fotowoltaika co warto wiedzieć

Fotowoltaika na co zwrócić uwagę?

W ostatnim czasie instalacje fotowoltaiczne stały się coraz bardziej popularne. Wielu klientów indywidualnych oraz dużych przedsiębiorstw decyduje się na tego typu rozwiązanie chcąc stworzyć bardziej ekonomiczne oraz ekologiczne miejsce. Mimo, iż w Polsce powstaje z roku na rok dużo firm, które się tym zajmują, i tak jest sporo osób, które jeszcze nie do końca dobrze są poinformowane o wszystkich znaczących szczegółach dotyczących tej instalacji. Dlatego też, poniżej staraliśmy się rozwiać wszystkie wątpliwości i krok po kroku wytłumaczyć co trzeba wiedzieć na ten temat. Zapraszamy do zapoznania się artykułem.

Fotowoltaika co warto wiedzieć na ten temat?

Instalacja fotowoltaiczna stworzona została po to, by produkować energię elektryczną z promieni słonecznych. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne, ekonomiczne oraz ekologiczne, ze względu na to, iż jej użytkownik pobiera znacznie mniej prądu z sieci energetycznych, co zdecydowanie wpływa na jakość powietrza. Ponadto osoby, które zdecydowały się na tego typu rozwiązanie znacznie zmniejszyły rachunki w swoim domu i firmie, gdyż w pewien sposób stały się samowystarczalne jeśli chodzi o wytworzenie energii dla własnych potrzeb.

fotowoltaika na bloku

Przedsiębiorcy a fotowoltaika

Nie tylko właściciele domów jednorodzinnych oraz gospodarstw są zainteresowani tego typu instalacją. Również coraz częściej na dachach swoich zakładów, właściciele firm montują specjalne panele fotowoltaiczne, które mają dostarczyć potrzebną energię dla danego przedsiębiorstwa. Nie jest bowiem tajemnicą, iż duże firmy i zakłady produkcyjne bardzo szkodzą środowisku, ze względu na to, co emitują ona do powietrza podczas czasu swojej pracy. Decydując się na takie rozwiązanie w swojej firmie, ich właściciele robią wielki krok do przodu, by miejsce to stało się bardziej ekologiczne, czystsze i “zdrowsze”.

Jak to wygląda w praktyce?

Instalacja fotowoltaiczna jest napędzana energią słoneczną i to ją przetwarza na energię elektryczną, którą zasilanie są później domy i firmy. Prąd, który jest w ten sposób wytwarzany jest już darmowy dla użytkowników i na tym etapie nie ponoszą oni jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Tu największy wydatek czeka na zainteresowanych podczas zakupu fotowoltaiki oraz jej montażu. Zanim jednak klient się zdecyduje, otrzymuje bardzo dokładną od firmy wycenę, która wcześniej musi być poprzedzona dokładnym rozeznaniem ze strony pracowników w kwestii ile paneli potrzebnych jest dla danego gospodarstwa oraz jakiej mocy system najlepiej się sprawdzi w danym miejscu. I tu niezbędna jest współpraca z naprawdę fachową, profesjonalną i doświadczoną firmą, która musi posiadać ogromną wiedzę o produkcie, który sprzedaje i montuje. Od tego bowiem zależy zadowolenie klienta oraz skuteczność fotowoltaiki w danym miejscu. Odpowiednio dobrany system oraz wystarczająca ilość paneli wyprodukuje prąd, który spokojnie pokryje zapotrzebowanie danego domu i firmy. Tym samym, użytkownikowi szybko zwrócą się koszty inwestycji.

nachylenie paneli fotowoltaicznych

Gdzie powinna zostać zamontowana fotowoltaika?

Każdy profesjonalny sprzedawca zaproponuje klientowi odpowiednie miejsce na domu lub firmie, gdzie powinny zostać umiejscowione panele słoneczne. Jest to bardzo istotne, gdyż panele te muszą być jak najbardziej wystawione na promienie słoneczne. Fotowoltaika na garażu może być sensowym rozwiązaniem jeśli na dachu domu nie jest możliwe jej zamontowanie. Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym z pewnością zainteresują właścicieli takich budynków.

Warto jednak wiedzieć, iż właściciele będą mieli prąd również w deszczowe i pochmurne dni. Nie jest bowiem tak, że system ten działa tylko wtedy, gdy “ma on kontakt ze słońcem”. W deszczowe dni, fotowoltaika również czerpie energię, jednak zdecydowanie wolniej i słabiej. Wystarcza ona jednak na bieżące użycie.

Fotowoltaika na co zwrócić uwagę?

Przed montażem paneli trzeba także zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie ma wysokich obiektów, które w jakikolwiek sposób mogłyby zakłócić codzienną pracę działania systemu. Wszelkie słupy wysokiego napięcia, słupy telefoniczne, anteny telewizyjne itp. mogą przyczynić się do zakłóceń działania urządzeń, tym samym do zmniejszenia ich wydajności, a z czasem nawet do szybszego uszkodzenia.

Nie tylko właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z paneli słonecznych, także osoby mieszkające w bloku, dowiedz się więcej z naszego artykułu: Panele fotowoltaiczne na bloku.

farma fotowoltaiczna

Inwestycja godna uwagi

Mnóstwo osób interesuje się tym rozwiązaniem, gdyż jest kompletnie bezawaryjne i wygodne dla każdego, kto chce być “samowystarczalny”.
Fotowoltaika na co zwrócić uwagę? Koszty inwestycji tak naprawdę bardzo szybko się zwracają, dlatego osoby, którym zależy na rozwiązaniach ekonomicznych i ekologicznych długo się nie powinny zastanawiać. Ważne jest jednak, by znaleźć naprawdę dobrą, sprawdzoną firmę, która podpowie i doradzi, jaki system jest najlepszy dla potrzeb konkretnego użytkownika oraz jaka ilość paneli wystarczy, by zaopatrzyć jego dom lub firmę w wystarczający prąd. Gdy ustali się te szczegóły, reszta jak tak naprawdę błahostką, gdyż dobre firmy potrafią zamontować panele fotowoltaiczne w maksymalnie kilka dni. Co ciekawe, wiele osób zgodnie twierdzi, iż tego typu rozwiązanie podnosi wartość określonego budynku. Inwestowanie więc w nowoczesne, innowacyjne urządzenia jest obecnie bardzo modne, dlatego warto z tego skorzystać i zainteresować się, czy w mieście, w którym mieszkamy urzędy nie oferują czasem na tego typu inwestycję dodatkowych środków.