ścieżki w ogrodzie

Utwardzenie ścieżek w ogrodzie

W rzeczywistości natura jest dla nas bardzo hojna, a człowiek nauczył się doskonale wykorzystywać jej zasoby, do których należą również grysy czy inne materiały sypkie, które potrafimy wykorzystać w wielu różnych celach. Najczęściej oczywiście wykorzystujemy je w budownictwie mieszkalnym czy drogowym, ale równie dobrze mogą one być ozdobą w naszych ogrodach czy posłużyć nam utwardzenia drogi, ścieżki itd.

Ścieżki w ogrodzie z grysu

Jak widzimy możliwości jest bardzo wiele i w zasadzie to od indywidualnych potrzeb każdego z nas zależy to do czego akurat my grysy wykorzystamy. Jednak ich właściwości naturalne sprawiają, że przede wszystkim wykorzystywane są w budownictwie, ponieważ maja odpowiednią gęstość i twardość, a to cechy bardzo pożądane i potrzebne, bo część z nich jest przenoszona na powstałe materiały budowlane czy powierzchnie i budynki. Dlatego grysy to bardzo poszukiwany materiał, który poddaje się często specjalnej obróbce mechanicznej czy innej tylko po to, aby uzyskać jego odpowiednie ilości, bo czekanie na to, aż sam oddzieli się od skał byłoby zbyt długotrwałe.

Z czego zrobić ścieżki w ogródku

Grysy pochodzą ze skał o bardzo dużej twardości i gęstości, a więc bardzo dużo czasu potrzebne jest na to, aby w naturalnych procesach pożądana ich ilość mogła się od litej skały oddzielić. To właśnie sprawia, że muszą one być poddawane mechanicznej lub innego rodzaju obróbce w celu pozyskania przez nas odpowiedniej ilości tego cennego materiału budowlanego. Równie chętnie wykorzystujemy odmiany kolorowe, które mogą być sztucznie lub naturalnie barwione w celach ozdobnych na rabatkach kwiatowych, alejkach ogrodowych czy nawet w doniczkach, a czasami i w akwariach. Tego rodzaju grysy są na ogół znacznie droższe od tego, który wykorzystujemy na budowie, ale w zasadzie nie powinno nas to dziwić, bo niektóre jego odmiany sprowadzane są spoza granic naszego kraju i sprzedawane w niewielkich ilościach.

Ile grysu na ścieżki w ogrodzie

Nie zawsze przecież tego rodzaju materiał na ścieżki w ogrodzie jest nam potrzebny w ilości tony czy nawet kilku ton, dlatego niektóre jego gatunki czy odmiany są sprzedawane nawet na kilogramy np. w wiaderku czy worku pięciu kilogramowym, bo i ich cena nie skłania nikogo do zakupu większych ilości. W celach zdobniczych też bardzo ważny jest umiar, dlatego do osiągnięcia oryginalnego efektu wizualnego wystarczy niewielka ilość jednego czy dwu kolorów, czyli innych odmian czy gatunków grysów, a ich cena też może być, wtedy znacznie wyższa. Nie zawsze to, co wykorzystamy w budownictwie nada się nam też jako ozdoba do ogrodu i na odwrót, dlatego zwłaszcza te zdobnicze kamienie kupujemy w sklepach ogrodniczych lub internetowych z materiałami do ogrodów itd.

Źródło: sjenitprzedborowa.pl