Sprawność paneli fotowoltaicznych
Sprawność paneli fotowoltaicznych często jest mylona z ich wydajnością. Należy rozróżnić te dwa zagadnienia, ponieważ posiadają odmienne znaczenie. Zatem co to jest sprawność paneli fotowoltaicznych? Wpływa na nią bardzo wiele czynników. To nie tylko sposób ich montażu czy firma, która je wyprodukowała, lecz również warunki pogodowe i konkretna pora roku. Można zatem powiedzieć, że na sprawność wpływa bardzo wiele elementów i ich specyfika. O wydajności można mówić w momencie, kiedy ocenia się pracę całej instalacji.
Elementy wpływające na sprawność paneli fotowoltaicznych
Jednym z głównych elementów, które wpływają na sprawność tego rodzaju paneli, to materiał wykorzystany do ich produkcji. Dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają na używanie trzech typów surowców. Powstają zatem panele polikrystaliczne, panele monokrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego. Na drugi plan nie powinna również zejść sama budowa modułu paneli, ponieważ i ona odgrywa znaczącą rolę.
Jaki zatem materiał będzie najlepszą opcją do produkcji paneli fotowoltaicznych i przyczyni się do zwiększenia ich sprawności? Z całą pewnością panele monokrystaliczne wykazują najwięcej zalet i poprawiają ich sprawność. Najrzadziej wykorzystuje się panele z krzemu amorficznego, ponieważ jest to opcja, która przyczyni się do obniżenia sprawności paneli.
Ważne jest również to, w jaki sposób panele są ze sobą połączone. Liczy się jakość wszystkich przewodów łączących ze sobą poszczególne ogniwa. Na sprawność paneli fotowoltaicznych wpływa również rodzaj powłoki antyrefleksyjnej.
Jak zachowują się panele fotowoltaiczne w okresie zimowym?
W tym miejscu warto połączyć ze sobą wspomniane już na początku dwa zagadnienia, czyli sprawności oraz wydajności. Wydajność jest uwarunkowana od całej instalacji, czyli poprawnemu jej zamontowaniu. Wydajność jest uwarunkowana również od innych czynników. Sama instalacja, która została wykorzystana, gwarantuje jakąś moc całego modułu. Ona natomiast wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych. Istotna jest również pora roku, ponieważ w okresie letnim jest zdecydowanie więcej słońca niż w okresie zimowym. Działanie promieni słonecznych ma istotny wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych. Trzecia kwestia została już wspomniana, ponieważ liczy się poprawność przeprowadzonej instalacji. Zobacz również Spadek wydajności paneli fotowoltaicznych
Przede wszystkim należy zrozumieć pracę paneli fotowoltaicznych. Oczywiście bardzo ważna jest ilość promieni słonecznych działających na nie, ponieważ są one zamieniane w energię elektryczną. Oprócz jednak ilości bardzo ważna jest także intensywność promieni słonecznych.
Co zatem ma ze sobą wspólnego sprawność i wydajność paleni fotowoltaicznych? Nie trudno chyba zrozumieć, że im sprawność paneli będzie lepsza, tym możemy oczekiwać lepszej wydajności całej instalacji. Panele wysokiej jakości, które są połączone ze sobą dobrej klasy ogniwami z całą pewnością sprawią, że uzyskamy z nich najwyższe możliwe korzyści. Zobacz także: panele fotowoltaiczne naziemne.
Wszystko zatem zależy od bardzo wielu czynników, które wpływają na sprawność, a w dalszej kolejności na wydajność. Technologia może poprawić sprawność, lecz natura nie powinna być ignorowana. Dlatego zatem panele powinny być skierowana na południe, ponieważ intensywność promieni słonecznych będzie wtedy najwyższa. Oczywiście, jeśli warunki atmosferyczne nie utrudnią panelom prawidłowej pracy w postaci licznych zachmurzeń czy zasypania ogniw przez śnieg. W takim przypadku należy liczyć się z obniżeniem wydajności paneli fotowoltaicznych.
Czynniki wpływające na sprawność paneli fotowoltaicznych
Na sprawność paneli fotowoltaicznych wpływa bardzo wiele elementów, lecz jest ona uzależniona także od żywotności tego sprzętu. Z upływem lat zdecydowanie będzie ona traciła swoje pierwotne właściwości. Producenci zwykle dają gwarancję nawet kilkudziesięciu lat na prawidłową pracę, lecz stopniowo ich sprawność będzie obniżana. Co za tym idzie? Wydajność będzie się automatycznie stopniowo obniżała. Zobacz również: fotowoltaika na garażu
Prawidłowo pracujący moduł powinien w okresie letnim z nawiązką zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną, a w przypadku okresu zimowego wartość ta może spaść znacząco poniżej 50 procent całego zapotrzebowania.