instalacja fotowoltaiczna 3kw cena

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3kW?

Wszystkie rozwiązania pozwalające oszczędzać pieniądze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie dziwi zatem stale rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych. O ile jeszcze parę lat temu tego typu produkty nie działały wystarczająco wydajnie w polskich warunkach atmosferycznych a ich trwałość była niezadowalająca, to obecnie można przebierać w produktach, które przynoszą realne korzyści. Warto również być świadomym, iż na rynku dostępna jest już technologia, która pozwala przekształcić na prąd nie tylko bezpośrednio padające promieniowanie słoneczne, ale również światło rozproszone.

fotowoltaika w pochmurne dni

Instalacja fotowoltaiczna 3 kw – skąd bierze się jej popularność?


Analizując inwestycję w panele fotowoltaiczne, należy rozpocząć pracę od prostych obliczeń oraz znajomości podstawowych faktów na temat zużycia energii. Szacunki oparte o dane z setek polskich gospodarstw wskazują, iż typowe roczne zużycie energii przez przeciętną czteroosobową rodzinę oscyluje w granicach 4 – 6 tys. kWh. Następnie należy rozważyć umiejscowienie oraz sumaryczną powierzchnię paneli. Wielkość potrzebnej powierzchni paneli przekłada się na ilość zajmowanego miejsca.
Optymalizując koszty instalacji fotowoltaiki w domu, ilość dostępnego miejsca oraz wymaganą ilość produkowanej rocznie energii bardzo trafną decyzją jest montaż paneli o mocy 3 kWh. Wszystkie te czynniki warto przeanalizować po kolei w bardziej szczegółowy sposób. Zobacz także: Ile kosztuje fotowoltaika

Montaż paneli na dachu czy w ogrodzie?


Naturalnym i oczywistym pomysłem jest montaż paneli na dachu. Dach jest miejscem dobrze nasłonecznionym, a mamy przy tym możliwość zagospodarowania niewykorzystywanej powierzchni. Możemy również cieszyć się z tego powodu dużym ogrodem. Jednak, jeżeli dysponujemy odpowiednio dużym ogrodem czy działką to panele lepiej jest umiejscowić w dedykowanym do tego celu na ziemi. Przemawia za tym kilka korzyści. Po pierwsze ewentualny serwis jest znacznie prostszy i łatwiejszy, gdyż wszelkie prace wykonywane na dachu budynku zawsze wiążą się z trudnościami ze względu na bezpieczeństwo pracujących ludzi. Ponadto instalując panele na ziemi uniezależniamy się zupełnie od kształtu i orientacji dachu oraz możemy swobodnie ustawić kąt nachylenia paneli.

Jeżeli rzeczywiście posiadamy ogromną działkę i swobodnie możemy zagospodarować jej dużą część, to kwestią przemawiającą zdecydowanie za montażem fotowoltaiki na ziemi jest fakt, że nie ogranicza nas wtedy powierzchnia dachu. Możemy dzięki temu zbudować instalację o dokładnie takiej mocy jakiej potrzebujemy. Wciąż oczywiście należy pamiętać, że niezależnie, na które miejsce się zdecydujemy, musi ono być dobrze nasłonecznione. Jeżeli więc, przykładowo, na dach naszego domu pada cień sąsiadujących budynków czy drzew, to lepiej poszukać dobrze nasłonecznionego miejsca w ogrodzie.

fotowoltaika na bloku

Rozwiązanie optymalne


Wszystkie powyżej przedstawione czynniki są kluczowymi parametrami wpływającymi na sprawność instalacji fotowoltaicznej. Nie oznacza to bynajmniej, że montaż paneli na dachu nie jest dobrym rozwiązaniem. Po prostu oba podejścia mają swoje mocne i słabe strony. Warto je znać, gdyż wtedy od początku będziemy mogli podjąć racjonalną decyzję opartą na faktach.

Zdecydowana większość z nas posiada domy i działki o przeciętnych i porównywalnych powierzchniach, stąd też wynika popularność instalacji 3kW. Ilość wyprodukowanej energii zależy oczywiście od ilości słońca oraz kąta padania promieni. Ze względu na zastosowane rozwiązania panele najwięcej energii produkują w okolicach maja, natomiast z najmniejszym wsparciem domowego budżetu musimy się liczyć w okresie od listopada do końca lutego. Uwzględniając naturalne i oczywiste wahania w ilości produkowanej przez panele energii przyjmuje się jednak, że średnio na wyprodukowanie 1 kW energii potrzeba ok. 3 paneli. Oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna 3 kW wymaga montażu 9 paneli o łącznej powierzchni 17 m².

Fotowoltaika 3kw cena


Jaki w takim razie jest koszt instalacji fotowoltaicznej 3kW? Minimalny wydatek to ok. 14 – 16 tys. PLN. Jednak istnieje możliwość uzyskania dopłaty, a to pozwala obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej do zakresu 10 – 11 tys. PLN. Warto także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Instalację fotowoltaiczną można połączyć z pompą ciepła, a to pozwoli oszczędzać nie tylko na prądzie, ale również na ogrzewaniu. A to właśnie oznacza termomodernizację naszego domu.
Obecnie roczny koszt oszczędności dzięki panelom fotowoltaicznym to ok. 2 tys. PLN, czyli okres zwrotu inwestycji to ok. 15 lat. Należy jednak pamiętać, że ceny energii stale rosną, a panele będą bezawaryjnie pozwalały stale oszczędzać i produkować tyle samo energii bez względu na jej cenę. A to oznacza to, że panele zarabiają na siebie. Zdecydowanie warto zainwestować w fotowoltaikę i mieszkać w nowoczesnym domu.