gdzie zgłosić zakup mieszkania

gdzie zgłosić zakup mieszkania

Gdzie zgłosić zakup mieszkania?

Gdzie zgłosić zakup mieszkania? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Zdecydowana większość z nas nie myśli o sprawach formalnych w momencie zakupu nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że mają one duże znaczenie, ponieważ przekroczenie wskazanych terminów może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Trzeba również uwzględnić, że nie wszystkie sprawy urzędowe można załatwić na jednej wizycie. Niektóre z nich bywają bardzo czasochłonne, szczególnie jeśli mamy problem ze skompletowaniem niezbędnej dokumentacji. Na uwagę zasługuje fakt, że przebieg omawianego procesu jest uzależniony od tego, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Poszukujesz sprawdzonych, a zarazem aktualnych informacji na ten temat? Znajdziesz je poniżej!

Zgłoszenie zakupu mieszkania w Urzędzie Miasta

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie zakupu nieruchomości w Urzędzie Miasta. Jest to etap obowiązkowy, którego nie można pominąć. Dotyczy to zarówno tych, którzy kupili nieruchomość z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nabywca musi uregulować opłaty podatkowe.

  1. Nieruchomość z rynku wtórnego wymaga zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2% wartości rynkowej nabytego mieszkania. W ten sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo oszustwa, czyli zaniżania ceny nieruchomości w celu zredukowania wysokości podatku. Jeśli więc mieszkanie zostało sprzedane za kwotę odbiegającą od wartości rynkowej, to należy liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego.
  2. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera nie jest naliczany PCC. Transakcja opodatkowana jest podatkiem VAT – wynosi on 8% dla nieruchomości o powierzchni poniżej 150 m kw. oraz 23% dla nieruchomości o powierzchni większej niż 150 m kw.

Zgłoszenie zakupu mieszkania zakupionego na rynku wtórnym leży wyłącznie po stronie kupującego. Sprzedający nie musi płacić podatku PCC. Należy więc liczyć się z dodatkowymi kosztami, które bywają dość wysokie. Pieniądze na rzecz podatku od czynności cywilnoprawnych pobierane są już podczas podpisywania umowy notarialnej. Następnie są one odprowadzane do właściwego urzędu skarbowego.

Do osobistego złożenia formularza PCC-3 oraz opłacenia podatku są zobowiązane osoby, które korzystały z kredytu hipotecznego. Samodzielne ustanowienie hipoteki generuje dodatkowe formalności. W przypadku hipoteki kaucyjnej podatek wynosi 19 zł. Hipoteka zwykła wymaga zapłaty podatku o wysokości 0,1% wartości nieruchomości.

Zapłata podatku od nieruchomości

Zgłoszenie kupna mieszkania odbywa się w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Wybór instytucji uzależniony jest od miejsca zamieszkania. Jeśli nieruchomość została nabyta na rynku pierwotnym, to możliwe jest uniknięcie sporej ilości spraw formalnych. W zdecydowanej większości przypadków są one załatwiane przez dewelopera, który z góry opłaca podatek za cały rok, a następnie rozlicza się z nabywcą.

Podczas zgłaszania zakupu nieruchomości w urzędzie należy wykorzystać druk “IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych”. Trzeba jednak liczyć się z tym, że każdy urząd może posiadać własną wersję tego dokumentu. Najprościej zajrzeć na oficjalną stronę internetową instytucji, aby pobrać wzór. Właściwy druk można otrzymać także podczas osobistej wizyty w placówce.

Podatek za zakup nieruchomości należy zapłacić w całości, jeśli nie przekracza on 100 zł. Jeśli opłata jest wyższa, to może ona zostać rozłożona na cztery raty. Decyzja dotycząca wysokości podatku przekazywana jest drogą pocztową. Warto wspomnieć o możliwości złożenie wniosku o meldunek stały/czasowy. W ten sposób można zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. W przypadku meldunku czasowego dokumentacja zostanie przekazana przez wybraną instytucję do urzędu właściwego. Nabywca nieruchomości nie musi więc martwić się o uciążliwe dojazdy do danej placówki. Jest to sporym udogodnieniem w przypadku, gdy nie przebywamy aktualnie w miejscu zameldowania.

powierzchnia całkowita a powierzchnia użytkowa
Powierzchnia całkowita a powierzchnia użytkowa

Kontrola urzędu skarpowego po zakupie mieszkania

W większości przypadków nie trzeba obawiać się kontroli urzędu skarbowego po zakupie mieszkania. Należy jednak wiedzieć, kiedy można spodziewać się takiej sytuacji. Problem pojawia się w przypadku, gdy cena nieruchomości zawarta w akcie notarialnym jest sporo niższa od wartości rynkowej. Uwzględniane są ceny podobnych lokali mieszkaniowych znajdujących się w konkretnej lokalizacji. Oczywistym jest, że urząd skarbowy przeciwdziała oszustwom podatkowym, więc sztuczne zaniżanie ceny w dokumentacji stanowi naruszenie przepisów prawa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nabywca zapłacił sprzedającemu o wiele więcej, jednak nie zostało to zawarte w akcie notarialnym. Czasami zdarza się tak, że niską cenę nieruchomości można uargumentować np. słabym stanem technicznym budynku.

Kontrola z urzędu skarbowego jest prawdopodobna również w sytuacji, gdy nie można udokumentować pochodzenia środków na zakup nieruchomości. Ważne, aby cały kapitał był udokumentowany. Należy z odpowiednim wyprzedzeniem gromadzić m.in. wyciągi bankowe, rozliczenia, potwierdzenia przelewów.