mikroinstalacja fotowoltaiczna

mikroinstalacja fotowoltaiczna

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – czyli jaka?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest instalacją nieprzekraczającą 60 kW całkowitej mocy paneli fotowoltaicznych. Jest ona ponadto przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym nie większym niż 110 kV. Najczęściej spotykaną lokalizacją mikroinstalacji fotowoltaicznej są dachy domów oraz grunt. Dosyć często można je również zauważyć na budynkach małych firm. Jeszcze nie tak dawno mikroinstalacja fotowoltaiczna nie mogła przekraczać 40 kW, jednak nowelizacja OZE zwiększyła tę moc do wspomnianych 50 kW.

Zalety i udogodnienia mikroinstalacji fotowoltaicznej

Decydując się na własną mikroinstalację fotowoltaiczną, możemy liczyć na szereg udogodnień. Przede wszystkim nie musimy się martwić o pozwolenie na budowę instalacji. Takiego wymogu po prostu nie ma. Ważne jest także to, że nie poniesiemy opłaty przyłączeniowej do sieci, a ponadto możemy liczyć na darmowy montaż licznika dwukierunkowego. Istotnym udogodnieniem jest także fakt, iż będzie nam przysługiwać ulga termomodernizacyjna. Również wszelkiego rodzaju programy wspierające rozwój fotowoltaiki zdecydowanie ułatwią nam finansowanie całej mikroinstalacji.

Fotowoltaika w Polsce

Ogromny rozwój fotowoltaiki w Polsce spowodował lawinowy wręcz przyrost zainteresowania tą formą darmowej energii słonecznej. Jeśli mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie odpowiednio dobrana, możemy liczyć na ogromne profity. Do niewątpliwych zalet mikroinstalacji fotowoltaicznej zaliczyć można ograniczenie wydatków za prąd. Najważniejsze, aby została ona optymalnie dopasowana do zapotrzebowania prosumenta na energię elektryczną. Po 25 latach korzystania z mikroinstalacji fotowoltaicznej możemy liczyć na spore oszczędności.

Zobacz także ile kosztuje instalacje 3kW

Fotowoltaika a rosnące ceny prądu

W obecnych czasach ciągle rosnące ceny prądu powodują wiele zmartwień. Często płacimy 100, a nawet 200% więcej niż w roku poprzednim i, co najgorsze, nie widać zahamowania tego zjawiska. W takiej sytuacji zasadne wydaje się zainstalowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej, której zaletą jest uwolnienie nas od zwyżkujących cen energii. Dzięki temu, że moduły fotowoltaiczne generują prąd za darmo, kolejne rachunki za prąd zmniejszają się nawet o 90%. 100 złotych to jedyna stała opłata, którą poniesiemy przez cały rok, a poza tym oszczędności są widoczne za każdym razem, kiedy przychodzi nam zapłacić rachunek miesięczny za prąd.

Zobacz także: Fotowoltaika 6kW

Fotowoltaika a ochrona środowiska

Ostatnie lata to wzmożona walka o ochronę środowiska. Różnego rodzaju ustawy, dotyczące emisji CO2, mają spowodować poprawę stanu powietrza oraz ogólnie pojętego klimatu. Mikroinstalacja fotowoltaiczna, zamontowana na własnym dachu, spowoduje, że będziemy mieć swój wkład w ochronę środowiska i zdecydowanie w ten sposób ograniczymy emisję dwutlenku węgla.

Warto jednak zapoznać się z ofertami firm, zajmującymi się projektowaniem, serwisem i sprzedażą mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dobra firma zagwarantuje nam 25-letni okres gwarancyjny na minimum 80% uzysku nominalnej mocy wyjściowej. W ten oto sposób możemy być pewni, że inwestycja w fotowoltaikę będzie dla nas bezpiecznym wyborem.

Najważniejszą jednak zaletą, oczywiście oprócz znacznych oszczędności, jest spore podniesienie wartości nieruchomości. Dodatkowo nieruchomość zwiększy swój prestiż, co w przypadku sprzedaży domu może okazać się kolejną fantastyczną zaletą.

Cena mikroinstalacji

Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej zależna jest od mocy, a także zastosowanych komponentów oraz sposobu montażu. Kilkanaście tysięcy złotych – takiego minimalnego wydatku należy się spodziewać, choć inwestycja w mikroinstalację o mocy 50 kW może przekroczyć sumę 100 tysięcy złotych. Dobrą wiadomością jest jednak to, że takie moce w domach jednorodzinnych nie są wymagane i mikroinstalacja fotowoltaiczna dla domu cechuje się na ogół mocą na poziomie od 2 do 10 kW. Firmy oferujące instalację fotowoltaiki często wspomagają swoich klientów specjalnym kalkulatorem fotowoltaicznym, którego celem jest dobranie przybliżonej mocy instalacji na podstawie rachunków za prąd.

W ciągu 25 lat korzystania z mikroinstalacji fotowoltaicznej można zaoszczędzić niemal 100 tysięcy złotych i mowa tutaj o mocy instalacji rzędu 10 kW.