mieszkania deweloperskie

Mieszkanie deweloperskie w trakcie budowy – czy można je zobaczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy można zobaczyć mieszkanie deweloperskie w trakcie budowy. Tak, jednak warto pamiętać, że to deweloper ustala zasady. Wiele firm umożliwia wyłącznie kilka wizyt przez cały okres trwania prac. Jest to zrozumiałe – niektóre inwestycje to nawet kilkaset lokali mieszkalnych. Niezwykle istotne jest to, aby stosować się do ogólnie przyjętych zasad i standardów bezpieczeństwa. Dotyczą one m.in. wieku, ubioru, akcesoriów ochronnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu. Zobacz co powinna zawierać umowa z deweloperem.

Kto może wejść na teren budowy?

W przypadku inwestycji deweloperskich na teren budowy mogą wejść jedynie trzy-cztery osoby pełnoletnie. Oczywiście konieczna jest obecność pracownika przedsiębiorstwa deweloperskiego. Rodzice muszą pamiętać o tym, że nie jest to odpowiednie miejsce dla małoletnich. Dzieci nie mają prawa wejścia na budowę – podobnie jak osoby pod wpływem alkoholu/środków odurzających. Zakaz obejmuje również zwierzęta. Wspomniane zasady znajdują się w przepisach prawa, a więc nie są zależne od dewelopera. Trzeba mieć świadomość, że mieszkanie w trakcie remontu może stwarzać zagrożenie dla osób postronnych. Nie można również zapomnieć o unoszącym się pyle oraz kurzu.

umowa z deweloperem
Umowa z deweloperem

Jaki termin pierwszej wizyty będzie odpowiedni?

Zazwyczaj mieszkanie można zobaczyć w terminie wskazanym przez firmę deweloperską. Faktem jest jednak to, że zbyt wczesna wizyta na placu budowy nie ma sensu. Najlepiej zaczekać na zamknięcie stanu surowego. Wiadomym jest, że kierownik budowy musi wydać pozwolenie. Pewne jest to, że na pewnym etapie realizacji przedsięwzięcia wizyta jest niemożliwa. Istotne jest, aby budynek spełniał podstawowe zasady ergonomii. W innym przypadku mogłoby dojść do wielu niebezpiecznych zdarzeń, np. upadku z wysokości. Trzeba dodać, że oglądanie mieszkania deweloperskiego powinno odbywać się w świetle dziennym.

Ile razy można zobaczyć mieszkanie deweloperskie w trakcie budowy?

Mieszkania deweloperskiego w trakcie budowy nie można oglądać zbyt często. Na samym początku należy sprawdzić, jaką częstotliwość proponuje dana firma deweloperska. Taka informacja powinna znajdować się w regulaminie. Zazwyczaj możliwe są dwie wizyty. Dobrze, jeśli dzięki nim można rozszerzyć swoją wiedzę na temat budynku. Należy więc zaplanować terminy wizyt, tak aby mieć pewność, że aktualny stan pozwoli uzyskać potrzebne informacje, np. na temat okien, poręczy tarasowych, posadzek balkonowych.

dom modułowy całoroczny

Jak ubrać się na budowę?

Mieszkanie w trakcie budowy nie jest czyste, a więc łatwo się pobrudzić. Najrozsądniej założyć luźne, a jednocześnie wygodne ubrania, które zakrywają ręce i nogi. Codzienne obuwie można zastąpić np. kaloszami. Ich wyczyszczenie nie zajmie zbyt długo, czego nie można powiedzieć o butach z materiałów tekstylnych. Na miejscu budowy należy założyć otrzymany kask oraz kamizelkę ochronną. Oczywiście wizyta w takim miejscu wymaga asysty upoważnionego pracownika. To on odpowiada za pokazanie budynku oraz konkretnego lokalu.

Jak zachowywać się w miejscu prac budowlanych?

Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń pracownika firmy deweloperskiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre pomieszczenia nie będą mogły zostać odwiedzone. Z pewnością nie należy palić papierosów ani korzystać z zapalniczki/zapałek. Wiadomym jest, że nie można dotykać żadnych maszyn, narzędzi ani materiałów. Mogą one stanowić realne zagrożenie dla osób postronnych, więc należy zachować wskazaną odległość. Niedopuszczalne jest samodzielne przemieszczanie się po mieszkaniu.