CNC

CNC

Na czym polega obróbka CNC?

Już od kilkudziesięciu lat praca maszyn przemysłowych jest w dużej mierze zautomatyzowana. Maszyny potrafią nawet nadzorować się wzajemnie i kontaktować się z operatorem przy pomocy odpowiedniego interfejsu. Bardzo popularne są maszyny CNC, które dają możliwość szybkiego i dokładnego wytwarzanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. CNC co to znaczy i do czego służy? W jaki sposób powstały te niezwykłe maszyny?

Na czym polega technologia CNC?


Osoba niezwiązana z przemysłem może spotykać się z produktami końcowymi tej technologii, nawet nie wiedząc, co to CNC. Metoda tworzenia precyzyjnych elementów odbywa się pod kontrolą mikrokomputera. Komputer jest połączony z modułem sterującym maszyny. Ma to szerokie zastosowanie m.in. w obróbce skrawaniem. W trakcie procesu podobnie jak w przypadki tradycyjnej produkcji, ma miejsce ścinanie warstwy materiału przy pomocy specjalnego narzędzia skrawającego. Daje to możliwość zmiany kształtu i właściwości konkretnego elementu. Obrobić w ten sposób można nie tylko metal, ale również tworzywo sztuczne, szkło i drewno.

Historia CNC


Urządzeniami, które są pierwowzorem maszyn CNC, są obrabiarki wykonujące niezmienną i z góry ustaloną serię ruchów. Nie można było ich przeprogramować. Maszyny sterowane numerycznie (NC), bo o nich mowa, zadebiutowały w przemyśle na początku lat 50. XX wieku. ich kontrolowanie umożliwiały taśmy z dziurkami i karty. Dopiero w 1952 r. maszynami NC zaczął zarządzać komputer. Pierwsza obrabiarka – NC Hydrotel składała się z pionowego wrzeciona, liniowej interpolacji #D oraz kodowanej binarnie dziurkowanej taśmy. Kolejnym krokiem w historii CNC było pojawienie się mikrokomputerów w latach 80. Zobacz także: Maszyny CNC

maszyny cnc
maszyny cnc

Zalety stosowania CNC


Obróbka CNC jest przydatna w wielu branżach. Służy do produkcji np. podzespołów samochodowych, części maszyn rolniczych i mebli. Do najbardziej istotnych zalet obróbki CNC należy zaliczyć:

  1. Kilka sposobów obróbki – obróbka sprzętem CNC może polegać na skrawaniu, frezowaniu, cięciu i czy szlifowaniu;
  2. Uniwersalność – wykorzystuje się ją do wielu rodzajów tworzywa oraz może ona przekształcać zarówno małe, jak i duże przedmioty;
  3. Oszczędność i wydajność – skraca czas oraz koszty produkcji. Szybkie tempo tworzenia potrzebnych elementów nie powoduje pogorszenia jakości efektu końcowego. Obecnie produkuje się układy sterowania numerycznego, których cechami charakterystycznymi są m.in. małe rozmiary, ekspresowe działanie oraz prosta obsługa. Oprogramowanie jest dość mocno rozbudowane, pozwala na wykorzystywanie wielu zadań i opcji. Dzięki temu wielokrotnie zwiększa się wydajność oraz czas eksploatacji narzędzi. Ponadto pozwala ograniczyć ilość stanowisk pracy, koniecznych do utrzymania płynnej produkcji. Dobrze przeszkolony pracownik da radę jednocześnie obsługiwać kilka maszyn. Jego głównym zadaniem jest kontrola procesu obróbki oraz wychwytywanie ewentualnych błędów.
  4. Bezpieczeństwo – operator maszyn nie ma bezpośredniego kontaktu z przerabianym produktem.

Zobacz także: Prasy krawędziowe CNC.

Wady CNC

  1. Cena i koszt eksploatacji – urządzenia do obróbki CNC są droższe od urządzeń tradycyjnych. Większy jest też koszt amortyzacji.
  2. Konieczność znalezienia najbardziej wykwalifikowanych pracowników albo przeprowadzenia szkoleń – pracownik obsługujący CNC, oprócz wiedzy na temat metod pomiarowych i procesu skrawania, musi znać się na programowaniu i obsłudze tych trochę specyficznych maszyn.

Zobacz także: czym są frezarki CNC

Czy warto zrobić kurs operatora obrabiarek CNC?


Umiejętność obsługi maszyn CNC jest mile widziana na rynku pracy. Obróbka metali przy użyciu obrabiarek CNC jest powszechnie stosowana w wielu firmach. Osoba, która wcale nie miała styczności z CNC, powinna zainteresować się najpierw kursami dla początkujących. Pozwoli jej to zapoznać się z podstawową obsługą i programowaniem obrabiarek sterowanych numerycznie. Po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu stosownego certyfikatu, kursant może starać się o pracę w zakładach produkcyjnych i zdobyć pierwsze doświadczenia praktyczne. Później istnieje możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji bardziej zaawansowanymi kursami i potem awansować na stanowisko technologa albo programisty CNC.