Jak działa fotowoltaika zimą?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na pozyskanie dla gospodarstwa domowego energii elektrycznej, umożliwiającej zasilenie wszelkich urządzeń, w jakie jest ono wyposażone. Warto jednak mieć na względzie, że swe działanie fotowoltaika opiera o promieniowanie słoneczne, dlatego też nie zawsze wytwarza energię.
Jak działają panele fotowoltaiczne w zimie?
Na wstępie, należy wyjaśnić, że istnieje parę sytuacji, w których fotowoltaika nie wytworzy energii elektrycznej. Wśród nich są godziny nocne, podczas bardzo silnego zachmurzenia (lub przy gęstej mgle), gdy w panelach brakuje napięcia, a także w sytuacji, gdy są one całkowicie pokryte śniegiem bądź szronem.
Fotowoltaika w zimie działa dalej, choć wydajność systemu maleje. Dzieje się tak przez wzgląd na znacznie mniejszy poziom nasłonecznienia, jak również występujące od czasu do czasu pokrycie paneli szronem bądź śniegiem. W tym ostatnim przypadku należy wziąć pod uwagę zmiany klimatyczne – co oznacza po prostu, że dni, kiedy rzeczywiście dochodzi do całkowitego pokrycia paneli właściwie nie ma. Jeśli już występują – jest ich maksymalnie kilka w skal całego sezonu.
W przypadku gdy instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie zapewnić optymalnego poziomu energii elektrycznej – najczęściej samoistnie przełącza się na prąd sieciowy. Warto przy tym zauważyć, że o ile w sezonie jesienno-zimowym takie niedostatki produkcyjne mogą się zdarzyć – latem zazwyczaj mamy do czynienia wręcz z nadprodukcją.
Co się dzieje z nadmiarem letniego prądu?
Każdy, nawet gospodarstwa domowe wykorzystujące bardzo dużo energii elektrycznej, w okresie letnim generują nadwyżkę. Ta jest sprzedawana do firmy energetycznej, z którą jest podpisana umowa (bowiem każdy, nawet korzystając z fotowoltaiki, musi posiadać tego rodzaju ramową umowę na dostarczanie energii elektrycznej). Później, w okresie zimowym, można odkupić tę energię po preferencyjnej cenie i wykorzystać ją do bieżącego zasilania gospodarstwa domowego.
Zasadniczo, montaż fotowoltaiki przeprowadza się w sposób, który pomaga uniknąć naturalnego zacienienia w różnych okresach roku. Może ono wynikać między innymi z sąsiedztwa innych budynków, drzew czy wreszcie położenia domu. W niektórych przypadkach wręcz nie da się zamontować fotowoltaiki na dachu i w takim przypadku przeprowadza się montaż na ziemi – o ile pozwala na to powierzchnia ogrodu.
Jednak nie sposób uniknąć okresu zimowego i związanego z nim pogorszenia pogody. W takiej sytuacji, po prostu odkupuje się energię elektryczną od dostawcy prądu. W większości przypadków, inwestor wychodzi na fotowoltaice dodatnio – a po kilku latach, gdy koszty inwestycji się zwracają, wręcz korzysta z prądu “za darmo”.
Czy fotowoltaika produkuje prąd w okresie zimowym?
W miesiącach, kiedy dzień jest zdecydowanie krótszy, a słońca jest dużo mniej – produkcja prądu znacząco spada. Nie oznacza to jednak, że zanika całkowicie: zazwyczaj możemy mówić o wytwarzaniu wystarczającej ilości prądu do zasilenia przeciętnego gospodarstwa domowego. Zdarzyć się jednak może (szczególnie w grudniu i styczniu, kiedy to statystycznie słońca jest najmniej, a dni są po prostu najkrótsze) – że produkcja ta spada na tyle, że nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na prąd.
W takiej sytuacji wystarczy odkupić energię elektryczną od dostawcy, a całkowity bilans w większości przypadków wychodzi mimo wszystko na plus. Zobacz koniecznie: sprawność paneli fotowoltaicznych
Jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne?
Choć zimy w naszej szerokości geograficznej stają się coraz łagodniejsze, wciąż jeszcze można mówić o sytuacjach, gdy opady śniegu są znaczące – szczególnie w południowej części Polski. W takiej sytuacji może okazać się, że fotowoltaika w zimie została przykryta na tyle grubą warstwą śniegu (bądź szronu), że w ogóle nie pracuje.
Dopuszcza się wówczas usuwanie nalotu za pomocą wody – ale jedynie zimnej i tylko w sytuacji, w której temperatura powietrza jest zdecydowanie dodatnia. W innym przypadku, uszkodzimy panele. Nie zaleca się usuwania opadów atmosferycznych narzędziami, które potencjalnie mogłyby uszkodzić fotowoltaikę.