Czy naziemna instalacja fotowoltaiczna zmieni podejście inwestorów do fotowoltaiki?
Pojmowanie instalacji fotowoltaicznych jedynie jako modułów montowanych na dachu, to poważny błąd i niedomówienie. Panele fotowoltaiczne można również montować na wielu innych płaszczyznach, w tym również na gruncie. Co ważne – ten sposób montażu zapewnia maksymalną funkcjonalność korzystania z instalacji odzyskiwania energii ze Słońca.
Wolna przestrzeń – podstawa instalacji naziemnej
Instalacja fotowoltaiczna naziemna ma jedno istotne ograniczenie. Jest nim konieczność stworzenia przestrzeni dla jej samej, a także zapewnienie odpowiednich warunków eksploatacyjnych i użytkowych. Mówiąc prościej – układ naziemny wymaga dość dużej, otwartej przestrzeni, która dodatkowo nie jest zacieniona przez przeszkody mogące utrudnić dopływ światła do paneli słonecznych. Dlatego instalacje naziemne montuje się najczęściej na polu lub przydomowej łące, a więc wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z otwartą przestrzenią.
Fotowoltaika naziemna wymaga odpowiednio dużo przestrzeni również ze względu na konieczność zapewnienia łatwego dostępu do infrastruktury układu. Jest to konieczne przede wszystkim w kontekście umiejętnego zabezpieczenia i serwisowania instalacji, a także – jeśli zajdzie taka potrzeba – jej ewentualnej naprawy. Z punktu widzenia serwisanta jest to bardzo istotne, gdyż dostępność instalacji przekłada się na skrócenie czasu pracy i na redukcję jej kosztów.
Środki finansowe na budowę instalacji – co warto wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne naziemne to dokładnie takie same panele, z jakimi często spotykamy się na dachach domów jednorodzinnych (i nie tylko). Ich koszt jest w obydwu przypadkach identyczny. Jedyną różnicą jest tu koszt infrastruktury. Montaż instalacji naziemnej kosztuje więcej, głównie ze względu na konieczność spełnienia określonych wymogów technicznych i formalnych. Sprawdź również jakie nachylenie paneli fotowoltaicznych jest optymalne.
Jeśli chodzi o technologię, to podwyższone koszty montażu wiążą się przede wszystkim z koniecznością doprowadzenia energii elektrycznej z panelu bezpośrednio do domu. Wiąże się to oczywiście z wydłużeniem przewodów, zabudową wytrzymałej instalacji, montażu bardziej zaawansowanych funkcji itd. Równie istotne są też kwestie formalne, które pojawiają się przede wszystkim w kontekście ewentualnego montażu instalacji “na stałe”. Według obowiązujących przepisów, inwestor nie ma obowiązku zgłaszania budowy instalacji fotowoltaiki naziemnej, poza przypadkami, gdy pojawia się konieczność wylania fundamentów. Oznacza to oczywiście, że inwestycja musi zostać zgłoszona do Urzędu Miasta lub Gminy a inwestor musi uzyskać stosowną zgodę (co wiąże się z dodatkowymi opłatami) na realizowanie wspomnianych robót.
Usytuowanie paneli fotowoltaicznych – najważniejsze wskazówki
Jak usytuować panele fotowoltaiczne naziemne, by móc jak najefektywniej korzystać z dostępu do energii słonecznej? Ich ukierunkowanie jest w zasadzie dowolne, choć oczywiście ich powierzchnia musi być nakierowana na Słońce. Położenie paneli nie jest tak istotne, ze względu na możliwość ich ustawienia bezpośrednio na promienie światła słonecznego. Dzięki temu efektywność instalacji jest wyższa nawet o 30 procent w porównaniu do standardowych układów dachowych.
Infrastruktura nadążająca za przesuwającym się po nieboskłonie Słońcem może być wykonana w sposób automatyczny. Oznacza to, że panele będą śledzić naszą dzienną gwiazdę i ustawiać się zgodnie z jej położeniem na niebie. Co ważne – w niektórych układach istnieje również możliwość ręcznego nastawienia paneli, ale w praktyce funkcja ta często się nie sprawdza, gdyż użytkownicy tak zaprojektowanego systemu często zapominają o jej przełożeniu. Zobacz także artykuł na temat: Fotowoltaika na budynku gospodarczym.
Konserwacja i naprawa
Każda instalacja fotowoltaiczna naziemna wymaga okresowego przeglądu lub konserwacji wybranych komponentów. Czasami też pojawia się konieczność wykonania konkretnych prac naprawczych. O wiele łatwiej można to zrobić z poziomu gruntu, niż z dachu. Poza tym wydajność paneli fotowoltaicznych ulega stopniowemu osłabieniu, co wynika przede wszystkim z ich zabrudzenia. Widać to zwłaszcza na terenach nadmorskich, na obszarze których wszędzie unosi się piach. Oczyszczenie instalacji fotowoltaicznej z poziomu dachu jest skomplikowane i niebezpieczne. Czasami wymagane jest zatrudnienie specjalistów, co dodatkowo podnosi koszty eksploatacji instalacji.
Wyższa moc
Najważniejszą, praktyczną zaletą naziemnych instalacji fotowoltaicznych, jest wyższa moc zainstalowanego układu. Jeśli dysponujemy określoną powierzchnią użytkową, możemy dobudowywać kolejne panele w sposób wręcz nieograniczony. Tak jest np. na zachodzie Europy, gdzie z instalacji naziemnych korzystają przede wszystkim firmy i inne podmioty gospodarcze. Przy dobrych warunkach oświetleniowych, uzyskana w ten sposób moc znacznie przerasta potrzeby gospodarstwa domowego średniej wielkości.
Podsumowanie
Pomimo, iż fotowoltaika naziemna jest dość mało popularną formą odzyskiwania energii ze światła słonecznego, to i tak cieszy się ona rosnącą popularnością. Jej użytkownicy podkreślają, że w porównaniu do instalacji dachowej ma ona znacznie większy potencjał, co wynika z jej usytuowania i łatwości w obsłudze.