wykusz

Dom z wykuszem bez tajemnic

Nawet, jeśli dysponujemy domem charakteryzującym się prostą bryłą i konstrukcją, mamy szereg możliwości sprawiających, że może on wyglądać atrakcyjnie. Jedną z nich jest zastosowanie wykuszy. Czym jest wykusz i na co warto zwrócić uwagę decydując się na takie rozwiązanie?

Czym jest wykusz?


Termin ten stosujemy zazwyczaj, aby opisać element konstrukcyjny pojawiający się na ścianie elewacyjnej. Przeważnie jest on nadwieszany na wysokości parteru. Może być przy tym zawieszony na wyższej kondygnacji, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby ciągnął się przez kolejne piętra. Przeważnie stanowi niewielką wnękę, choć architekci są w stanie wskazać także takie wykusze, które stanowią odrębne pomieszczenia posiadające nie tylko ściany, ale również okna i wystające ze ściany budynku. Dawniej z wykuszami mieliśmy do czynienia przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. Co ciekawe, rozwiązanie, które dziś uważamy za ozdobne, pełniło wtedy przede wszystkim funkcję obronną i było wykorzystywane jako strzelnica. Dziś, na szczęście, nie musimy być aż tak wierni tradycji.

Dom z wykuszem

Wykusz w domu


Dom z wykuszem w polskich warunkach pojawił się w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Początkowo uważano go jednak wyłącznie za ciekawe i oryginalne rozwiązanie nie wróżąc mu dużej kariery. Dziś wykusze budzą coraz większe zainteresowanie inwestorów. Poprawiają atrakcyjność budynków i pojawiają się coraz częściej. Ten dodatkowy element konstrukcyjny może pełnić szereg funkcji. To właśnie one determinują jego kształt. Mamy zatem do czynienia nie tylko z wykuszami w kształcie kwadratu i prostokąta, ale również z wykuszami w kształcie półkola oraz wielokąta. Jego zadania determinują także wielkość wykusza, choć nie można zapominać o tym, że w tym konkretnym przypadku należy brać pod uwagę także możliwości konstrukcyjne samej nieruchomości.

Wykusz i jego funkcje


Mówiąc o funkcjach wykuszy należy mieć na uwadze to, że kolejne z nich odnoszą się nie tylko do wnętrza budynku, ale również do jego zewnętrznej części. Dziś, jak już wspomniano, wykusz nie podnosi bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców. Zdecydowana większość osób decydujących się na takie rozwiązanie robi to więc dlatego, że docenia jego funkcję ozdobną. Nie da się jednak ukryć, że wcale nie mniej istotne są w jego przypadku funkcje użytkowe. Dzięki wykuszowi do pomieszczenia trafia więcej światła słonecznego, a domownicy zyskują rozległy widok. Oczywiście, nie każda konstrukcja spełnia te zadanie tak samo dobrze, przyjmuje się więc, że im lżejsze są słupy konstrukcyjne pojawiające się między oknami, tym lepiej.

Wykusz w salonie

Nie można zapominać także o tym, że wykusz jest rozwiązaniem zwiększającym powierzchnię mieszkalną. Daje duże możliwości aranżacyjne, a niekiedy staje się niezależnym pomieszczeniem. Dziś można spotkać się z wykuszami z dużymi przeszkleniami. Te stanowią najbardziej reprezentacyjną część salonu i są wykorzystywane choćby do podejmowania gości.

Wyzwania aranżacyjne


Wykusz w salonie stwarza duże możliwości aranżacyjne, a pomysłowy projektant wnętrz przeważnie nie ma problemu z nadaniem mu niepowtarzalnego charakteru. Przeważnie takie dodatkowe pomieszczenie przylega bezpośrednio do salonu, planując wystrój wnętrz stawia się więc na to, aby nie wprowadzać różnic dekoracyjnych pomiędzy obiema przestrzeniami. Mamy do czynienia z rozwiązaniem optycznie i fizycznie zwiększającym metraż salonu, co daje szereg możliwości zarówno wtedy, gdy w grę wchodzi rozmieszczenie mebli, jak i innych elementów składających się na wyposażenie pomieszczenia.


Aranżacja może przybierać różne formy. Wykusz może stać się więc, w zależności od potrzeb, niewielkim gabinetem idealnym także podczas wykonywania pracy zdalnej, a także kącikiem do czytania z wygodną kanapą i elegancką lampą stanowiącą dodatkowe źródło światła. Można też pomyśleć o nim jako o przylegającym do salonu kąciku relaksacyjnym, a nawet jako o miejscu, w którym można wyeksponować przedmioty mające szczególnie duże znaczenie, również sentymentalne, dla gospodarzy domu.