wiata fotowoltaiczna

Wiata fotowoltaiczna źródłem energii i ochroną samochodu

Fotowoltaika staje się coraz powszechniejsza, nie tylko ze względów ekologicznych, ale też finansowych. Osoby korzystające z energii słonecznej zaoszczędzają setki, a nawet tysiące złotych w krótkim czasie. Na dodatek dofinansowania oferowane przez organizacje ekologiczne sprawiają, że nawet przeciętny obywatel może pozwolić sobie na zamontowanie paneli słonecznych na własnym podwórku. Dlaczego nie wykorzystać potencjału paneli słonecznych jeszcze bardziej, tworząc z nich nie tylko źródło energii, ale i ochronę przed warunkami atmosferycznymi? Prosta wiata fotowoltaiczna jest do tego zdolna.

Czym są wiaty fotowoltaiczne?

Jak nazwa wskazuje, wiata fotowoltaiczna to połączenie wiaty samochodowej z panelami słonecznymi. Skoro każdego dnia korzystamy z zadaszenia dla pojazdów silnikowych, to dlaczego by na tym nie zarabiać, gdy jest do tego okazja? Osłona z paneli słonecznych nie tylko pozwoli nam na czerpanie darmowych zasobów energii, ale także przyczyni się do stanu środowiska. Co więcej, praktyka pokazała, że chroni ona pojazdy znacznie lepiej, niż normalna wiata samochodowa.

Korzyści płynące z montażu wiaty samochodowej z fotowoltaiką

Oczywistym jest, że darmowa instalacja elektryczna w mieszkaniu pozwoli nam zaoszczędzić małą fortunę, zwłaszcza z ciągle rosnącymi cenami rachunków za prąd. Jednak to dopiero czubek góry lodowej, jaką są ekonomiczne aspekty wiat fotowoltaicznych. Zadaszenia dla samochodów z paneli słonecznych często posiadają stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Parkowanie pod taką wiatą oznacza zatem zarówno uwolnienie się od uciążliwego ładowania akumulatorów pojazdu, jak i całkowicie darmowe poruszanie się po wszystkich drogach.

Mówi się, że “samochód przecież na wodę nie jeździ” – ale na energię słoneczną już tak. Co więcej, panele zwykle zbierają znacznie więcej energii, niż jest nam potrzebne, jednak nadmiar się nie zmarnuje. Firmy energetyczne chętnie skupują niewykorzystane pokłady energii słonecznej od indywidualnych klientów, dlatego montaż wiaty to nie tylko oszczędność, ale i zarobek. Jakby korzyści nie było wystarczająco dużo, to panele słoneczne nadają też się idealnie do zbierania wody deszczowej, której można później użyć na przykład do podlania roślin w ogrodzie.

fotowoltaika na garażu
Fotowoltaika na garażu

Samochodowa wiata fotowoltaiczna a ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Dobre zadaszenie ma przede wszystkim chronić samochód, a nie być źródłem zarobku. Na szczęście fotowoltaika sprawdza się doskonale w obu rolach. Panele fotowoltaiczne nie tylko są szczelniejsze od standardowego zadaszenia, ale też są znacznie wytrzymalsze. Powszechna wiata samochodowa wymaga ciągłych napraw, podczas gdy wiata fotowoltaiczna będzie nam służyć przez dziesięciolecia, bez doznawania żadnych uszkodzeń. Ten typ wiaty, w przeciwieństwie do standardowych modeli, doskonale odprowadza też wodę, chroniąc nasz pojazd przed każdą kropelką deszczu i płatkiem śniegu. Dobrze zamontowana wiata fotowoltaiczna to doskonała ochrona dla każdego pojazdu.

Kto może sobie pozwolić na wiatę z instalacją fotowoltaiczną?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: każdy posiadający swój teren prywatny. Nieważne czy mowa tu o indywidualnych klientach z małym podwórkiem, czy ogromnych firmach w centrum największych miast – wiaty fotowoltaiczne mogą służyć każdemu. W przypadku wielkich parkingów, właściciel terenu może liczyć na ogromne zyski związane z pokryciem zapotrzebowania energetycznego i sprzedawaniem nadwyżek. Należy wspomnieć, że majątek osoby zainteresowanej panelami słonecznymi nie ma dużego znaczenia, ze względu na dofinansowania od organizacji ekologicznych. Wystarczy przez jakiś czas odkładać pieniądze i zamontować fotowoltaikę, a po krótkim czasie będziemy już tylko zarabiać. To najlepsza inwestycja jakiej można się podjąć.

Wiaty fotowoltaiczne: czysty zysk i idealna ochrona dla każdego kierowcy

Tak jak widzisz, montaż paneli słonecznych zamiast wiaty samochodowej to nie tylko popieranie działalności ekologicznych. Pozwoli Ci ona zyskać tysiące, a z czasem nawet dziesiątki tysięcy złotych bez kiwnięcia palcem – nie tylko dzięki uwolnieniu od rachunków za prąd, ale też poprzez ładowanie pojazdów elektrycznych, jak i możliwość sprzedaży zbędnej energii słonecznej. Drobną oszczędnością będzie nawet zebrana przez wiatę woda deszczowa, której możesz użyć między innymi do zadbania o swoje rośliny.

Jednak priorytetowym zadaniem zadaszenia pojazdów jest ich ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, do czego wiaty fotowoltaiczne sprawdzają się doskonale. Nie tylko odizolują Twój samochód, czy motor od wszystkich zagrożeń spowodowanych przez Matkę Naturę, ale też mogą służyć Ci nawet do końca życia bez konieczności napraw i konserwacji. Najlepszą cechą tego typu miejsca parkingowego jest to, że prawie każdy może sobie na nie pozwolić – niezależnie czy zainteresowany wiatą fotowoltaiczną to zwykły obywatel, czy też właściciel ogromnego miejsca parkingowego.

Wiaty fotowoltaiczne to jedna z niewielu inwestycji, która nie posiada żadnych wad! Dlatego nie ma sensu się powstrzymywać, trudno o korzystniejszy zakup niż montaż fotowoltaicznego zadaszenia samochodowego!