domy modułowe

Czy opłaca się stawiać dom modułowy?

Z całą pewnością każdy człowiek pragnie posiadać swój własny dom, w którym będzie się mógł czuć w pełni swobodnie. Warto postawić na rozwiązanie nowoczesne oraz energooszczędne, czyli dom modułowy.

Szybkie zamieszkanie

Najłatwiejszym rozwiązaniem, aby szybko zamieszkać w nowym domu jest wybór gotowego budynku, który już został przez kogoś postawiony. Jednak nie jest to idealny sposób dla każdego, ponieważ większość osób pragnie mieć odpowiednio do siebie dostosowany dom oraz wszystkie jego funkcjonalności. Tradycyjna budowa domu zajmuje bardzo dużo czasu, którego większość osób nie ma. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z domów modułowych, które stawia się w bardzo szybki sposób. Dzięki temu można się wprowadzić do nowego domu nawet w kilka miesięcy, ponieważ tyle trwa mniej więcej jego postawienie. Domy modułowe zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność i jest to bardzo chętnie wybierany model domu. Domy modułowe konstruowane są z poszczególnych elementów, które tworzone są w specjalnie do tego przystosowanych fabrykach. Dzięki temu można mieć dom, taki jak się planowało w bardzo krótkim czasie.

Jak powstają domy modułowe?

Powstawanie domów modułowych bardzo różni się od budowy tradycyjnych domów. Domy tradycyjne są stawiane od podstaw na placu budowy, co jest stosunkowo długotrwałym procesem. Natomiast elementy domów modułowych wytwarzane są w specjalnych fabrykach, a następnie w częściach transportowane na plac budowy. W halach tworzone są całe szkielety konstrukcji, które na dalszym etapie obudowywane są specjalną płytą. Wyposażone są one także we wszelkie instalacje, a także drzwi i okna. Tak przygotowane elementy przywożone są prosto na plac budowy, gdzie są w odpowiedni sposób ze sobą łączone. Dodatkową opcją podczas budowy tego rodzaju domu jest opcja “pod klucz”, która obejmuje całkowite wykończenie budynku w środku, dzięki czemu od razu będzie się można do niego wprowadzić. Zadaniem inwestora jest jedynie dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności, które są wymagane do przeprowadzenia tego procesu.

dom modułowy

Wady domów modułowych

Domy modułowe, podobnie jak każdy budynek mieszkalny, mają kilka wad. Przede wszystkim na tego rodzaju budowę należy ponieść duży, jednorazowy wydatek, na który z całą pewnością nie każdego będzie stać. Tradycyjna budowa jest bardzo rozłożona w czasie i wydatki z nią związane również. Natomiast domy modułowe buduje się bardzo szybko, dlatego wszystkie środki należy mieć zgromadzone od początku. Kolejną wadą tego rodzaju domu jest fakt, że wszystkie decyzje dotyczące jego poszczególnych elementów należy podjąć od razu, ponieważ tak budynek zostanie wyprodukowany. Na późniejszym etapie nie będzie możliwości zmiany postanowień. Podczas budowy tego rodzaju obiektu warto też wybrać odpowiednią ekipę, ponieważ jest ona odpowiedzialna za całość przeprowadzanych prac. Oprócz tego dom modułowy posiada stosunkowo prosty i mało skomplikowany design, w który nie można za bardzo ingerować.

Zalety domów modułowych

Oprócz nielicznych wad, domy modułowe posiadają także szereg zalet. Przede wszystkim główną korzyścią stawiania tego rodzaju domu jest fakt, że powstaje on w bardzo szybki sposób. Dzięki temu można się do niego w krótkim czasie wprowadzić. Dom modułowy może powstać nawet w kilkanaście tygodni, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla każdego. Oprócz tego budowa domu modułowego nie wymaga od nas zbyt dużego zaangażowania, ponieważ dom powstaje w gotowych elementach, które są jedynie łączone na placu budowy. Domy tego rodzaju są także bardzo ekologiczne i energooszczędne, dlatego polecane są wszystkim osobom, które dbają o środowisko naturalne. Dzięki posiadaniu takiego domu można sporo zaoszczędzić. Można je także w bardzo łatwy sposób rozbudowywać, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba. Na pewno przebiega to w dużo bardziej prosty sposób niż rozbudowa tradycyjnego domu. Domy modułowe posiadają bardzo prostą konstrukcję, która nie jest skomplikowana. Z całą pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto nie posiada zbyt dużej ilości czasu na budowę domu.

Zobacz również: Domy hybrydowe zeroenergetyczne

Opłacalność inwestycji

Przed podjęciem decyzji o budowie domu modułowego warto się również zastanowić czy taka inwestycja będzie w pełni opłacalna. Jednak jest to zależne od bardzo wielu czynników i nie można tego w tak prosty sposób określić. Przede wszystkim należy oszacować wszystkie wydatki, które muszą zostać poniesione na budowę tego rodzaju obiektu, a także zastanowić się nad kosztami użytkowania tego rodzaju domu. Dlatego warto zwrócić się do kilku firm i poprosić je o wycenę. Najlepiej wybrać taką, która będzie nam proponowała jak najbardziej korzystne rozwiązanie. Dom modułowy to spory koszt, który trzeba ponieść w krótkim czasie. Jednak powstają one w bardzo szybki sposób. Podczas podejmowania decyzji należy rozważyć wszystkie wady oraz zalety, a także zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne. Dom modułowy to bardzo polecane miejsce do zamieszkania dla każdego.