Domy modułowe całoroczne w praktyce
Budownictwo modułowe, to alternatywa dla domów murowanych, mimo że nie wszędzie da się je zauważyć to może zyskać wkrótce na popularności, ze względu na możliwość stawiania tych domów w wielu dowolnych miejscach, na przykład lasach, w których ludzie chcą nie tylko odpoczywać, ale też mieszkać i to przez cały rok.
Domy modułowe całoroczne – czy są dla Ciebie odpowiednie?
Domy modułowe całoroczne, to trwałe konstrukcje, zakładające budowę kilku sekcji obok siebie, gdzie każdy moduł pełni określoną funkcję, na przykład pierwsza sekcja to wanna i toaleta, kolejna to sypialnia lub salon, trzecia to kuchnia z korytarzem.
Czy każdy dom modułowy wygląda tak samo?
Oczekiwania można dostosowywać, ponieważ dużo firm zajmujących się domami modułowymi, ma odpowiednie zaplecze- projektowanie wspomagane komputerowo, które umożliwia dostosowanie modułów do oczekiwań. Personalizacja projektu pozwala na wybranie dowolnej podłogi, mebli, okien czy drzwi. Co więcej domy modułowe mogą różnić się między sobą stylem i rozmiarem. Inne zapotrzebowanie będzie miała osoba mieszkająca samotnie, a jeszcze inne pięcioosobowa rodzina. Gusta mają tutaj znaczenie i są brane pod uwagę, w końcu to domownik ma się czuć najlepiej.
Tak zorganizowana przestrzeń, tworzy idealne warunki do całorocznego zamieszkania.
Można nawet wprowadzić udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, bądź też zbudować taki dom, by był odporny na wiatr o prędkości do 120 kilometrów na godzinę.
Jednak tak ja każdy inny budowany dom im większą będzie mieć powierzchnie, tym będzie droższy.
Dom modułowy a tradycyjny
Pozostaje jeszcze pytanie czym w takim razie różni się dom modułowy od domów budowanych od fundamentów na działce budowlanej?
Domy modułowe podlegają innym przepisom, wytycznym które mogą być nawet bardziej wymagające niż te którym podlegają domy tradycyjne, a większość kontroli budowlanych jest wykonywana w fabryce, przed montażem.
Dużą zaletą powstawania domów modułowych jest też to, że powstają one niezależnie od warunków pogodowych, nie na zewnątrz, przez co ich realizacja jest bardziej terminowa, a nawet szybsza zajmująca kilka tygodni, a nie miesięcy, natomiast jeśli z czasem pojawi się potrzeba rozbudowania domu, będzie to stosunkowo łatwiejsze, wystarczy dodanie następnych modułów.
W kwestii pożarów domy modułowe również nie ustępują swoim murowanym odpowiednikom, mimo obecności drewna jako elementu budulcowego, konstrukcje wykluczają praktycznie zagrożenie pożarem.
Pożar, w domu tradycyjnym może skutkować koniecznością przeprowadzania kosztownych remontów, wymiany elementów szkieletowych- dachu. W przypadku budownictwa modułowego wystarczy ewentualnie wymienić daną sekcję
Poruszając inne podobieństwa względem tradycyjnych domów, należałoby powiedzieć, że możemy na nie otrzymać kredyt hipoteczny.
Sytuacja wygląda podobnie z otrzymaniem ubezpieczenia domu.
Domy modułowe, na przestrzeni lat nie tracą również na wartości, ponieważ budowane z odpowiedniej jakości materiałów są trwałe.
Kolejną korzyścią może być też fakt, że dom modułowy całoroczny jest uważany za rozwiązanie zielonego budownictwa- bardziej ekologiczne. Domy mają bowiem właściwości termoizolacyjne przez co zatrzymują ciepło zimą, a latem nie przegrzewają się. Są znacznie tańsze w utrzymaniu od ich murowanych odpowiedników o tym samym metrażu.
Na jakich terenach można stawiać domy modułowe?
Odpowiedź jest prosta, można je postawić na pustych przestrzeniach i piwnicach. Generalnie terenach, na których jesteśmy właścicielem. Ich montaż odbywa się poprzez transport gotowych sekcji na plac budowy, następnie montowanie z wykorzystaniem dźwigów. Montaż trwa tylko kilka dni.
Skąd nazwa budownictwo modułowe?
Domy budowane taką metodą, charakteryzują się tym, że elementy składowe- moduły, są przygotowywane odpowiednio wcześnie w fabryce, a prefabrykanty są składane na miejscu. Technologia ta pochodzi ze Skandynawii.
Wybór metody budownictwa pozostaje w indywidualnej kwestii konsumenta, należy jednak pamiętać że nasi północni sąsiedzi dysponują całkiem interesującą technologią, która może czas żeby dostała większy udział obok domów murowanych.