Fotowoltaika 6kW – jak skutecznie zaoszczędzić na energii elektrycznej?
Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się zamienianiem światła słonecznego na energię elektryczną. Wytworzenie prądu elektrycznego możliwe jest dzięki wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, podczas którego w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego powstaje siła elektromotoryczna. Fotowoltaika znajduje coraz więcej zastosowań w wielu dziedzinach przemysłu, ale nie tylko. Instalacje fotowoltaiczne z powodzeniem stosuje się także w wielu gospodarstwach domowych.
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z paneli fotowoltaicznych, z kolei te są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne, podobnie jak półprzewodniki są wykonane z krzemu. W ich skład wchodzi: warstwa dodatnia oraz warstwa ujemna, tworzące pole elektryczne. W momencie, w którym fotony docierają do ogniw fotowoltaicznych dochodzi do uwolnienia elektronów, co pozwala na ich swobodny przepływ. Dzięki temu – za pomocą przemieszczania się ładunków elektrycznych – pojawia się różnica potencjałów, czyli wytworzenia napięcia elektrycznego.
Połączone ogniwa fotowoltaiczne tworzą panel fotowoltaiczny. Panele mogą być z kolei łączone w tak zwany łańcuch paneli. Więcej połączeń pomiędzy panelami oznacza większe możliwości pozyskiwania energii, a co za tym idzie większą efektywność całej instalacji.
Do czego służy fotowoltaika?
Fotowoltaika – w bardzo dużym skrócie – służy do pozyskiwania energii. Metoda ta ma przewagę nad innymi alternatywnymi sposobami wytwarzania energii – główną jej zaletą jest to, że można ją wykorzystywać niemal wszędzie. W fotowoltaice ilość uzyskanej energii zależy od intensywności promieniowania słonecznego – promieniowanie słoneczne i jego intensywność zmienia się w zależności od pory dnia, roku, stanu atmosfery oraz od szerokości geograficznej.
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej należy mieć na uwadze kilka bardzo ważnych czynników. Do zmiennych wpływających na moc instalacji należą: wielkość dachu lub wielkość wolnego gruntu, na którym zamontowana zostanie instalacja, ekspozycja powierzchni dachu względem słońca, kąt nachylenia dachu oraz ewentualne zacienienia. Przy miej sprzyjających warunkach takich jak duże zacienienie lub niekorzystna ekspozycja dachu, należy zdecydować się na dobranie instalacji o większej mocy. Instalacja o zbyt małej mocy może nie pokryć określonego zapotrzebowania na energię elektryczną i w rezultacie może okazać się mniej efektywna.
Dodatkowo kluczowym elementem przy wyborze odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej jest określenie tego, jakie ilości prądu zużywa dane gospodarstwo w ciągu roku. Poprawne uwzględnienie tego parametru pomaga na szybszy zwrot inwestycji. Aby dobrze obliczyć ilość energii zużywanej przez gospodarstwo domowe, można posłużyć się w tym celu rachunkami za prąd. Rozliczenia te w prosty sposób obrazują faktyczną sytuację gospodarstwa i stanowią wiarygodne źródło informacji. Przy korzystaniu z tej metody obliczeń należy jednak wziąć pod uwagę ewentualny wzrost kosztów – świeżo wybudowane, nie do końca wyposażone budynki, mogą przynieść niespodziewany wzrost kosztów. Montowanie nowych urządzeń takich jak pompy ciepła może znacznie zwiększyć zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną.
Zainwestowanie w panele fotowoltaiczne to niezwykle opłacalna decyzja. Fotowoltaika pozwala na spore oszczędności, niekiedy całkowicie umożliwiając rezygnację z korzystania z tradycyjnej energii elektrycznej.
Zobacz także: Koszt instalacji fotowoltaicznej 3kw
Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – dla kogo?
Instalacja fotowoltaiczna 6 kW jest przeznaczona dla gospodarstw, w których zużycie energii elektrycznej w przeciągu roku dochodzi do 6000 kWh. Fotowoltaika 6 kW to więc idealne rozwiązanie zarówno dla mniejszych, jak i średnich gospodarstw. Instalacja tego typu może być także wykorzystywana jako dodatkowe źródło energii. Decydując się na instalację fotowoltaiczną 6kW można wybierać spośród wielu różnych wariantów – w odpowiednim doborze najbardziej pasującej opcji pomogą wykfalifikowani fachowcy.
Instalacja fotowoltaiczna 6kW – cena z montażem
Na to ile trzeba będzie zapłacić za instalację fotowoltaiczną będzie miał wpływ wariant, a co za tym idzie moc, którą zapewnia dany zestaw. Na cenę będą miały również wpływ czynniki takie jak: miejsce i sposób instalacji, montaż na dachu płaskim czy instalacja na gruncie.
Koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko cena samych paneli oraz materiałów. Oprócz modułów na cenę całej instalacji składają się także elementy takie jak: inwerter, przewody i konstrukcja oraz oczywiście montaż. Urządzenia stanowią zazwyczaj 80% kosztów. Pozostała część to cena montażu, a także wynagrodzenie dla elektryków.
Obecnie cena instalacji fotowoltaicznej 6kW z montażem waha się w granicach 22 – 30 tysięcy złotych. Choć mogłoby się wydawać, że jest to bardzo duży wydatek fotowoltaika 6 kW to świetna inwestycja, która w dłuższej perspektywie czasu pozwala sporo zaoszczędzić. To świetny wybór dla wszystkich gospodarstw, którym zależy na połączeniu funkcjonalności, oszczędności i troski o środowisko.