Fotowoltaika na garażu – nowa tendencja, czy jednorazowa moda?
Instalacje fotowoltaiczne można zamontować dosłownie wszędzie. Niektórzy decydują się na ich zainstalowanie na dachu, a inni – na garażu. W jednym i w drugim przypadku idea jest taka sama, podobnie zresztą jak uzyskane z niej korzyści. Niemniej nie można zapominać, że panele fotowoltaiczne na dachu rządzą się swoimi prawami, również tymi technologicznymi.
Panele na dachu garażu a sens takiej inwestycji
Parking solarny to pojęcie dosyć nowe, jeśli chodzi o energetyczne tendencje ekologiczne. Nic w tym dziwnego – większość podobnych inwestycji powstawała albo na dachu domu, albo też na zewnętrznej, przynależnej działce. Tutaj mamy do czynienia z zupełnie innym projektem, który polega na zamocowaniu paneli słonecznych na dachu garażu. Czy taka inwestycja ma sens?
Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to – bądźmy szczerzy – instalację słoneczną możemy zamontować również na dachu naszego domu, możemy także fotowoltaikę umieścić na budynku gospodarczym . Z drugiej strony nie można zapominać, że ta płaszczyzna (często dość stroma!) nie nadaje się na montaż wielkopowierzchniowych układów fotowoltaicznych. Znacznie lepiej nadają się do tego garaże, w których dach jest płaski (najczęściej) i które są przecież wciąż czynne.
Garażowa fotowoltaika w praktyce
Choć mogłoby się to wydawać dla wielu osób nieprawdopodobne, to panele fotowoltaiczne na garażu mają sens. Zwłaszcza, że:
- znaczną część powierzchni polskich miast stanowią miejsca parkingowe; szacuje się, że jest to nawet do 20 procent,
- garaż solarny można zaprojektować od podstaw, niejako “przy okazji” pozostawiając pod nim auto,
- płaszczyzna fotowoltaiczna chroni samochód przed przegrzaniem, jednocześnie konwertując zebraną energię w prąd elektryczny (dwie korzyści naraz),
- powierzchnię pod zadaszeniem solarnym można dodatkowo wykorzystać,
- instalacja taka jest znacznie tańsza, niż alternatywna fotowoltaika solarna,
- w porównaniu do konstrukcji dachowych, garaż solarny może mieć znacznie większą powierzchnię, co oczywiście przełoży się na efektywność instalacji.
Słów kilka o kwestiach technicznych i pogodowych
Fotowoltaika na garażu to piękna idea, która jednak – aby się spełniła – sama musi spełnić kilka określonych zasad.
- Kąt padania promieni słonecznych – zdecydowana większość instalacji garażowych nie posiada możliwości regulacji położenia paneli. Dlatego warto sprawdzić nachylenie panele fotowoltaiczne tak, by były one nakierowane na położenie Słońca tuż po południu. To właśnie wtedy uzyskuje się najwięcej energii elektrycznej.
- W przeciwieństwie do instalacji fotowoltaicznych naziemnych, oczyszczanie (np. ze śniegu) fotowoltaiki garażowej będzie o wiele trudniejsze. Nie można też zapominać o trudnościach w usuwaniu drobnych usterek i awarii, które na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.
- Instalację fotowoltaiczną na garażu można zabudować w dwóch wariantach. W pierwszym z nich będzie ona oddawać nadmiar energii do sieci energetycznej, a w drugim – magazynować go dla naszego późniejszego użytku. W tym drugim przypadku, konieczne będzie zastosowanie falowników, które przemienią prąd stały w sinusoidę 50 Hz.
Maksymalizacja efektów, minimalizacja strat
Największą zaletą fotowoltaiki garażowej, jest możliwość dostosowania kształtu jej instalacji do warunków miejscowych. W przypadku konstrukcji domu nie będzie to możliwe, ale jeśli dopiero projektujemy garaż solarny, to stanie się to o wiele łatwiejsze. Poza tym panele fotowoltaiczne na garażu przyjmą optymalny kąt nachylenia względem światła słonecznego.
Może cię zainteresować także wiata fotowoltaiczna
Owszem, instalacja ta nie będzie posiadała funkcji samoregulacji, ale i tak będzie ją można dostosować do warunków miejscowych. Nie można też zapominać, że cała infrastruktura jest tu po prostu tańsza i nie wymaga – jeśli już garaż istnieje – osobnych pozwoleń na budowę.
Podsumowanie
Fotowoltaika na garażu nie jest wcale “pieśnią przyszłości”, ale kompleksowym rozwiązaniem, uwzględniającym optymalne warunki miejscowe dla wybranej inwestycji. Rozwiązanie to charakteryzuje się wysokim stopniem elastyczności i możliwością instalacji systemu na własnej, przydomowej działce. W niektórych przypadkach nie będzie ono też wymagało spełnienia określonych formalności.