazwyczaj śpi wtulony w mamę, jednak warto już na początku zorganizować mu własny kąt w domu.

pokoik dla dziecka

Jakie wyposażenie pokoju dla dziecka jest potrzebne?

Oczywiście, każdy etap w rozwoju maluszka wymaga innego wyposażenia w pokoiku. Na początku nie obędzie się na przykład bez wysokiego łóżeczka ze szczebelkami, w którym maluch może spać nawet przez pierwsze dwa lata życia. Pokój dziecięcy musi zostać wyposażony w przewijak. To bardzo wygodny mebel, dzięki któremu mama może swobodniej zmieniać pieluszki maluchowi. Jeśli chodzi o wyposażenie pokoju dla dziecka, które jest już większe, trzeba na pewno dobrze je rozplanować. Zazwyczaj pomieszczenie dla malca nie jest wcale duże. Pokoje są często kilku lub kilkunastometrowe, dlatego nie warto zagracić tej przestrzeni zbędnymi meblami. Warto kupić większe łóżko, niż to początkowe, szafę na ubrania i funkcjonalną komodę. Nie można pominąć oczywiście regałów na zabawki czy skrzyni na pluszaki. Na pewno warto pomyśleć o tym, żeby wszystkie wysokie meble miały opcję przymocowania do ściany. Zabezpieczy to maluszka przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Maluchy po drugim roku życia uwielbiają się na wszystko wspinać. Regał z książeczkami jest dla nich idealną ścianką wspinaczkową. Dlatego musi być on koniecznie przymocowany do ściany.

pokój dla dziewczynki

Zobacz również: Wyposażenie pokoju dla przedszkolaka

W jakich kolorach urządzić pokoik dziecięcy?

Z pewnością wiele zależy od tego jakiej płci jest dziecko. Dla dziewczynek zwykło się urządzać i kupować elementy wyposażenia pokoju dla dziecka w kolorze różowym. Pomieszczenia dla chłopców utrzymywane były w tonacji błękitnej. Jednak dzisiaj coraz bardziej odchodzi się od tego typu stereotypowego podziału. Z pewnością kolorystka, jaką ma pokój dziecięcy wpływa na rozwój malucha. Nie można przesadzać z ilością intensywnych kolorów, ale również nudne biele i szarości są niezbyt rozwijające dla naszej pociechy. Warto wyważyć wszystko i zrobić pokoik jasny, z kolorowymi akcentami. Takie elementy wyposażenia pokoju dla dziecka jak ramki, obrazki czy lampa mogą być utrzymane w intensywnych kolorach. Z pewnością nasz maluch ma aż nadmiar zabawek, które aż krzyczą tęczowymi barwami.

Zobacz także: Mały przedpokój

pokój dla przedszkolaka

Pokoik dziecięcy – Gdzie kupić akcesoria do pokoju maluszka?

W dzisiejszych czasach wszystko można dostać przez Internet. Również elementy do pokoiku dziecięcego. Bez problemu zamówić można on-line wszelkiego rodzaju dekoracje czy pościel, utrzymane w konkretnej stylistyce. Jeśli nasze dziecko szaleje za świnką Peppą, nie ma problemu znaleźć dodatki z motywem tej bohaterki. Część osób woli jednak zdecydowanie bardziej kupować stacjonarnie. W każdej większej miejscowości funkcjonują sklepy, oferujące wyposażenie pokoju dla dziecka. Pokój dziecięcy powinien być stworzony wspólnie z dzieckiem. Jeśli coś szczególnie spodoba się naszemu maluchowi, można pozwolić mu mieć to w swoim pokoju. Chodzi tu oczywiście o drobne dodatki a nie wybranie całego umeblowania. Dodatkowo, dotyczy to, jak wiadomo starszych już, bardziej świadomych dzieci. Zobacz także jak z zaaranżować ścianę w sypialni.